poniedziałek 10 sierpnia 2020

Bianki, Borysa, Wawrzyńca

reklama

Oddają dzieci do obcych przedszkoli, a gmina traci pieniądze

Oddają dzieci do obcych przedszkoli, a gmina traci pieniądze - foto: freeimages.com / Jason Nelson
foto: freeimages.com / Jason Nelson 

Oświata to jeden z najczęściej poruszanych podczas sesji tematów i trudno się temu dziwić. Funkcjonowanie szkół i przedszkoli kosztuje przecież miliony i władze niejednego samorządu z niezbyt pokaźnym budżetem muszą się nieźle nagłowić nad tym, by powiązać finansowo koniec z końcem. O tym, jak bardzo jest to trudne mówiono chociażby podczas IV sesji Rady Miejskiej w Dobrej. Trudne szczególnie wtedy, gdy część rodziców nie posyła dzieci do lokalnego przedszkola. 

Temat oświaty musiał zostać poruszony, gdyż podczas IV sesji Rady Miejskiej w Dobrej samorządowcy mieli przyjąć projekt uchwały w sprawie określenia kryteriów naboru do publicznych przedszkoli. Korzystając z tej okazji burmistrz Piątkowski wyjaśnił wszystkim obecnym w sali obrad, jak brutalnie rzeczywistość weryfikuje budżetowe zamierzenia.

reklama

Wiadomym jest, że samorządy otrzymują subwencję oświatową. Wiadomo jednak także, że nawet pomimo jej otrzymywania gminy dopłacają do działania placówek potężne pieniądze, liczone nawet w milionach złotych (choć akurat Dobra do dopłacających góry pieniędzy nie należy - podczas sesji we Władysławowie podawano ją jako przykład gminy dopłacającej umiarkowane kwoty). By dotacja mogła być naliczona, poszczególne jednostki gromadzą dane dotyczące liczby uczniów, które trafiają do MEN. Niestety gdy okazało się, że uczniów jest mniej niż wynikało to z poczynionych wcześniej szacunków, dotacja dla Dobrej została zmniejszona. To cięcie to około 98 000 zł. To jednak nie koniec kłopotów.

Do roku 2014 gmina musiała regulować należności w przypadku, gdy dzieci chodziły do prywatnych przedszkoli, ale tylko do prywatnych. W drugim półroczu 2014 roku zmieniły się stosowne zapisy prawne i oto teraz gminy muszą ogółem regulować pomiędzy sobą należności, wynikające z uczęszczania dzieci do poszczególnych przedszkoli.

Nasze dzieci uczęszczają do przedszkoli w Turku i na terenie gminy Przykona. Teraz jaka to jest kwota? Otóż przewyższająca 100 000 zł. Jeśli do tego doliczymy to obniżenie subwencji o około 98 000 zł, to budżet na 2015 rok zmniejsza się o 200 000 zł – mówił burmistrz Dobrej.

reklama

Burmistrz Piątkowski był przekonany o tym, że warto propagować ideę uczęszczania dzieci do przedszkoli w gminie, w której mieszkają: – Nie bez znaczenia teraz jest to, gdzie dzieci chodzą do przedszkola i spełniają swój obowiązek szkolny. Szkoła dostaje subwencję na ucznia, jest dotacja od wojewody na każde dziecko, ale to nigdy nie wystarcza na realizowanie zadań. Do oświaty zawsze dopłacaliśmy i będziemy dopłacać. (…) Będziemy szeroko o tym mówić np. na spotkaniach sołeckich, bo byłoby fajnie, gdyby nasze dzieci spełniały obowiązek szkolny na terenie naszej gminy.

AW

Podobne artykuły

Nauczyciele odebrali swoje awanse

Nauczyciele odebrali swoje awanse

27-08-2019
Wideo: Dyskutowali o oświacie i strajku podczas...

Wideo: Dyskutowali o oświacie i strajku podczas VI...

18-04-2019
Podyskutujmy jak dorośli

Podyskutujmy jak dorośli

24-03-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama