czwartek 08 grudnia 2022

Delfiny, Marii, Wirginiusza

1°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Biblioteczna Akademia Młodego Kucharza

Biblioteczna Akademia Młodego Kucharza - foto: GBP w Malanowie
foto: GBP w Malanowie 

Większość z nas odwiedzając bibliotekę ma jeden cel: wypożyczyć książkę lub skorzystać w czytelni z potrzebnego księgozbioru. Biblioteka w Malanowie łamie schematy. Promując literaturę dla dzieci o tematyce kulinarnej zorganizowała 12 listopada 2015 r., we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Turku warsztaty gastronomiczne dla uczniów klasy V Szkoły Podstawowej w Malanowie.

Dzięki uprzejmości dyrekcji Sanepidu tego dnia przybyły panie Joanna Michalak - pracownik sekcji higieny i żywienia oraz Dagmara Wysocka – pracownik sekcji oświaty zdrowotnej i promocji żywienia, które przedstawiły uczestnikom warsztatów zasady zdrowego żywienia. Tego typu pogadanka miała ogromne znaczenie, gdyż uświadomiła dzieciom, jak ważne jest racjonalne i prawidłowe odżywianie. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w prelekcji, co może świadczyć tylko o tym, że ten temat nie jest im obcy; wiedzą, które produkty są zdrowe i należy je spożywać, a których należy unikać.

reklama

Po części teoretycznej dzieci gotowe były podjąć wyzwania kulinarne. Pani Małgorzata Przygońska – dyrektor biblioteki omówiła jeszcze obowiązujące zasady bhp podczas pracy, a więc bezpieczeństwo w kuchni, higiena osobista oraz higiena produkcji potraw. Klasa została podzielona na cztery grupy z kapitanem na czele. Wstępem do kulinarnych zmagań było rozpoznanie różnego rodzaju ziół i przypraw. To zadanie sprawiło nieco kłopotu, ale młodzi kucharze poznali przy okazji zioła, z którymi do tej pory nie mieli styczności. Kapitan każdej drużyny wybrał produkt, który stanowił bazę do przygotowania sałatki. Do wyboru był ryż, mix sałat, makaron, kasza kuskus oraz przeróżne warzywa. Część drużyny zajmowała się stworzeniem najbardziej oryginalnego smaku sałatki, a część przygotowywała dekorację stołu. Tutaj niezbędnym pomocnikiem okazały się książki, z których dzieci chętnie korzystali tworząc przepiękne zdobienia stołu i potraw. Zwieńczeniem warsztatów była wspólna degustacja i ocena przygotowanych potraw. Wszystkie sałatki smakowały wyśmienicie i wyglądały apetycznie. Ważny jest smak, ale równie istotny jest wygląd i sposób podania, co młodzi kucharze udowodnili.     

Tego typu zajęcia to doskonała forma spędzania wolnego czasu, kiedy to dzieci uczą się pracy zespołowej oraz podziału obowiązków. To fantastyczna droga rozwijania zdolności manualnych, wyobraźni, poczucia estetyki i nauka zdrowego żywienia. Dzięki samodzielnie przyrządzonym potrawom poznają różne smaki, przyprawy i zapewne każdy niejadek nie oprze się pachnącym potrawom, które sam wcześniej przygotował. Mamy nadzieję, że dzięki naszym zajęciom dzieci będą wiedziały, jak wiele potraw można wyczarować z warzyw, różnego rodzaju kasz oraz jak wykorzystać moc przypraw i dodatków, aby uzyskać oryginalne danie i jak je podać, aby wyglądało elegancko.

Młodzi Kucharze bawili się wyśmienicie czarując smakiem, zapachem i wyglądem, przy okazji poznając wiele praktycznych porad kulinarnych. Takie zajęcia zorganizowane przez bibliotekę mają na celu zaktywizować młodych ludzi do wspólnych działań na rzecz biblioteki, stworzenia z biblioteki miejsca przyjaznego dla każdej osoby w różnym wieku.

Joanna Adamczyk
materiał prasowy Gminnej Biblioteki Publicznej w Malanowie
 

reklama
foto: GBP w Malanowie2
foto: GBP w Malanowie3
foto: GBP w Malanowie4
foto: GBP w Malanowie5
foto: GBP w Malanowie6
foto: GBP w Malanowie7
foto: GBP w Malanowie8
foto: GBP w Malanowie9
foto: GBP w Malanowie10
foto: GBP w Malanowie11
foto: GBP w Malanowie12
foto: GBP w Malanowie13

Podobne artykuły

Boisko, kanalizacja, plac zabaw i miejsca...

Boisko, kanalizacja, plac zabaw i miejsca...

5 grudz.
Dzieciaki z Dziadowic i Brudzewa robią to...

Dzieciaki z Dziadowic i Brudzewa robią to najlepiej!...

29 list.
Przeżył już sto lat i ma ochotę na więcej!...

Przeżył już sto lat i ma ochotę na więcej!...

25 list.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama