czwartek 06 sierpnia 2020

Jakuba, Sławy, Wincentego

reklama

Dobra: Oddadzą hołd Żołnierzom Wyklętym

Dobra: Oddadzą hołd Żołnierzom Wyklętym
 

W dniu 1 marca w miejscowości Czyste (gm. Dobra) odbędą się Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

W trakcie wydarzenia - które rozpocznie się o godz. 10:15 - wspominać będziemy heroizm żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Przybyli będą mogli składać wiązanki i znicze pod tablicą upamiętniającą partyzantów, dowodzonych przez Eugeniusza Kokolskiego, ps. Groźny. Podczas uroczystości nastąpi także akt nadania tytułów Zasłużony dla gminy Dobra „Bene Meritus” Stefanowi Kosobudzkiemu i Piotrowi Kosobudzkiemu. O 11:15 odprawiona zostanie w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dobrej msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.

reklama

W położonej swego czasu w lesie, na terenie miejscowości Czyste, zagrodzie w 1946 roku "Żołnierze Wyklęci" zostali otoczeni przez funkcjonariuszy Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i Służby Bezpieczeństwa Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W wyniku zdarzenia ciężko ranny został sam Groźny, umierając niebawem w siedzibie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Turku.

Niedzielne wydarzenie to nie wszystko. W dniu 2 marca o godz. 9:00 w holu Urzędu Miejskiego w Dobrej otwarta zostanie wystawa „Żołnierze Wyklęci”.

AW

Dobra: Oddadzą hołd Żołnierzom Wyklętym

Podobne artykuły

Uroczystość z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy...

Uroczystość z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy wyklętych

2 mrz.
Uroczystość z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy...

Uroczystość z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy wyklętych

01-03-2019
Marczewski o Groźnym: Rabował, chłostał, znęcał...

Marczewski o Groźnym: Rabował, chłostał, znęcał się...

10-07-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama