wtorek 29 września 2020

Michaliny, Michała, Rafała

reklama

Dobra: Śmieci stanieją, ale tylko niesegregowane

Dobra: Śmieci stanieją, ale tylko niesegregowane  - Radni poparli projekt uchwały jednogłośnie
Radni poparli projekt uchwały jednogłośnie 

X sesja Rady Miejskiej w Dobrej już za nami. W jej trakcie radni przyjęli projekt uchwały na mocy którego mieszkańcy zapłacą mniej za śmieci niesegregowane. Odpady staniały, bo stanieć musiały, a wszystko za sprawą „odgórnych” przepisów. Niestety, pojawił się problem ze wsparciem dla rodzin wielodzietnych.

Dotychczas na terenie gm. Dobra obowiązywały 3 stawki – 7 zł, 9 zł i 16 zł.  Wysokość stawki zależała od tego, czy odpady były segregowane czy nie, a dodatkowym czynnikiem była kwestia kompostowania odpadów biodegradowalnych. Jak dowiedzieli się uczestnicy X sesji, ostatniego ze wspomnianych kryteriów nie można już stosować, więc gmina musi pozostać tylko przy 2 stawkach. Pojawi się też pewna obniżka, gdyż ustawodawca określił, że maksymalna wysokość opłaty za śmieci niesegregowane od 1 osoby miesięcznie nie może być większa, niż dwukrotność stawki podstawowej, czyli w przypadku gm. Dobra stawki za śmieci segregowane. Tak więc w 2016 roku nie będzie można pobierać już stawek w wysokości 7 i 16 zł, ale 7 i 14 zł. – Jednego się boję - tego, by nasi mieszkańcy, w momencie gdy znosimy stawkę 9 zł, nie zaczęli uważać, że jest zdjęty z nich obowiązek segregowania odpadów biodegradowalnych. Nadal muszą być te odpady segregowane. To jest bardzo ważne – mówił burmistrz.

Niestety – o czym też mówiono podczas sesji – nie będzie już można, w myśl najnowszych przepisów, stosować zwolnień polegających na tym, że w dużych rodzinach nie płacono za 7 osobę i każdą kolejną.

Nie ma już absolutnie takiej możliwości, by te ulgi stosować, ale są inne zwolnienia. Rodziny, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, mogą korzystać z takich ulg, jak we wszystkich pozostałych podatkach. Jeśli ktoś znalazł się w bardzo trudnej sytuacji, może pisać podanie o umorzenie częściowe czy całości. Przeważnie będą to rodziny, które są „na garnuszku” pomocy społecznej, choć znamy takie rodziny, które korzystają z pomocy społecznej, a mimo to wszystkie swoje zobowiązania wypełniają – stwierdził burmistrz Dobrej.

Projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki opłaty za pojemnik o określonej pojemności  został przyjęty jednogłośnie.

Obniżenie stawki z 16 zł na 14 zł nie sprawi, że wpływy z tytułu gospodarki odpadami będą w sposób widoczny niższe. Jak można było usłyszeć podczas sesji Rady Miejskiej, w gm. Dobra zaledwie 27 osób złożyło deklaracje dostarczania odpadów zmieszanych.

reklama

AW

Podobne artykuły

Finansowe podsumowanie półrocza w gm. Władysławów

Finansowe podsumowanie półrocza w gm. Władysławów

z dzisiaj
Andrzej Wojtkowiak za obniżeniem diet....

Andrzej Wojtkowiak za obniżeniem diet. Większość...

23 wrz.
Sesja Rady Miejskiej w Turku. Radni chcą...

Sesja Rady Miejskiej w Turku. Radni chcą odbudowy...

18 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama