niedziela 26 września 2021

Cypriana, Justyny, Łucji

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Nie płacą za śmieci nawet od 2014r. Od niektórych opłaty się nie ściągnie

Nie płacą za śmieci nawet od 2014r. Od niektórych opłaty się nie ściągnie
 

Gdy podczas rozmaitych sesji słyszy się o funkcjonowaniu systemów gospodarowania odpadami, to trudno nie mieć wrażenia, że owe systemy to po części zwykły miraż. Można kalkulować stawki, podejmować uchwały, ale i tak trudno o to, by system się „dopinał”. Wszakże wystarczy, że pokaźna grupa mieszkańców nie zapłaci i już gmina jest na dużym minusie. Z jakimi pieniędzmi zalegają mieszkańcy gminy Władysławów? O tym można było przekonać się podczas ostatniej sesji Rady Gminy.

Czy mieszkańcy nie płacą, bo ich na to nie stać, a może powody są inne? To trudno oceniać. „Cyferki” wyglądają jednak następująco. – Mogę państwu podać, jak wyglądały dochody, należności, zaległości i tak dalej, jeśli chodzi o gospodarowanie odpadami. Należności czyli te kwoty, które zostały przypisane zgodnie z deklaracjami do poszczególnych osób to jest 765 773 zł , dochody to 680 191 zł czyli to, co żeśmy w trakcie roku budżetowego 2015 zebrali od wszystkich mieszkańców z tytułu gospodarowania odpadami. Zaległości 94 629 zł, nadpłaty 9 047 zł – informowała podczas sesji Rady Gminy skarbnik Elżbieta Klanowska.

reklama

Były przychody, były i wydatki. – Koszt zbiórki i składowania odpadów to 787 830 zł, koszty pracownicze to 43 736 zł. Razem 831 566 zł. Jeśli robimy rozliczenie co do tego, co nam jest należne, to różnica między dochodami a wydatkami to 65 793 zł. Jeśli to przyrównamy do tych dochodów, które osiągnęliśmy - bo wiadomo, że zaległości jak wspominałam jest ponad 94 000 zł – to wtedy ta różnica to ponad 150 000 zł. Tyle musieliśmy w trakcie roku budżetowego swoich środków dołożyć, aby rzeczywiście pokryć te koszty, które mieliśmy – usłyszeli uczestnicy sesji.

Radnego Wypycha zainteresowało, czy mieszkańcy mają zaległości nie tylko z 2015 roku, ale i 2014. – Wysyłamy do danej osoby upomnienie z prośbą o wpłatę należnej zaległości. Jeśli to nie skutkuje, to mamy konieczność wystawienia tytułu wykonawczego. Takie też formy niestety stosujemy. (…) Wszystkich należności z 2014 roku na pewno jeszcze nie mamy. Są osoby, które zalegają jeszcze z 2014 roku. W każdych podatkach jakiekolwiek mamy zawsze są przypadki takie, np. w zakresie gruntów rolnych czy nieruchomości, gdy nawet postępowanie egzekucyjne nie daje możliwości ściągnięcia z dłużnika danej płatności. Takie niestety czynności mamy. Mamy umorzenia postępowań egzekucyjnych, wydane przez Urząd Skarbowy czy też przez komornika. Musimy się z tym liczyć. Na pewno 100% nigdy nie będziemy mieli płatności – mówiła skarbnik Klanowska.

AW

Podobne artykuły

Radni Władysławowa za inicjatywą uczczenia...

Radni Władysławowa za inicjatywą uczczenia Powstania...

24 wrz.
Piknik Szczepienny w Chylinie. Będą atrakcje...

Piknik Szczepienny w Chylinie. Będą atrakcje dla...

16 wrz.
Gmina Władysławów wśród liderów szczepień w...

Gmina Władysławów wśród liderów szczepień w powiecie...

9 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama