wtorek 21 września 2021

Darii, Mateusza, Wawrzyńca

3°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Rada przekazała pieniądze na wymianę kościelnych parapetów

Rada przekazała pieniądze na wymianę kościelnych parapetów - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Podczas ostatniej, czwartkowej (26 marca br.) sesji Rady Gminy Przykona, radni jednogłośnie przekazali dotację celową na wymianę parapetów w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Boleszczynie.

Głosowanie, które odbyło się w miniony czwartek to reakcja ma wniosek proboszcza parafii Boleszczyn, który wpłynął do gminy jeszcze w ubiegłym roku. Prośba o dotację związana jest z wymianą okien i dotyczy bezpośrednio wewnętrznych i zewnętrznych parapetów w kościele. W związku z tym w budżecie gminy zostały na ten cel zabezpieczone środki w wysokości 11 000 tys. zł Radni przyjęli uchwałę jednogłośnie.

reklama

Jak czytamy na Wikipedii „Boleszczyn był własnością arcybiskupów gnieźnieńskich. Parafia została erygowana przed 1462. Brak dokumentów stwierdzających datę wybudowania pierwszego kościoła. Drugi został wzniesiony w 1597. Kolejny konsekrowany został w 1623. W latach 1756–1761, beneficjum, czyli czerpanie dochodów z parafii Boleszczyn, otrzymała kolegiata uniejowska. W 1809 drewniany kościół spłonął. W jego miejsce wzniesiono kaplicę, która służyła do czasu wzniesienia nowego, już murowanego kościoła. Dokonał tego w latach 1918–1921 ks. Dominik Wartski, który trafił tutaj z sąsiedniej parafii w Dobrej. W 1899, kościół został przebudowany przez ks. Antoniego Kozłowskiego, który podobnie jak ks. Warcki przeniesiony tutaj został z Dobrej. Kościół ów konsekrowany został w 1909.”

md

Podobne artykuły

Gmina Malanów pozyskała pieniądze z Urzędu...

Gmina Malanów pozyskała pieniądze z Urzędu...

1 czerw.
Po sesji Rady Miejskiej w Turku. Radni obniżyli...

Po sesji Rady Miejskiej w Turku. Radni obniżyli...

27-11-2020
Święto Niepodległości w gminie Przykona

Święto Niepodległości w gminie Przykona

13-11-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama