czwartek 29 lipca 2021

Marty, Konstantego, Olafa

20°C całkowite zachmurzenie Pogoda 7 dni »
reklama

Słodków: Szanując Środowisko – Szanujesz Siebie

Słodków: Szanując Środowisko – Szanujesz Siebie
 

W dniu 6 listopada 2014.r odbył się konkurs ekologiczno-profilaktyczny w Gimnazjum w Słodkowie. Celami  głównymi konkursu było kształtowanie postaw pro zdrowotnych, profilaktycznych i proekologicznych wśród uczniów gimnazjum. Konkursy takie odbywają się cyklicznie co rok od momentu powstania gimnazjum,  ponieważ jak twierdzą organizatorki konkursu (Halina Polańska, Ewa Czerniejewska, Joanna Popardowska, Agata Janiak Katarzyna Statucka)  tylko długofalowe działanie ma sens i przynosi pożądane rezultaty. W tym roku konkurs został wzbogacony o tematykę odnawialnych źródeł energii, gdyż w szkole realizowana jest innowacja pedagogiczna właśnie w zakresie tej tematyki.

Kolejny raz w Gimnazjum  w Słodkowie odbył się konkurs profilaktyczno-ekologiczny. Tegoroczny był pod hasłem „SZANUJĄC ŚRODOWISKO-SZANUJESZ SIEBIE”. Tradycyjnie też przyjmował różne formy – konkurs plastyczny, literacki i wiedzowy, oraz najciekawsza prezentacja multimedialna.

reklama

Gimnazjum w Słodkowie bierze udział w licznych programach dotyczących zdrowego trybu życia, kształtowania postaw prozdrowotnych , profilaktycznych i ekologicznych  -wśród nich „Trzymaj formę” , „Bądźmy zdrowi – wiemy, więc działamy”, Żyj smacznie i zdrowo”, Program zwalczania AIDS i zapobiegania zakażeniom HIV, „NIE-dla meningokoków”, Ogólnopolski Program Ograniczenia Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu, Znajdź właściwe rozwiązanie, Profilaktyka chorób nowotworowych i zakaźnych, Program STOP DOPALACZOM,  Ogólnopolska Kampania „Zachowaj Trzeźwy Umysł” , program „Siedem kroków”, „Listy dla Ziemi” Chrońmy kasztanowce”, Jesienne i wiosenne ptakoliczenie na terenie Gminy Turek, innowacja pedagogiczna o odnawialnych źródłach energii. Programy te  realizowane są przy współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Turku, Nadleśnictwem Turek , Turkowskim Towarzystwem Leśnym, Gminą Turek.

W dniu 06.11.2014r.  nastąpiło podsumowanie dotychczasowych działań profilaktyczno-ekologicznych realizowanych w szkole,  na które przybyli zaproszeni goście:  Wójt Gminy Turek  Pan Karol Mikołajczyk,  Pan Andrzej Wojtkowiak– Radny Powiatu Tureckiego, proboszcz parafii MBF w Obrzębinie Stanisław Nasiński, dyrektor Państwowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Turku Pan Alfred Rajczyk, Pani dr Teresa Kobrzyńska- ekspert Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie, Pani Gabriela Kolenda – inspektor  oświaty, Maria Kaźmierczak – Przewodnicząca Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przedstawiciel Nadleśnictwa  Turek i Turkowskiego Towarzystwa Leśnego – Pan Radosław Szociński,  Przewodnicząca Rady Rodziców Pani  Marzena Wieczorek,

Obecni byli  również wychowankowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Koła wraz z wychowawcą panią Krystyną Ciesielską.

Jak co roku mogliśmy liczyć na wsparcie i pomoc sponsorów, którzy ufundowali nagrody dla uczestników wszystkich form konkursu.  Wśród nich byli (Pan Andrzej Wojtkowiak Radny Powiatu Tureckiego, Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych-działająca przy Gminie Turek,  Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Turku, Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Turek, Turkowskie Towarzystwo Leśne, Rada Rodziców przy Gimnazjum w Słodkowie).A dodajmy, że przy tak licznych konkursach, jakie miały miejsce w gimnazjum laureatów było wielu – wśród nich:

reklama

Konkurs wiedzowy -  Mateusz Dusza,(3a) Marta Warchoł,(2a) Krzysztof Błażejewski (2d),
Konkurs plastyczny- Marika |Malińska (3b), Milena Łagoda i Paulina Wągiel (2d), Jan Laskowski i Agnieszka Derucka(3d)
Konkurs literacki- Agnieszka Derucka(3d), Klaudia Jasiakiewicz(2e) i Estera Wędzik(3c)
Konkurs na najciekawszą prezentację multimedialną – Kinga Malesza(1b) Anita Pietraszek i Klaudia Nowicka(3c) oraz Klaudia Jasiakiewicz (2e)

Cieszy fakt, że do w/w konkursów udało się zaangażować niemalże całą szkołę i każdy uczeń znalazł w nim cząstkę, w której mógł się sprawdzić.

Podczas całego dnia przygotowane zostały w szkole miejsca, w których uczniowie mogli zapoznawać się np. z negatywnym wpływem alkoholu na koordynację wzrokową-ruchową,  a pomocne w tym były zakupione przez  Gminę w Turek ALKOGOGLE. Obliczyć swój wskaźnik BMI. Uczniowie Gimnazjum w Słodkowie zachęcali do aktywności fizycznej. Natomiast chórek szkolny umilał czas podczas całego Konkursu, który przygotowała Pani Izabela Zabłocka i Pani Barbara Paszak.

Ponadto podczas uroczystości podsumowano dotychczasową współpracę Szkolnego Koła PCK przy Gimnazjum w Słodkowie z Rejonowym Oddziałem PCK w Turku. Uczniowie przedstawili prezentację z wystawy  Pana Karola Fornalczyka "Ptaki Nadleśnictwa Turek , która odbyła się w Izbie Edukacyjnej ZDROJKI przy siedzibie nadleśnictwa.

Organizatorki konkursu (Halina Polańska, Ewa Czerniejewska, Joanna Popardowska, Agata Janiak Katarzyna Statucka)  przyczynią się do kontynuowania wszelkich działań ekologicznych i profilaktycznych nie tylko na ten rok szkolny, ale również w kolejnych latach, gdyż tylko długofalowe działanie przynosi zamierzone efekty.
 

Podobne artykuły

 Sukces uczennicy ZSP Słodków w Konkursie...

Sukces uczennicy ZSP Słodków w Konkursie Youngstar

26 czerw.
Finał Powiatowego Konkursu

Finał Powiatowego Konkursu "Jestem asertywny" w ZSR

23 czerw.
Uczennice SP5 laureatkami konkursu Sejmu Dzieci...

Uczennice SP5 laureatkami konkursu Sejmu Dzieci i...

21 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama