piątek 07 sierpnia 2020

Donaty, Olechny, Kajetana

reklama

Wystawa Wojsko Polskie w misjach międzynarodowych w Gim. w Słodkowie

Wystawa Wojsko Polskie w misjach międzynarodowych w Gim. w Słodkowie
 

Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Koło 34 zaprezentowało Wystawę "Wojsko Polskie w Misjach Międzynarodowych" w Gimnazjum w Słodkowie, na której z kart historii można odczytać, że w latach 1953 – 2011 przedstawiciele Wojska Polskiego brali udział w blisko 70 międzynarodowych misjach i operacjach pokojowych.

Początek polskiego zaangażowania na rzecz utrzymania pokoju sięga 1953r., kiedy to rozpoczęła działalność Komisja Nadzorcza Państw Neutralnych w Korei. Rok później żołnierze polscy rozpoczęli służbę w Międzynarodowej Komisji Nadzoru i Kontroli w Indochinach (Kambodża, Laos, Wietnam). Kolejny ważny etap udziału przedstawicieli Wojska Polskiego w międzynarodowych misjach pokojowych to służba pod błękitną flagą na Bliskim Wschodzie w ramach sił UNEF II, UNDOF i UNIFIL. W latach 1988 – 1990 żołnierze WP brali udział w działalności Misji Dobrych Usług Obserwatorów Narodów Zjednoczonych w Afganistanie i Pakistanie, powołanej po zakończeniu kilkuletniej wojny w Afganistanie.

reklama

Podobny charakter do afgańskiej miała misja obserwatorów ONZ w Iranie i Iraku w latach 1988 – 1990. W latach 1989 – 1990 Polacy uczestniczyli w misji logistycznej i obserwacyjnej na terytorium Namibii. Ponadto obszarem intensywnego zaangażowania Polski w operacjach międzynarodowych były Bałkany. Od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku udział w nich brali żołnierze, policjanci i cywile w ramach operacji UNPROFOR, IFOR, SFOR, AFOR i KFOR. Natomiast w grudniu 2009r. Polska podjęła ostateczną decyzję o wycofaniu się z udziału w misjach pokojowych prowadzonych pod auspicjami ONZ. Wystawę odwiedziło tylko w piątek ok. 450 osób.

materiał prasowy 

Podobne artykuły

UKS

UKS "SPRINTER" Słodków ze wsparciem z Ministerstwa...

3 sierp.
Trzy sztuki w Antarktyce - nowa wystawa w muzeum

Trzy sztuki w Antarktyce - nowa wystawa w muzeum

2 czerw.
Wyjątkowa indiańska wystawa w turkowskim muzeum.

Wyjątkowa indiańska wystawa w turkowskim muzeum.

23 st.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama