Dni Turku i Gminy Turek już za 3 dni!

czwartek 05 sierpnia 2021

Emila, Karoliny, Kary

13°C pochmurno z przejaśnieniami Pogoda 7 dni »
reklama

U Antosika obejmują, u Mikołajczyka rezygnują. W gm. Turek nieruchomości niezamieszkałe poza systemem

U Antosika obejmują, u Mikołajczyka rezygnują. W gm. Turek nieruchomości niezamieszkałe poza systemem
 

Całkiem niedawno wielkie zamieszanie w Turku wywołał temat objęcia systemem odbioru odpadów komunalnych także nieruchomości niezamieszkałych. Były sesyjne spory, ostre komentarze części samorządowców, był pomysł uchylenia podjętych uchwał, jasny sprzeciw właścicieli firm i sklepów itd. Tymczasem w „obwarzankowej” gminie Turek zapadła decyzja całkiem odwrotna. Decyzja, by zaprzestać odbioru śmieci właśnie z nieruchomości niezamieszkałych. Przedsiębiorcy będą pozbywać się śmieci na podstawie indywidualnych umów z wybranymi firmami.

O tym, że gmina wycofuje się z objęcia systemem posesji niezamieszkałych, mówił na początku sesji Rady Gminy wójt Karol Mikołajczyk. Później szerzej o powodach takiej decyzji opowiadała jego zastępczyni.

W 2013 roku była podjęta uchwała, dotycząca właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy. Był to pewien przywilej Rady, ale nie konieczność. Jest wiele kontrowersji ze strony przedsiębiorców, którzy np. czasami mają problem z rozpoznaniem, co jest odpadem komunalnym, a co innym. Jest też kwestia konieczności dostosowywania się do harmonogramu naszego odbioru odpadów. Wcześniej przedsiębiorcy mogli po prostu zgłaszać, gdy mieli pełne kontenery. Poza tym jest duże grono przedsiębiorców, prowadzących jednoosobową działalność. Wtedy praktycznie odpadów z tych nieruchomości nie ma, oni wykazują deklaracje zerowe. Tak więc propozycja jest taka, by uchylić wcześniejszą uchwałę i zrezygnować z odbierania odpadów z nieruchomości niezamieszkałych – wyjaśniała zastępca wójta gminy Turek Katarzyna Skotarek.

reklama

Radni obecni na sesji poparli pomysł zaniechania odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych jednogłośnie. Tym samym uchylona została uchwała Nr XXXI/179/13 Rady Gminy Turek  z dnia 31 stycznia 2013 r. w sprawie postanowienia o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne. Przyjęta zmiana wejdzie w życie z dniem 1 sierpnia.

Ci właściciele posesji niezamieszkałych będą musieli sami zorganizować system odbioru odpadów poprzez indywidualne umowy z jednym z wyszczególnionych, zatwierdzonych przedsiębiorstw, funkcjonujących na naszym rynku lokalnym – dodał przewodniczący Rady Gminy Ireneusz Kolenda.

AW

Podobne artykuły

Umowa na odbiór odpadów w gminie Malanów...

Umowa na odbiór odpadów w gminie Malanów podpisana....

23 maj.
Ile miesięcznie ton śmieci produkują...

Ile miesięcznie ton śmieci produkują turkowianie?...

10 maj.
Listy do redakcji: My segregujemy, a oni...

Listy do redakcji: My segregujemy, a oni mieszają...

16 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama