Dni Turku i Gminy Turek już za 3 dni!

czwartek 05 sierpnia 2021

Emila, Karoliny, Kary

13°C pochmurno z przejaśnieniami Pogoda 7 dni »
reklama

Gm. Turek: Śmieci zdrożeją już w styczniu

Gm. Turek: Śmieci zdrożeją już w styczniu
 

W poniedziałek 26 października odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Turek, podczas  której samorządowcy musieli podjąć decyzję, która nie spodoba się mieszkańcom. Niestety, w 2016 roku cena śmieci „pójdzie” w górę. – Proponując stawki 6,70 zł i 14 zł chyba i tak jesteśmy najtańszą gminą w powiecie – mówił wójt Mikołajczyk, ale nikomu z samorządowców nie było wesoło z tego powodu, że w lokalnych gminach do „śmieciowych” przetargów startują pojedyncze firmy, rywalizacji brak, a koszty rosną.

Podczas sesji radni zajęli się projektem uchwały w sprawie metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki opłaty. – W 2013 roku podjęliśmy stosowne uchwały, przyjmując metody i stawki. Ustaliliśmy, że opłaty będziemy naliczać od mieszkańca i że będą to stawki na poziomie 5 zł w przypadku segregacji i 10 zł w przypadku odpadów zmieszanych – przypominał wójt Mikołajczyk.

reklama

Niestety, rozstrzygnięcia przetargów są dla budżetu bezlitosne. Pierwszy przetarg ogłoszony został w 2013 roku i wówczas wygrała firma, gotowa świadczyć usługi za 570 000 zł. Był to przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów. W roku 2014 kolejny przetarg poskutkował tym, że wygrała firma z ofertą za 792 000 zł. Cena drastycznie wzrosła, ale na tym nie koniec. – Prawdziwym szokiem był rok 2015, kiedy kolejny przetarg organizujemy i firma – jedyna, która startuje w przetargu - przedkłada ofertę na kwotę 985 000 zł. Mówimy o wzroście naszych kosztów na przestrzeni kilku lat z 570 000 zł do  985 000 zł. Prawie dwukrotny wzrost kosztów – mówił nie kryjąc emocji wójt.

Niestety, władze gmin są zobowiązane tak ustalać stawki, by system gospodarki odpadami w miarę możliwości się bilansował. Skoro więc firmy dyktują coraz większe ceny, gminy nie mają wyboru i chcąc nie chcąc muszą rozważyć podnoszenie opłat. Jak zauważył wójt Mikołajczyk, władze gminy postanowiły doprowadzić do takiej sytuacji, w której stawki opłat wprawdzie wzrosną, ale i tak będą jednymi z najniższych w powiecie. To 6,70 zł od osoby za śmieci segregowane i 14 zł za odpady zmieszane. Spora różnica pomiędzy obiema wskazanymi stawkami wynika z tego, że gmina chce nadal promować segregowanie śmieci. Musi to przynieść skutek, wszakże mało kto będzie chętny płacić 14 zł od osoby, skoro można wydatkować mniej niż połowę tej kwoty.

Możemy dyskutować długo. Faktem jest, że ustawę „śmieciową” wprowadzano bez konsultacji z gminami. Zrzucono na gminy duży obowiązek. Musimy się z tym tematem zmierzyć i starać się, by system był dla mieszkańców jak najbardziej korzystny, by był jak najtańszy. Nie da się jednak tego robić bezkosztowo –  mówił Karol Mikołajczyk. Podczas sesji nie zabrakło także rozmaitych sugestii mówiących, że firmy najzwyczajniej w świecie zrobiły sobie zmowę cenową, za którą teraz płacą mieszkańcy.

reklama

Projekt uchwały, wprowadzający od stycznia 2016 podwyżkę stawek, został przyjęty przy 12 głosach „za” i 1 „wstrzymującym”.

AW

Podobne artykuły

Umowa na odbiór odpadów w gminie Malanów...

Umowa na odbiór odpadów w gminie Malanów podpisana....

23 maj.
Ile miesięcznie ton śmieci produkują...

Ile miesięcznie ton śmieci produkują turkowianie?...

10 maj.
Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej: Na rynku...

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej: Na rynku...

2 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama