czwartek 27 luty 2020

Gabrieli, Liwii, Leonarda

reklama

Przeszli na zieloną stronę mocy

Przeszli na zieloną stronę mocy
 

W dniu 29 kwietnia br – podobnie jak w latach ubiegłych - w Zespole Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich  zorganizowano obchody Dnia Ziemi i Powiatową Sesję Ekologiczną. Organizatorami spotkania byli nauczyciele – p. Bożena Szeffel i p. Dariusz Statucki. O sprawy techniczne zadbała p. Ewa Pietrzak.

Sesja dotyczyła alternatywnych źródeł energii a odbyła się pod hasłem przewodnim „Po zielonej stronie mocy”. Uczestnikami Sesji byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych powiatu wraz ze swoimi opiekunami - nauczycielami przedmiotów przyrodniczych.

reklama

Byli to uczniowie z: Gimnazjum w Malanowie – z opiekunem p. Elżbietą Wietrzyk, Gimnazjum Nr 1 w Turku – z opiekunem – p. Mariolą Koch, Gimnazjum Nr 2 w Turku - z opiekunem – p. Małgorzatą Kaczkowską, Gimnazjum w Słodkowie – z opiekunem – p. Agatą Janiak, Liceum Ogólnokształcącego w Turku – z opiekunem – p. Teresą Ulatowską, Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich.

Organizatorzy spotkania zaprosili swoich gości na lekcję ekologii w terenie. Sesja miała charakter wyjazdowy. W trakcie spotkania omawiane były problemy energetyczne współczesnej Ziemi. Mówiono o tym, że przyszłość Ziemi zależy od nowych odnawialnych źródeł energii, które powstają dzięki zjawiskom naturalnym takim jak wiatr, słońce, spadek rzeki, czy ciepło ziemi oraz pozyskiwanej z biomasy.

W trakcie spotkania zwiedzano -  Geotermię w Uniejowie, Elektrownię Wodną w Jeziorsku, nowo otwartą  Biogazownię w Przykonie. Na trasie przejazdu w Piekarach obserwowano turbiny wiatrowe, a na budynku Urzędu Gminy w  Przykonie instalacje fotowoltaiczne.

reklama

Na każdym etapie sesji - dzięki przychylności oprowadzających - uczniowie starali się zapamiętać zalety i wady energetyki odnawialnej, ale jednocześnie zrozumieć, że możliwość czerpania energii odnawialnej jest niejako ratunkiem dla naszych przyszłych pokoleń . Uczniowie przekonali się, że w naszym powiecie i w sąsiednich gminach wykorzystywane są alternatywne źródła pozyskiwania energii i że my też staramy się być „po zielonej stronie mocy.”

Spotkanie zakończyło się w Przykonie – w Urzędzie Gminy. Gospodarzem spotkania był wice-wójt gminy Przykona.

Na zakończenie - krótkie podsumowanie  spotkania przedstawili uczniowie z ZSR w Kaczkach Średnich, a dyr. Szkoły – p. Sławomir Kosobudzki wyróżnił zespoły uczniowskie - za zaangażowanie w czasie spotkania w omawiane problemy - nagrodami książkowymi. Fundatorami nagród  jest Starostwo Powiatowe w Turku.

Dopełnieniem spotkania będzie konkurs plastyczny i fotograficzny „OZE- bliżej niż myślisz”. Rozstrzygnięcie  konkursów nastąpi w dniu 11.maja br w trakcie wystawy rolno-ogrodniczej i pikniku przyrodniczego w Kaczkach Średnich.

Spotkanie było też okazją do integracji uczniów ze szkół powiatu tureckiego. Forma spotkania okazała się bardzo trafiona - dopisały nie tylko humory, ale i pogoda. Na tamie w Jeziorsku uczestnicy Sesji posilili się - fundatorami poczęstunku były osoby prywatne.

Organizatorzy spotkania bardzo dziękują wszystkim, dzięki którym Sesja mogła się odbyć – Starostwu Powiatowemu w Turku, p. J. Kurpikowi, (geotermia Uniejów), p. M. Fraszyńskiemu (elektrownia Jeziorsko),  p. M. Drzewieckiemu (biogazownia Przykona) oraz, p. J. Kubackiemu i p. Z. Wodzińskiemu (sponsorom poczęstunku).

materiał prasowy

Podobne artykuły

Zarząd Powiatu Tureckiego powierzył stanowisko...

Zarząd Powiatu Tureckiego powierzył stanowisko...

5 lt.
Wideo: Przepiękny polonez młodzieży z ZSR...

Wideo: Przepiękny polonez młodzieży z ZSR urzekł...

26 st.
Uczniowie ZSR polonezem na 18 par rozpoczęli...

Uczniowie ZSR polonezem na 18 par rozpoczęli...

25 st.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama