niedziela 29 marca 2020

Marka, Wiktoryny, Zenona

reklama

Biwak harcerski w SOSW

Biwak harcerski w SOSW
 

W drugim tygodniu września harcerze ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego rozpoczęli rok harcerski na biwaku, w miejscowości Kaczka k/Spicymierza. Co roku odwiedzają to przepiękne miejsce, dzięki uprzejmości i gościnności państwa Pyziaków. Posiadłość położona wśród lasów, z dala od miasta, jest świetną możliwością aby poobcować z przyrodą.

Harcerze corocznie spotykają się na biwaku, aby popularyzować idee harcerstwa, rozwijać zaradność życiową i ćwiczyć zdobyte na zbiórkach umiejętności. To doskonałe miejsce aby rozwijać wrażliwość na poznawanie i obcowanie z przyrodą. Śpią w namiotach, chodzą po wodę do studni, sami przygotowują posiłki. Uczą się poczucia obowiązku poprzez codzienną służbę porządkową.

reklama

Harcerze podzieleni zostali na trzy zastępy: „Kaczuszki” , „Tygrysy” , „Leśni piraci”.  Każdy z nich opracował swój totem, okrzyk oraz dbał o czystość w  namiocie.

Mimo że pogoda nie rozpieszczała, uczniowie byli bardzo wytrzymali. Każdy dzień rozpoczynał się apelem i gimnastyką poranną. Zwiady terenowe, turnieje piłki nożnej i siatkowej, gry i zabawy harcerskie wypełniały czas. Zażywali kąpieli w kompleksie termalnym w Uniejowie, oglądali wnętrze wiatraka, zwanego koźlakiem, poznając czynności, jakie w ciągu dnia wykonywał młynarz. Wielką atrakcją okazało się zwiedzanie baszty i podziemi uniejowskiego zamku a to za sprawą przewodnika -  wieżomistrza. Było pasowanie na rycerzy, zawieranie średniowiecznych małżeństw oraz przebieranie się w stroje z tamtych lat.

Nie zabrakło harcerskich ognisk i gości. Dwoje harcerzy z 8 Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku „Europejczycy” złożyło Przyrzeczenie Harcerskie.

reklama

Dla wielu z nich był to pierwszy pobyt na biwaku i nocleg pod namiotem. Obiecali, że powrócą następnym razem.

Biwak był wspaniałą okazją do rozpoczęcia pracy drużyny, sprawdzianu radzenia sobie w trudnych sytuacjach, wyrabiania w wychowankach czynności samoobsługowych i samodzielności. Świetna zabawa, nowe wiadomości i zawarte przyjaźnie to wspomnienia, które pozostały w pamięci. Ta niezapomniana przygoda była możliwa dzięki dofinansowaniu przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Turku, Komendę Hufca Turek oraz dzięki uprzejmości Państwa Franciszka i Emilii Pyziaków, którzy od 2002 roku goszczą harcerzy. Organizatorzy serdecznie dziękują za okazaną pomoc.

Organizatorami biwaku byli: pwd. Izabella Frątczak, pwd. Marta Bakalarz i pwd.  Jacek Kubiak.

materiał prasowy

Podobne artykuły

Sukces wychowanków Specjalnego Ośrodka...

Sukces wychowanków Specjalnego Ośrodka...

12 mrz.
1% dla Turku: Związek Harcerstwa Polskiego

1% dla Turku: Związek Harcerstwa Polskiego

27 lt.
Biwak harcerski z okazji

Biwak harcerski z okazji "Dnia Myśli Braterskiej"

26 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama