Bożonarodzeniowy Jarmark w Dobrej! Jedzonko, występy, stragany. Przybywajcie!

piątek 09 grudnia 2022

Anety, Leokadii, Wiesława

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Gm. Turek: Kanalizacja powstaje. Gorzej z tempem przyłączania się

Gm. Turek: Kanalizacja powstaje. Gorzej z tempem przyłączania się
 

Podczas poprzedniej kadencji temat budowy kanalizacji podgrzewał do granic możliwości atmosferę obrad samorządowców z gminy Turek. Temat ten powrócił podczas VIII Sesji Rady Gminy Turek w dniu 5 maja. Jak usłyszeli radni i sołtysi, prace nad skanalizowaniem gminy postępują, choć pojawiają się pewne przeszkody.

O kanalizacji mówiono już na początku sesji, podczas prezentacji sprawozdania z działalności międzysesyjnej wójta gminy Turek. Jak wskazał wójt, gmina wystąpiła do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z wnioskiem o aneksowanie umowy w zakresie budowy kanalizacji sanitarnej w miejscowości Cisew - etap I, w zakresie zmiany terminu wykazania efektu ekologicznego. – Owszem, mieszkańcy się do kanalizacji przyłączają, ale w tempie takim a nie innym. Dajmy sobie jeszcze rok czasu, aby tych podłączeń było tyle, ile we wniosku wskazaliśmy. 

reklama

Nieco później do tematu nawiązał podczas punktu poświęconego na interpelacje i zapytania radny Olek. – Panie wójcie. Chciałem zapytać, na jakim etapie obecnie jesteśmy odnośnie budowy kanalizacji?– pytał radny Olek nie kryjąc, że najbardziej interesuje go kwestia budowy kanalizacji w Żukach. 

Wywołany do odpowiedzi wójt wyjaśnił dokładnie, jakie działania podejmują władze gminy i urzędnicy. – Akurat jeśli chodzi o Żuki, to nie ma żadnych problemów. (…) Chcemy jeszcze w tym tygodniu ogłosić przetarg, choć to raczej się nie uda. Natomiast jeszcze raz przeglądamy działka po działce, metr po metrze, sprawdzamy czy są stosowne dokumenty, czy są aktualne pozwolenia, aby nie było problemów. W dwóch miejscach w Słodkowie Kolonii i Obrzębinie są problemy, które były już wcześniej znane, gdzie musimy podjąć pewne rozmowy z właścicielami. (…) Jeśli będzie przyzwolenie i podpiszą zgodę, to ten zakres wrzucamy, a jeśli nie, to wyrzucamy to z zakresu i puszczamy przetargiem to, na co mamy wszystkie papiery, a potem próbujemy poprzez kolejne miesiące z nimi w jakiś sposób się dogadać. (…) Z góry zakładaliśmy i mówiliśmy, że to, gdzie nie ma problemów zrobimy w tym roku, dając sobie czas na przygotowanie wszystkich papierów powiedzmy przez zimę, by ewentualnie te części zadania kończyć w roku 2016.

Jak stwierdził wójt Karol Mikołajczyk, najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu ogłoszony zostanie przetarg na budowę kolejnego etapu sieci kanalizacji sanitarnej, więc wstępne rozstrzygnięcie przetargowe może być znane jeszcze w maju. Gmina ma do końca czerwca termin podpisania umowy z wykonawcą i zgłoszenia zadania do WFOŚiGW. W międzyczasie gmina dostała potwierdzenie otrzymania pożyczki na kwotę 2 800 000 zł.

Czyli realne szanse na prace budowlane to? – dopytywał radny Olek. – Lipiec, sierpień. Rozpoczęcie gdzieś w lipcu, taką mam nadzieję – odparł wójt Mikołajczyk. – Jak mówiłem, w Żukach nie ma na pewno problemów, są dwa w Słodkowie Kolonii i jeden na Obrzębinie.

AW

2
3
4

Podobne artykuły

Spełnione marzenie profesora Panfila. Umowa na...

Spełnione marzenie profesora Panfila. Umowa na...

6 grudz.
Do trzech razy sztuka. Kolejny przetarg na...

Do trzech razy sztuka. Kolejny przetarg na montaż...

1 grudz.
Złote Gody w mieście i gminie Turek. Sześć par...

Złote Gody w mieście i gminie Turek. Sześć par...

20 paźd.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama