sobota 26 września 2020

Cypriana, Justyny, Łucji

reklama

Bryl wygarnął Broniszewskiemu: Nie tak się panie wójcie umawialiśmy!

Bryl wygarnął Broniszewskiemu: Nie tak się panie wójcie umawialiśmy!
 

VI sesja Rady Gminy Przykona była spotkaniem spokojnym – by nie powiedzieć sennym – ale tylko do czasu zajęcia się uchwałą, dotyczącą naniesienia zmian w budżecie na 2015 rok. Wtedy to doszło do ostrej wymiany zdań pomiędzy kilkoma samorządowcami. Dyskusję wywołał przewodniczący Bryl, który krytykował to, że jego zdaniem radnym podsuwa się budżetowe poprawki lub projekty uchwał na ostatnią chwilę. – Uważam to za niestosowne i w tej kadencji samorządu nie powinno mieć miejsca. (…) Myślę, że na dzisiejszej sesji takie rzeczy mają miejsce ostatni raz – pomstował Bryl.

W trakcie sesji radni złożyli szereg interpelacji, dotyczących remontu chodnika w Przykonie, wymiany siatki na boisku w Ewinowie, poszerzenia drogi w Gąsinie, ustawienia luster drogowych w Kaczkach Plastowych i Dąbrowie oraz ograniczenia prędkości na ul. Sportowej. Po przyjęciu kilku projektów uchwał przyszedł czas na zajęcie się proponowanymi zmianami w budżecie gminy na 2015 rok.

reklama

Zmiany te objaśniła skarbnik Marzena Macikowska, po czym głos zabrał przewodniczący Rady Gminy. – Panie wójcie, pani skarbnik. By nie było tak, że co innego na komisji, a co innego w uchwale, powiedzieliśmy sobie, że ze wszystkimi projektami uchwał radni muszą być zapoznani przed sesją. Dziś po raz kolejny w krótkim odstępie czasu jest tak, że wprowadza się zmiany, o których my wcześniej nie wiemy. (…) Nie wiem czemu jest tak, komisja była w środę. Panie wójcie, to nie są takie pilne sprawy, żeby np. w ciągu 5 dni altana musiała być wprowadzona do budżetu, bez konsultacji na komisjach. My jako radni powinniśmy wiedzieć np. jakie są numery działek, w związku z którymi głosujemy, a nie ja się dowiaduję o tym numerze 5 minut temu. Ja mam w głosowaniu teraz podjąć decyzję, czy to jest słuszne czy nie? Nie tak się panie wójcie umawialiśmy. Myślę, że w tej Radzie jest czas na to, że przygotowuje się projekt uchwały i przedstawia się na komisji. Potem to, co ustalone na Komisji, powinno być otrzymane – mówił Stanisław Bryl wskazując, że dostrzega tu praktyki „przemycania” czegoś na ostatnią chwilę.

Skoro przewodniczący Bryl wytknął propozycję umieszczenia w budżecie poprawki dotyczącej budowy pewnej altanki, to głos w tej sprawie zabrał zainteresowany tematem radny Tadeusz Rembas. Radny zapytał Bryla, czy ma coś przeciw tej altance. – Nie, broń Boże. To mi nie przeszkadza. My się nie rozumiemy. Altanka nie przeszkadza, nie jestem jej przeciwny. Chodzi mi o to, czy nie można było je wprowadzić wcześniej? – wyjaśniał Bryl.

Gdy przewodniczący Bryl wytłumaczył już, co mu się nie podoba, głos zabrał wójt Broniszewski, który nieszczególnie zgadzał się z krytyką przedstawioną przez Bryla. – Szanowni państwo, w stosunku do tego, o czym rozmawialiśmy kilka dni temu, to właśnie merytoryczną kwestią, która została zmieniona, jest altanka. Wszystkie pozostałe rzeczy wynikają z tego, o czym mówiła pani skarbnik, tylko fakt faktem, to wszystko jest bardzo zagmatwane. Przykładowo w czwartek pojawiła się umowa z marszałkiem województwa na dofinansowanie ul. Komunalnej. (…) Jeśli Urząd Marszałkowski daje nam umowę na przebudowę tej drogi, to my chętnie z tego korzystamy, ale żeby ją przebudować, to trzeba ją najpierw z remontu przenieść na przebudowę, na inny dział, rozdział i paragraf. To taka kwestia. Dziś np. pojawiła się informacja, że 3 000 zł musimy zapłacić za służebność przesyłu – mówił wójt Broniszewski wskazując, że nie ma tu mowy o przemycaniu jakichkolwiek pomysłów na wydawanie pieniędzy. Po prostu nie wszystkie rzeczy można przewidzieć.

reklama

Mimo sesyjnego „zgrzytu” ostatecznie projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2015 rok został przyjęty.

AW

Podobne artykuły

Andrzej Wojtkowiak za obniżeniem diet....

Andrzej Wojtkowiak za obniżeniem diet. Większość...

23 wrz.
Gmina Przykona z nagrodą i czekiem w ramach...

Gmina Przykona z nagrodą i czekiem w ramach konkursu...

23 wrz.
Sesja Rady Miejskiej w Turku. Radni chcą...

Sesja Rady Miejskiej w Turku. Radni chcą odbudowy...

18 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama