niedziela 02 października 2022

Racheli, Sławy, Teofila

11°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

XXI Wielkopolski Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

XXI Wielkopolski Konkurs  Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym - Foto: Biuro Senatorskie Ireneusza Niewiarowskiego
Foto: Biuro Senatorskie Ireneusza Niewiarowskiego 

Ostatni finałowy etap XXI Wielkopolskiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym odbył się w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie. Wśród finalistów znalazła się Karolina Pakuła z Gimnazjum w Malanowie.

53 uczniów przystąpiło  do pisemnego egzaminu sprawdzającego wiedzę o samorządzie terytorialnym. Wśród pytań znalazły się kwestie związane z ważnymi rocznicami , w tym o 25-leciu częściowo wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce.

reklama

Test wyłonił ośmiu uczestników ścisłego finału. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące funkcjonowania najważniejszych organów w Unii Europejskiej, działalności organizacji pozarządowych i kompetencji różnych szczebli władz samorządowych.
Piotr Suchecki z  Gimnazjum nr 1 w Ostrowie Wlkp. okazał się najlepszy w tegorocznej edycji. Z naszego regionu wśród finalistów na piątym miejscu znalazła się Karolina Pakuła z Gimnazjum w Malanowie.

Wszyscy finaliści otrzymali nagrody książkowe, a ośmiu najlepszych cenne nagrody rzeczowe: smartfon, tablet, aparaty cyfrowe, przenośne dyski pamięci, głośniki komputerowe, drukarkę, słuchawki.Głównym sponsorem nagród było Starostwo Powiatowe oraz Rada Powiatu Konińskiego. Pozostali darczyńcy: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Urząd Miejski w Kórniku, Urząd Miejski w Turku, Urząd Gminy Stare Miasto, Urząd Miejski w Koninie, Urząd Miasta i Gminy w Kleczewie, Urząd Gminy w Malanowie oraz Urząd Gminy w Kole.

Organizowany od 1994 r. Wielkopolski Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym adresowany jest do młodzieży gimnazjalnej. Jego celem jest propagowanie idei budowania społeczeństwa obywatelskiego oraz upowszechnianie wiedzy o funkcjonowaniu samorządu i jego znaczeniu dla życia lokalnych społeczności.

Od początku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. W dotychczasowych edycjach konkursu wzięło udział około 47 tysięcy uczniów ze 130 szkół.
Celem konkursu jest przybliżenie młodzieży gimnazjalnej wiedzy z zakresu funkcjonowania samorządu terytorialnego oraz zainteresowanie jej ideą samorządności.
Tematyka konkursu obejmuje trzy bloki: samorząd terytorialny i lokalna demokracja, organizacje pozarządowe w życiu publicznym, kontekst europejski samorządu.    

reklama

Wielkopolski Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym organizowany jest od 1994 roku i jest owocem doświadczeń pierwszej kadencji odrodzonego samorządu gminnego. Przeznaczony dla młodzieży gimnazjalnej, odwołuje się do idei budowania społeczeństwa obywatelskiego, aktywnie upowszechniając podstawową wiedzę o funkcjonowaniu samorządu i jego znaczeniu dla życia lokalnych społeczności.

Materiał prasowy: Biuro Senatorskie Ireneusza Niewiarowskiego

XXI Wielkopolski Konkurs  Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym - Foto: Biuro Senatorskie Ireneusza Niewiarowskiego

Podobne artykuły

Ola, Nikola i Marysia w finale konkursu Miss...

Ola, Nikola i Marysia w finale konkursu Miss...

29 wrz.
Poznaliśmy mistrzów pięknego czytania. Oksana,...

Poznaliśmy mistrzów pięknego czytania. Oksana, Kasia...

22 wrz.
Grzybiarze do dzieła! Nadleśnictwo Turek...

Grzybiarze do dzieła! Nadleśnictwo Turek ogłasza...

20 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama