sobota 18 września 2021

Ireny, Irminy, Stanisława

12°C słabe opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

PKS Malanów był i się zmył. Samorządowcy zlikwidowali przewoźnika

PKS Malanów był i się zmył. Samorządowcy zlikwidowali przewoźnika
 

W dniu 9 lutego w świetlicy wiejskiej w Malanowie odbyła się VI sesja Rady Gminy Malanów. W jej trakcie samorządowcy przyjęli projekt uchwały w sprawie likwidacji PKS Malanów. Od tej decyzji wstrzymały się tylko dwie osoby.

Projekt uchwały powstał, gdyż koszty uruchomienia PKS Malanów wyniosły 114 000 zł, koszty działalności w okresie od listopada do grudnia 2014 to 85 500 zł, a jednocześnie przychody za ten sam okres wyniosły 25 270,90 zł (bilety miesięczne – 11 810,20 zł, bilety jednorazowe – 2 136,78 zł, dopłata z Urzędu Marszałkowskiego – 11 323,92 zł).

reklama

Zdania uczestników sesji były nieco podzielone. Nikt nie był zachwycony wynikami przewoźnika, jednak rodziły się pytania, czy nie poszukać na PKS Malanów innego pomysłu. Zastanawiano się także co będzie, gdy zlikwidowany zostanie PKS Malanów a – teoretycznie – po jakimś czasie np. przestałby działać PKS Turek. Obecny na sesji były radny Karol Płóciennik mówił o tym, że zwolennikiem PKS Malanów nie jest, ale może należy się zastanowić, czy jest sens ot tak likwidować inicjatywę, która została już uruchomiona, na którą wydano już pieniądze, więc może nie warto w zupełności marnować tego co już zrobiono. Zdaniem Płóciennika można by przecież zlikwidować nierentowne kursy, a PKS mógłby się zajmować głównie dowozami dzieci. Nad PKS-em nie rozpływała się w zachwytach radna Bożena Kołek, jednak wskazywała, że jego funkcjonowanie ułatwiało życie osobom starszym, samotnym, które nie mają własnego auta, a dzięki PKS Malanów mogły dojechać tu i ówdzie.

Tego typu argumentacja nie trafiała do Zbigniewa Nycka. Radny Nycek porównał przewoźnika wręcz do nowotworu mówiąc, że czegoś takiego się nie restrukturyzuje czyli leczy – coś takiego się w całości wycina. Według Nycka gminie starczyłoby posiadanie dwóch autobusów i dwóch busów, a osoby, które w poprzedniej kadencji doprowadziły do powstania kosztownego PKS Malanów powinny mieć wytoczony proces i być oskarżone o niegospodarność. Nieco subtelniejszych słów używał z kolei wójt Prentczyński, mówiąc o tym, że najwyraźniej obecnie gminę nie stać na utrzymywanie PKS Malanów, który przynosi straty.

Projekt uchwały w sprawie likwidacji jednostki organizacyjnej o nazwie PKS Malanów został przyjęty przy 12 głosach „za” i 2 „wstrzymujących”.

reklama

AW

Podobne artykuły

KGW Targówka na Festiwalu Kół Gospodyń...

KGW Targówka na Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich...

16 wrz.
Otwarcie świetlicy wiejskiej w Celestynach

Otwarcie świetlicy wiejskiej w Celestynach

15 wrz.
Piękno wsi Czachulec Stary w obrazach dzieci i...

Piękno wsi Czachulec Stary w obrazach dzieci i...

15 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama