wtorek 19 stycznia 2021

Erwiny, Henryka, Mariusza

reklama

W Tokarach, Chlebowie i Smulsku wzrośnie sołecka demokracja

W Tokarach, Chlebowie i Smulsku wzrośnie sołecka demokracja
 

W środę 12 marca w Tureckim Inkubatorze Przedsiębiorczości odbyło się spotkanie, wieńczące cykl warsztatów, w czasie których powstawały sołeckie projekty w ramach działania „Sołecka demokracja ze szwajcarską precyzją”, współfinansowanego przez Szwajcarię. Na całym przedsięwzięciu skorzystają mieszkańcy sołectwa Tokary z gminy Kawęczyn, Chlebowa z gminy Turek oraz Smulska z gminy Przykona.

Wspomniany projekt współfinansowany jest w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej i ma on na celu pobudzenie lokalnych liderów do innowacyjnych działań. Tak oto w warsztatach – prowadzonych w województwach małopolskim, podkarpackim i wielkopolskim – wzięli także udział reprezentanci wiosek powiatu tureckiego. Grupy te opracowały swe projekty przy wsparciu trenera.

reklama

Jakie pomysły wypracowały poszczególne teamy z sołtysami na czele? Grupa chlebowian zdecydowała, że warto sprecyzować potrzeby mieszkańców sołectwa i w tym celu warto stworzyć plan, strategię rozwoju miejscowości. – Właśnie dlatego moja grupa wypracowała taki plan. Została przeprowadzona ankieta, która wskazała potrzeby naszych mieszkańców. Mam nadzieję, że pan wójt pomoże nam je zrealizować – mówiła o projekcie „Odnowa Chlebowa” sołtys Bożena Ignasiak.

Grupa z Tokar stworzyła projekt „Wiemy czego chcemy”. Jak można było usłyszeć podczas środowego spotkania, tamtejsze społeczeństwo jest żywo zaangażowanie w to, co się dzieje w Tokarach, więc nadszedł czas, by ludzie wypowiedzieli się, jakie działania powinny być realizowane w dalszej kolejności. Tam oto zostanie przeprowadzone badanie ankietowe, na podstawie którego opracowana zostanie wizja rozwoju rozwoju sołectwa Tokary na najbliższe lata.

Odmienny projekt wypracowali mieszkańcy Smulska. – Nie ukrywam, że dobijałem się, by wziąć udział w tym programie. (…) Od dawna jako sołectwo przymierzaliśmy się do stworzenia strony internetowej, a program ten daje nam taką możliwość – mówił sołtys Ryszard Papierkowski.

reklama

Sołtysom i innym członkom trzech wspomnianych zespołów za ich zaangażowanie podziękowali wójtowie Nowak, Mikołajczyk i Broniszewski, a także starosta Bartosik, który wręczył przedstawicielom społeczności sołectw Tokary, Chlebów i Smulsko okolicznościowe podarki. Wspomniane sołeckie projekty powinny zostać zrealizowane w terminie do czerwca 2014r. Raporty z przygotowawczych projektów będą podstawą do oceny w ramach konkursu, którego rozstrzygnięcie nastąpi podczas konferencji we wrześniu 2014 roku.

AW

Podobne artykuły

Ankieterzy z Urzędu Statystycznego pojawią się...

Ankieterzy z Urzędu Statystycznego pojawią się na...

07-02-2020
W październiku ankieterzy GUS odwiedzą...

W październiku ankieterzy GUS odwiedzą mieszkańców...

01-10-2019
Umowy podpisane. Pieniądze popłyną do Dobrej,...

Umowy podpisane. Pieniądze popłyną do Dobrej,...

19-10-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama