środa 23 września 2020

Bogusława, Liwiusza, Tekli

reklama

10 tys. na kościół było, ale nikt z Wyszyny po nie nie sięgnął

10 tys. na kościół było, ale nikt z Wyszyny po nie nie sięgnął
 

Kadencja 2010-2014 dobiega końca, jednak pewne sprawy zostały w samorządach niedomknięte. Tak oto podczas ostatniej sesji Rady Gminy Władysławów o to, czy „rzutem na taśmę” parafia w Wyszynie będzie mogła pozyskać od gminy 10 000 zł dociekał Andrzej Bruszewski, jednak skarbnik Elżbieta Klanowska nie dawała na - to z racji zbliżającego się już końca roku - szczególnych szans.

Andrzej Burszewski zabrał głos w sprawie zagwarantowanych parafiom pieniędzy, będąc ciekawym, czy oferta jest wciąż aktualna. – Mieliśmy zapisane w budżecie 10 000 zł na renowację kościoła w Wyszynie. Chciałem zapytać, czy te pieniądze są? Czy można je zrealizować do końca tego roku? Czy ksiądz proboszcz może je wykorzystać i w jaki sposób może to uczynić? (…) Bardzo proszę zadbać o tę sprawę, bo kościół to jest społeczność nasza wspólna – mówił Burszewski.

reklama

Radnemu odpowiedzi udzieliła skarbnik Elżbieta Klanowska, która nie kryła tego, że mieszkańcy Wyszyny przypomnieli sobie o tejże opcji nieco późno: – W budżecie na rok 2014 zaplanowaliśmy dotacje dla jednostek kościelnych w wysokości 20 000 zł. Było to 10 000 zł dla kościoła w Russocicach i 10 000 zł dla kościoła w Wyszynie. Jedna z dotacji została wykorzystana zgodnie ze złożonym pismem, natomiast w zakresie wspomnianych 10 000 zł dla kościoła w Wyszynie nie zostało złożone podanie o udzielenie dofinansowania, nie podpisano porozumienia i tych pieniędzy nie przekazano. Tych pieniędzy nie musimy wykorzystać, to nie jest przymus ani obowiązek. Proszę, żeby to państwo zrozumieli, żeby nie było pretensji do księdza czy do kogoś, że może nie złożono podania. Wiem, że zmieniali się proboszczowie w parafii w Wyszynie, może to też miało skutek. Nie widzę właściwie możliwości składania w tej chwili podania. Jest okres końca roku. Na chwilę obecną to musiałoby być pismo, projekt, zatwierdzenie przez konserwatora, więc przeprowadzenie całego działania w tym roku jest już chyba niemożliwe, bo jest na to za mało czasu.

Choć odpowiedź nie napawała optymizmem, Andrzej Burszewski nie popadał w całkowitą rezygnację. – Pewne rzeczy są dla społeczności, więc chyba tak to należy załatwiać. Ja przekażę to proboszczowi, jak to ma zrobić. Jeśli ma koncepcję, to żeby złożył ten wniosek, żeby pobrał te pieniążki – mówił Burszewski. Także przewodniczący Szczeciński stwierdził, że jeśli proboszcz z Wyszyny czuje, że może dać radę jeszcze zdążyć z pozyskaniem i wykorzystaniem pieniędzy, to niech próbuje, a radni nie powinni wyrokować, czy uda mu się to czy nie. 

AW

Podobne artykuły

Kolejne gminy z dotacją w ramach programu...

Kolejne gminy z dotacją w ramach programu "Pięknieje...

31 lip.
Pompy ciepła Immergas - technologia w zgodzie z...

Pompy ciepła Immergas - technologia w zgodzie z naturą

18 czerw.
Zmiany w budżecie i życzenia dla Druhów z...

Zmiany w budżecie i życzenia dla Druhów z Wyszyny...

16 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama