wtorek 04 sierpnia 2020

Dominiki, Dominika, Protazego

reklama

Malanów: Zmniejszyli rolnikom podatek, Pełnej zgody nie było

Malanów: Zmniejszyli rolnikom podatek, Pełnej zgody nie było
 

W środę 25 listopada odbyła się XIV sesja Rady Gminy Malanów. Samorządowcy zdecydowali, jakie podatki zapłacą mieszkańcy w 2016 roku. Najwięcej emocji wzbudziła stawka dla rolników, którą obniżono w stosunku do stawki obowiązującej o 1 złotówkę.

Podczas obrad radni mieli zająć się rozpatrzeniem projektu uchwały w sprawie obniżenia ceny skupu żyta do wymiaru podatku rolnego na 2016 rok. Pierwotnie projekt zakładał, że ową cenę, będącą podstawą do ustalenia podatku rolnego, obniży się (stawka GUS to aż 53,75 zł) do kwoty 39 zł za 1dt. Okazało się jednak, że zdaniem części radnych to i tak zbyt dużo, jeśli weźmie się pod uwagę, jak tragiczny był dla rolników miniony rok.

reklama

Choć pojawiały się głosy, że w gminie Malanów podatek dla rolników i tak jest niższy niż w okolicznych gminach (jak wskazano na sesji: Kawęczyn – 47zł, Władysławów – 45 zł, gm. Turek – 42 zł, Tuliszków – 50 zł itp) to jednak większość radnych opowiadała się za „cięciem” stawki.

– Chcę wnieść o 1 zł choćby, bo rolnicy naprawdę przeżyli ciężkie czasy. Susza, słabe dochody. Choćby o tę złotówkę. (…) Mieliśmy suszę, a mimo to dużo rolników nie otrzymało tych pieniędzy, rekompensat. Bywało tak, że jak ktoś miał więcej krów to się okazywało, że już się nie należało. To jest coś nie tak. Potem wychodziło, że któryś sąsiad miał susze, bo nie miał bydła, drugi sąsiad nie miał suszy, bo miał bydło – mówił radny Sławomir Ogrodowczyk, który proponował, by nie rozmyślać o tym, że ktoś może i dostał suszowe wsparcie, tylko by zmniejszyć stawkę podatku.

– Popieram wniosek radnego, bo rzeczywiście były straty duże. Należałoby to jakoś uwzględnić – stwierdziła wiceprzewodnicząca Rady Gminy - Bożena Kołek. Nie wszyscy byli jednak aż tak zgodni w tej kwestii. –  Może ktoś będzie na mnie źle patrzył, ale już mamy najniższe praktycznie stawki. Nie mówmy o tym, że Przykona ma niżej, 35zł. Mówmy o ościennych gminach. W takim wypadku my praktycznie mamy najniższą propozycję stawki czyli 39 zł. Kawęczyn ma np. 47 zł – stwierdził radny Jerzy Fratczak. – Jesteśmy gminą rolniczą i powinniśmy wspierać rolników – przekonywała radnego Frątczaka wiceprzewodnicząca Kołek.

reklama

O wszystkim zdecydowało głosowanie. Wniosek Sławomira Ogrodowczyka, by cena skupu żyta obniżona do wymiaru podatku rolnego na 2016 rok wynosiła nie 39 zł a 38 zł, poparło 10 radnych, 3 wstrzymało się od głosu. W chwilę później w ostatecznym głosowaniu projekt uchwały został przyjęty przy 2 głosach wstrzymujących.

Budżet gminy nie starci wiele na wspomnianej obniżce stawki o 1 złotówkę. W skali całego samorządu do gminnej „kasy” wpłynie około 5 000 zł mniej.

AW

Podobne artykuły

Umów wizytę w Urzędzie Skarbowym w Turku

Umów wizytę w Urzędzie Skarbowym w Turku

8 lip.
150 tys. zł premii dla młodego rolnika. Wnioski...

150 tys. zł premii dla młodego rolnika. Wnioski od 3...

20 maj.
W kontakcie z Urzędem Skarbowym korzystaj z...

W kontakcie z Urzędem Skarbowym korzystaj z...

11 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama