czwartek 06 sierpnia 2020

Jakuba, Sławy, Wincentego

reklama

Pamieć o Żołnierzach Wyklętych wiecznie żywa. Oddamy im hołd we wtorek

Pamieć o Żołnierzach Wyklętych wiecznie żywa. Oddamy im hołd we wtorek
 

W dniu 1 marca w całym kraju odbędą się Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W naszym powiecie nie zabraknie uroczystości w Turku czy też w miejscowości Czyste (gm. Dobra).

Uroczystości na Placu Wojska Polskiego w Turku rozpoczną się o godz. 9:30. Tuż potem nastąpi złożenie kwiatów na miejscu spoczynku żołnierzy AK na Cmentarzu Komunalnym. Nieco później, w trakcie wydarzenia w miejscowości Czyste - które rozpocznie się o godz. 11:00 – też wspominać będziemy heroizm żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Przybyli będą mogli składać wiązanki i znicze pod tablicą upamiętniającą partyzantów, dowodzonych przez Eugeniusza Kokolskiego, ps. Groźny.

reklama

W położonej swego czasu w lesie, na terenie miejscowości Czyste, zagrodzie w 1946 roku "Żołnierze Wyklęci" zostali otoczeni przez funkcjonariuszy Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i Służby Bezpieczeństwa Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W wyniku zdarzenia ciężko ranny został sam Groźny, umierając niebawem w siedzibie Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Turku.

AW

Podobne artykuły

Uroczystość z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy...

Uroczystość z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy wyklętych

2 mrz.
Uroczystość z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy...

Uroczystość z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy wyklętych

01-03-2019
Marczewski o Groźnym: Rabował, chłostał, znęcał...

Marczewski o Groźnym: Rabował, chłostał, znęcał się...

10-07-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama