Dni Turku i Gminy Turek już za 4 dni!

środa 04 sierpnia 2021

Dominiki, Dominika, Protazego

13°C całkowite zachmurzenie Pogoda 7 dni »
reklama

Chcieli ulżyć dużym rodzinom i brać mniej za śmieci, ale RIO im to utrudniło

Chcieli ulżyć dużym rodzinom i brać mniej za śmieci, ale RIO im to utrudniło
 

W środę 25 marca odbyła się VI sesja Rady Miejskiej w Tuliszkowie. W jej trakcie samorządowcy musieli jeszcze raz zatwierdzić stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnym. Musieli, gdyż poprzednie ustalenia – korzystne dla rodzin wielodzietnych – zanegowała Regionalna Izba Obrachunkowa.

Gwoli przypomnienia – nowy, ale już nieaktualny projekt uchwały w sprawie wyboru metod ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty został przyjęty w lutym. Uchwała, która miała wejść w życie z dniem 1 maja 2015 roku zakładała, że rodziny z terenu gminy Tuliszków miały płacić za śmieci zbierane selektywnie 8,70 zł od jednego mieszkańca (nie więcej jednak niż 55,00 zł od gospodarstwa domowego), a za te gromadzone nieselektywnie 17 zł od jednego mieszkańca. Jak się okazało, pomysł władz Tuliszkowa nie spodobał się RIO.

reklama

Podchodzimy praktycznie po raz drugi do tej samej uchwały, gdyż została stwierdzona nieważność w całości poprzedniej uchwały przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Poznaniu. Chodziło o zapisy, jakie się w niej znalazły, a głównie dotyczyło to założenia, że opłata miesięczna nie może wynosić więcej dla gospodarstwa domowego niż 55 zł. Tutaj RIO nam zapowiedziała, że jest to rozumiane jako zwolnienie i tego nie powinniśmy robić – wyjaśniał burmistrz Ciesielski.

Chcąc nie chcąc władze gminy zaczęły szukać innego rozwiązania, które nadal odciążałoby budżety rodzin wielodzietnych, a jednocześnie było możliwe do zaakceptowania przez RIO. Ostatecznie pojawiła się idea, by utrzymać opłatę 8,70 zł od jednego mieszkańca za odpady zbierane selektywnie w przypadku rodzin liczących do 6 osób, a każda następna osoba zamieszkała w danym domostwie czyli 7,8 czy 9 itd. zapłaci po 1 zł na miesiąc. – To powinno poskutkować już zatwierdzeniem nam tej uchwały – mówił burmistrz Ciesielski.

Nowy projekt uchwały został przyjęty niejednogłośnie, przy 11 głosach „za” i 3 „wstrzymujących”. Pewne obiekcje miał radny Janczewski, który pytał, czemu tego typu ukłon w stronę dużych rodzin nie dotyczy także zbiórki nieselektywnej i w tym przypadku każdy zapłaci po 17 zł. Musi tak być, gdyż – jak wskazał burmistrz – gmina nie może promować nieselektywnego zbierania odpadów.

reklama

AW

Podobne artykuły

Umowa na odbiór odpadów w gminie Malanów...

Umowa na odbiór odpadów w gminie Malanów podpisana....

23 maj.
Ile miesięcznie ton śmieci produkują...

Ile miesięcznie ton śmieci produkują turkowianie?...

10 maj.
Listy do redakcji: Pieniądze, które należą się...

Listy do redakcji: Pieniądze, które należą się...

27 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama