niedziela 19 stycznia 2020

Erwiny, Henryka, Mariusza

reklama

Tuliszków: 8,70 i 17 zł za śmieci. Opłaty zdrożały, bo musiały

Tuliszków: 8,70 i 17 zł za śmieci. Opłaty zdrożały, bo musiały
 

W dniu 27 lutego odbyła się V sesja Rady Miejskiej w Tuliszkowie. W jej trakcie samorządowcy – niejednogłośnie – przyjęli nowe, wyższe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnym. Powód? Obowiązujące jeszcze obecnie stawki opłat nie pokrywały kosztów systemu gospodarowania odpadami na terenie gminy Tuliszków.

Gwoli przypomnienia - jeszcze przez chwilę tuliszkowianie płacić będą stawki, ustalone na mocy uchwały Rady Miejskiej w Tuliszkowie z dnia 25 stycznia 2013 r. Zakładała ona, iż opłata miesięczna za gospodarowanie odpadami komunalnymi, na zamieszkałych nieruchomościach, zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny na mieć wysokość 7,50 zł od jednego mieszkańca (nie więcej jednak niż 45 zł od gospodarstwa domowego). W przypadku zbierania nieselektywnego było to 14 zł od jednego mieszkańca.

reklama

Nowa projekt uchwały – która ma wejść w życie z dniem 1 maja 2015 roku – zakłada, że rodziny z terenu gminy Tuliszków mają płacić za śmieci zbierane selektywnie 8,70 zł od jednego mieszkańca (nie więcej jednak niż 55,00 zł od gospodarstwa domowego), a za te gromadzone nieselektywnie 17 zł od jednego mieszkańca.

Pomysł takiej podwyżki nie wziął się znikąd. Podczas V sesji można było usłyszeć, iż łączne koszty poniesione tylko i wyłącznie na wynagrodzenie dla przedsiębiorcy i zagospodarowanie odpadów w ZUOK w Orlim Stawie wyniosły 932 400,77 zł , podczas gdy z tytułu opłat za zagospodarowanie odpadów na konto gminy wpłynęło od mieszkańców 891 125 zł. Jak widać, owo zestawienie nie wygląda optymistycznie, a przecież trzeba jeszcze pamiętać o takich działaniach, jak obsługa administracyjna systemu, wyposażenie stanowisk pracy w niezbędny sprzęt i oprogramowanie, edukacja ekologiczna w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi itd. Jak wyczytać można było w uzasadnieniu nowej uchwały, proponującej podwyżkę opłat, stawki obowiązujące obecnie w Tuliszkowie są zbyt niskie, by finansowanie systemu gospodarki odpadami w gminie było zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Projekt uchwały, podwyższający opłaty, został przyjęty przy 10 głosach „za”, 1 „przeciw' i 2 „wstrzymujących”.

reklama

AW

Podobne artykuły

Tak płacimy za decyzje w Warszawie. Pierwsze...

Tak płacimy za decyzje w Warszawie. Pierwsze skutki...

z wczoraj
Nowa stara metoda pobierania opłat za śmieci....

Nowa stara metoda pobierania opłat za śmieci. Będzie...

16 st.
Nowe stawki i zasady odbioru śmieci w gminie...

Nowe stawki i zasady odbioru śmieci w gminie...

4 st.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama