środa 08 lipca 2020

Arnolda, Edgara, Elżbiety

reklama

Przeszli na zieloną stronę mocy

Przeszli na zieloną stronę mocy
 

W dniu 29 kwietnia br – podobnie jak w latach ubiegłych - w Zespole Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich  zorganizowano obchody Dnia Ziemi i Powiatową Sesję Ekologiczną. Organizatorami spotkania byli nauczyciele – p. Bożena Szeffel i p. Dariusz Statucki. O sprawy techniczne zadbała p. Ewa Pietrzak.

Sesja dotyczyła alternatywnych źródeł energii a odbyła się pod hasłem przewodnim „Po zielonej stronie mocy”. Uczestnikami Sesji byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych powiatu wraz ze swoimi opiekunami - nauczycielami przedmiotów przyrodniczych.

reklama

Byli to uczniowie z: Gimnazjum w Malanowie – z opiekunem p. Elżbietą Wietrzyk, Gimnazjum Nr 1 w Turku – z opiekunem – p. Mariolą Koch, Gimnazjum Nr 2 w Turku - z opiekunem – p. Małgorzatą Kaczkowską, Gimnazjum w Słodkowie – z opiekunem – p. Agatą Janiak, Liceum Ogólnokształcącego w Turku – z opiekunem – p. Teresą Ulatowską, Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich.

Organizatorzy spotkania zaprosili swoich gości na lekcję ekologii w terenie. Sesja miała charakter wyjazdowy. W trakcie spotkania omawiane były problemy energetyczne współczesnej Ziemi. Mówiono o tym, że przyszłość Ziemi zależy od nowych odnawialnych źródeł energii, które powstają dzięki zjawiskom naturalnym takim jak wiatr, słońce, spadek rzeki, czy ciepło ziemi oraz pozyskiwanej z biomasy.

W trakcie spotkania zwiedzano -  Geotermię w Uniejowie, Elektrownię Wodną w Jeziorsku, nowo otwartą  Biogazownię w Przykonie. Na trasie przejazdu w Piekarach obserwowano turbiny wiatrowe, a na budynku Urzędu Gminy w  Przykonie instalacje fotowoltaiczne.

reklama

Na każdym etapie sesji - dzięki przychylności oprowadzających - uczniowie starali się zapamiętać zalety i wady energetyki odnawialnej, ale jednocześnie zrozumieć, że możliwość czerpania energii odnawialnej jest niejako ratunkiem dla naszych przyszłych pokoleń . Uczniowie przekonali się, że w naszym powiecie i w sąsiednich gminach wykorzystywane są alternatywne źródła pozyskiwania energii i że my też staramy się być „po zielonej stronie mocy.”

Spotkanie zakończyło się w Przykonie – w Urzędzie Gminy. Gospodarzem spotkania był wice-wójt gminy Przykona.

Na zakończenie - krótkie podsumowanie  spotkania przedstawili uczniowie z ZSR w Kaczkach Średnich, a dyr. Szkoły – p. Sławomir Kosobudzki wyróżnił zespoły uczniowskie - za zaangażowanie w czasie spotkania w omawiane problemy - nagrodami książkowymi. Fundatorami nagród  jest Starostwo Powiatowe w Turku.

Dopełnieniem spotkania będzie konkurs plastyczny i fotograficzny „OZE- bliżej niż myślisz”. Rozstrzygnięcie  konkursów nastąpi w dniu 11.maja br w trakcie wystawy rolno-ogrodniczej i pikniku przyrodniczego w Kaczkach Średnich.

Spotkanie było też okazją do integracji uczniów ze szkół powiatu tureckiego. Forma spotkania okazała się bardzo trafiona - dopisały nie tylko humory, ale i pogoda. Na tamie w Jeziorsku uczestnicy Sesji posilili się - fundatorami poczęstunku były osoby prywatne.

Organizatorzy spotkania bardzo dziękują wszystkim, dzięki którym Sesja mogła się odbyć – Starostwu Powiatowemu w Turku, p. J. Kurpikowi, (geotermia Uniejów), p. M. Fraszyńskiemu (elektrownia Jeziorsko),  p. M. Drzewieckiemu (biogazownia Przykona) oraz, p. J. Kubackiemu i p. Z. Wodzińskiemu (sponsorom poczęstunku).

materiał prasowy

Podobne artykuły

Dotacje na wymianę starych pieców ruszają od 15...

Dotacje na wymianę starych pieców ruszają od 15 czerwca

14 maj.
Trzecia edycja

Trzecia edycja "Menu Kulturalnego" w ZSR CKP w...

5 mrz.
Zarząd Powiatu Tureckiego powierzył stanowisko...

Zarząd Powiatu Tureckiego powierzył stanowisko...

5 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama