wtorek 04 sierpnia 2020

Dominiki, Dominika, Protazego

reklama

Mobilizacja druhów z całego powiatu

Mobilizacja druhów z całego powiatu - foto: A. Wojtyra
foto: A. Wojtyra 

W czwartek 26 marca zorganizowana została Powiatowa Narada Szkoleniowa z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10.00 w Zajeździe Staropolskim.

Uroczystość uświetnili goście tacy jak burmistrz -  Romuald Antosik, st. bryg. Jerzy Ranecki, posłanka na Sejm Irena Tomaszak - Zesiuk, wicestarosta- Ryszard Bartosik, Henryk Kasprzak - członek rady miasta oraz wielu przedstawicieli z lokalnych jednostek OSP.

reklama

Już na samym początku przedstawione zostały tematy, które poruszane były w dalszej części spotkania. Wśród nich znalazła się potrzeba rozmowy o zarządzaniu kryzysowym, ze względu na występującą sytuacje za naszą wschodnią granicą. Zwrócono uwagę na to, iż jednym z podstawowych obowiązków jednostek OSP jest ochrona cywilna. Jako główny cel spotkania postawiono doskonalenie systemu niesienia pomocy, wypracowanie wspólnych wniosków oraz wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami spotkania.

Spotkanie prowadzone według zaplanowanych wystąpień oraz prezentacji multimedialnych kolejno prowadzili Mirosław Broniszewski, st. bryg. Jerzy Ranecki, Arkadiusz Januszkiewicz oraz druh Andrzej Jankowski. Największą część wystąpień stanowiła tematyka ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa. Wyszczególniono zdobyte już doświadczenia oraz zauważone wnioski. St. bryg. Jerzy Ranecki mówił o tym, że nie ma dnia, aby nie działy się złe rzeczy tzn. pożary, wypadki czy inne zdarzenia wymagające interwencji strażaków. Przedstawił on również cel prowadzonego programu Zgaś ryzyko, który pełni funkcję edukacyjną. Na zebraniu wykazano tragiczne statystyki, z których wynika, iż rocznie ginie około 500 osób w wyniku pożarów, z czego 85% ofiar pochodzi z pożarów w mieszkaniach. Dzięki zebranym materiałom wiemy, że w ubiegłym roku na terenie naszego powiatu wydarzyło się 559 zdarzeń z udziałem strażaków. Zauważono również coroczny wzrost liczby zdarzeń.

Nie zapomniano również o potrzebie dalszych szkoleń oraz edukacji wśród młodzieży podczas wizyt w lokalnych szkołach. Szkoleń i podwyższenia swoich umiejętności wymagają również członkowie jednostek OSP, aby nadal doskonalić swoje możliwości. Innym z tematów były źródła finansowania takie jak dotacje. Wymieniono kwoty, które udało się zebrać oraz co dzięki nim udało się zakupić dla wszystkich jednostek. Ogólna suma dotacji zebranych w ubiegłym roku sięga kwoty 153 tysięcy złotych co dzieląc na lokalne jednostki daje nam po 14 tysięcy złotych. Poza innymi zebranymi na liście obecności zebrania wpisało się 67 przybyłych członków z jednostek OSP.

reklama

Pod koniec spotkania głos zabrała posłanka Irena Tomaszak – Zesiuk, wspominając o swojej przynależności do Parlamentarnego Związku Strażaków. Ponadto wszystkim zebranym przekazała życzenia Wielkanocne jak przystało dla strażaków, mówiąc aby w tym świątecznym czasie nie zabrzmiały żadne syreny.

Członkom pozostawiono czas na dyskusję, czyli głosy słuchaczy. Na mównicę wstąpił Andrzej Burszewski - członek OSP Wyszyna oraz druh Janusz Wojciechowski. Ostatni z nich zabrał głos, po to aby złożyć rezygnację z funkcji koordynatora ds. Izby muzealnej. Swoją decyzję uzasadnił, mówiąc, iż temat ten nie raz był przez niego poruszany, jednak do dnia dzisiejszego nie było żadnego odzewu. Kontynuował stwierdzając, że jest tym bardzo zawiedziony, ale ma nadzieje, że ktoś z młodszych kolegów postara się doprowadzić ten temat do realizacji. Jego głos nie pozostał bez odpowiedzi, niestety stwierdzono, że stworzenie izby muzealnej nie jest obecnie możliwe ze względu na brak pomieszczenia oraz kosztów. Druh Ciesielski wspomniał o tym, że obecnie strażacy posiadają powiatową Kronikę. Po czym podziękował wszystkim za przybycie na zebranie.

A.Wojtyra

Podobne artykuły

Listy do redakcji: Dofinansowania na strażackie...

Listy do redakcji: Dofinansowania na strażackie wozy...

30 kw.
Walne zebranie Ochotniczej Straży Pożarnej w...

Walne zebranie Ochotniczej Straży Pożarnej w Brudzewie

27 lt.
Warsztaty z pożarów wewnętrznych dla jednostek...

Warsztaty z pożarów wewnętrznych dla jednostek OSP KSRG

10 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama