wtorek 29 września 2020

Michaliny, Michała, Rafała

reklama

Oddadzą psy do Wojtyszek. Obrońcy zwierząt znienawidzą Zająca?

Oddadzą psy do Wojtyszek. Obrońcy zwierząt znienawidzą Zająca?
 

Osoby, które mówiły, że oddawanie psów do schroniska w Turku jest za drogie, mają powody do zadowolenia – gmina Władysławów nawiązała współpracę z tego typu instytucją w Wojtyszkach w województwie łódzkim. Czy sięganie po ofertę schroniska, w którym dobowe utrzymanie zwierzęcia kosztuje o połowę mniej niż w Turku, to nie ucieczka w skrajność?

Temat bezdomnych zwierząt jak mało które zagadnienie dzieli społeczność, w tym także internautów, którzy zawsze dają upust swoim emocjom w komentarzach. Nielichy orzech do zgryzienia mają też samorządowcy, bo są wśród nich zarówno miłośnicy czworonogów, jak również i osoby, w których nieco miłość do futrzaków przygasa gdy widzą, jak pokaźne pieniądze wypływają z budżetów do schronisk. Na przestrzeni ostatnich lat temat psów niepokoił także władze Władysławowa.

reklama

Gwoli przypomnienia - w lutym 2013 roku wielkim antybohaterem sesji Rady Gminy Władysławów stał się sołtys Russocic, który zdobył się na wypowiedź z „grubej rury”: – Wójt został tym tutaj przewodniczącym PiS-u. Może wystąpić do tych posłów, ministrów, żeby te pieski usypiać w pewnym momencie, a nie jakieś operacje. Tamte słowa sołtysa sprawiły, że wielu internautów zaczęło tak atakować samorządowca, że pojawiły się nawet propozycje uśpienia sołtysa.

Rok później, bo podczas sesji w lutym 2014 roku znów podnoszono problem psów. Wtedy okazało się bowiem, że na utrzymanie bezdomnych władysławowskich zwierząt w turkowskim schronisku trzeba będzie najprawdopodobniej przeznaczyć dwukrotnie większe środki, niż zakładano. Skąd taki wzrost? Otóż nie wszystkie bezdomne psy trafiały od razu do turkowskiego schroniska. Część z nich lokowana była tymczasowo przy władysławowskiej oczyszczalni, a jednocześnie trwały próby znalezienia im nowych domów. Chętni miłośnicy czworonogów mogli otrzymać w prezencie budę i 40 kg karmy. Stało się jednak tak, że gmina musiała zaprzestać tego oszczędnego dla niej działania i pełna „pula” zwierząt bezdomnych trafiła w grudniu do schroniska prowadzonego przez PGKiM. 

Co było powodem oddania psów do schroniska? – Jako Urząd Gminy nie możemy prowadzić ani przytuliska, ani schroniska. Musiałoby to robić stowarzyszenie albo przedsiębiorstwo. Jeśli chodzi o przepisy prawa, to nie mogliśmy tego czynić, choć przez 2 czy 3 lata to nieźle funkcjonowało, te pieski nie miały tam źle, znaleźliśmy kilku nowych właścicieli. Niestety, jeśli zaczęto mówić o Policji, Prokuraturze, łamaniu prawa, to niestety, musieliśmy podjąć decyzję o żeby psy przemieścić do schroniska w Turku – mówił podczas sesji w lutym 2014 roku Jarosław Szczap z Urzędu Gminy Władysławów.

reklama

Teraz natomiast, podczas ostatniej sesji Rady Gminy Władysławów doszło do kolejnego zwrotu akcji. Wtedy to, gdy przyszedł czas na zaprezentowanie sprawozdania z międzysesyjnej działalności wójta pojawiła się informacja, że władysławowskie bezdomne zwierzęta trafiać będą do innego, tańszego schroniska. – Podpisano umowę ze schroniskiem dla zwierząt w Wojtyszkach. Tam są przeniesione obecnie pieski – usłyszeli uczestnicy obrad.

Jak ocenić ten krok? Zwolennicy oszczędzania na pewno poprą taki krok. Miłośnicy zwierząt z kolei znienawidzą osoby, które przyłożyły do tego rękę. Osobom niezorientowanym w tematyce „schroniskowej” należy wskazać, że Wojtyszki – mówiąc bardzo delikatnie – nie mają szczególnie dobrej opinii i prasy. Tamtejsze schronisko przetrzymuje kilka tysięcy psów i zdaniem obrońców zwierząt, panujące tam warunki są nie do przyjęcia. Przybytek odwiedziła chociażby swego czasu ekipa programy „Uwaga” stacji TVN, a w tygodniku „Polityka”  w sierpniu 2011 roku – w tekście „Fabryka psów” – pisano: „Schronisko przypomina  obóz koncentracyjny. Tylko więźniowie nie są wychudzeni”. Jakby tego było mało, na facebooku funkcjonuje fanpage „STOP Wojtyszki; ratujmy psy z Wojtyszek”, który śledzą ponad 3 000 osób.

Zmieniliśmy firmę, która utrzymuje psy. Płaciliśmy 14 zł, znaleźliśmy firmę, która będzie pobierała 6 zł za psa za dniówkę, a więc obniżymy koszty, które obecnie były – mówił wójt Krzysztof Zając.

AW

Podobne artykuły

Finansowe podsumowanie półrocza w gm. Władysławów

Finansowe podsumowanie półrocza w gm. Władysławów

z dzisiaj
Uczniowie SP1 pomagają psiakom i kociakom!

Uczniowie SP1 pomagają psiakom i kociakom!

14 lt.
Dobra adopcja. Przygarnij psiaka z Dobrej

Dobra adopcja. Przygarnij psiaka z Dobrej

28-03-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama