niedziela 25 września 2022

Aureli, Kamila, Kleofasa

18°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

Malanów: Śmieci zdrożeją, nawet o 1/3

Malanów: Śmieci zdrożeją, nawet o 1/3
 

Choć większość samorządowców ma wakacje, to okres laby nie dotyczy radnych z terenu gminy Malanów. Spotkali się oni we wtorek 14 lipca podczas X sesji Rady Gminy Malanów i przyjęli – niejednogłośnie – nowe, wyższe stawki śmieciowe.

W porządku obrad X sesji znalazł się punkt, poświęcony wyborowi metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki takiej opłaty. Przygotowany projekt uchwały zakładał, że stawka dla gospodarstwa domowego, z którego śmieci będą odbierane w sposób selektywny, wynosić będzie albo 27 zł (dla gospodarstw, które zadeklarują gromadzenie tzw. frakcji biodegradalnej w kompostowniku lub na pryzmie kompostowej) albo 42 zł (jeśli gospodarstwo nie zadeklaruje gromadzenia części odpadków w kompostowniku). Jeśli gospodarstwo domowe nie będzie segregować śmieci, to w takim przypadku miesięczna stawka opłaty wyniesie 67 zł. Co ważne, projekt uchwały zakładał ustalenie opłaty w wysokości 37% wspomnianych stawek, jeśli gospodarstwo zamieszkane jest tylko przez jedną osobę.

reklama
Koszty funkcjonowania systemu "śmieciowego" w skali roku, z uwzględnieniem obecnego rozstrzygnięcia przetragu
Umowa na odbiór i zagospodarowanie 448 284,40 zł
Koszty PSZOK 15 750 zł
Koszty administracyjne (pensja pracownika) 27 500 zł
Materiały + edukacja 4 000 zł
(koszt szacowany)
Łącznie 495 534,40 zł

Projekt nowych opłat nie mógł zachwycić radnych. Dotychczas mieszańcy płacili nie wspomnienie 27 zł a 20 zł, nie 42 zł a 35 zł, nie 67 zł a 60 zł. Części samorządowców szczególnie nie podobała się podwyżka z 20 do 27 zł, czyli skok cenowy aż o 1/3. Jak zauważyła wiceprzewodnicząca Bożena Kołek, taka podwyżka dla segregujących to prawie jak nagroda dla tych, którzy nie segregują. Ci nie zapłacą przecież aż o 1/3 więcej. Radni mieli też inne uwagi. O swoich zastrzeżeniach co do harmonogramu odbioru odpadów mówił np. radny Sławomir Ogrodowczyk.

Podczas sesji mówiono o tym, że ów wzrost ceny jest konieczny z kilku powodów. Po prostu po rozstrzygnięciu nowego przetargu i wyłonieniu zwycięskiej firmy okazało się, że w skali roku trzeba ponieść koszty większe o około 120 000 zł. Niestety nie tylko w Malanowie, ale i w wielu innych gminach, nie można mówić o sytuacji, gdy do przetargu startuje po kilka firm i walczą one z sobą oferując niższe ceny. Obecnie takiego zainteresowania wśród przedsiębiorstw nie ma.

Projekt uchwały wprowadzający w życie nowe stawki śmieciowe został przyjęty przy 7 głosach "za", 2 "przeciw" i 2 "wstrzymujących".

AW

2
3
4
5

Podobne artykuły

Śmieci coraz droższe. Mieszkańcy Gminy Turek od...

Śmieci coraz droższe. Mieszkańcy Gminy Turek od...

24 maj.
W gminie Dobra podniosą opłaty za śmieci....

W gminie Dobra podniosą opłaty za śmieci. Powodem...

23-09-2021
Aplikacja pomoże segregować odpady. Urząd...

Aplikacja pomoże segregować odpady. Urząd Miasta...

02-09-2021

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama