Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

środa 05 października 2022

Flawii, Justyna, Rajmunda

7°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Przykona: Praca Broniszewskiego doceniona. Jest absolutorium

Przykona: Praca Broniszewskiego doceniona. Jest absolutorium
 

W czwartek 15 czerwca odbyła się XV sesja Rady Gminy Przykona. W jej trakcie samorządowcy zajęli się przyjęciem sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2015 rok. Wójt Broniszewski absolutorium oczywiście otrzymał, choć nie zabrakło uwag. Niektórzy radni prosili, by włodarz pamiętał, że trzeba gospodarować ostrożnie, bo pieniądze z kopalni niebawem się skończą, a np. dobro dzieci w szkołach nie polega jedynie na dobrych wypłatach nauczycieli i wydawaniu ok. 10 000 000 zł na oświatę (łącznie z subwencją).

W trakcie sesji jej uczestnicy wysłuchali m.in. sprawozdania z wykonania budżetu za 2015 rok i dowiedzieli się, że dochody w minionym roku przerosły pierwotny plan. Wyniosły 31 544 990,82 zł. Tak oto założony plan zrealizowano w 112,06%. W minionym roku wydatkowano 26 594 550,90 zł czyli nieco mniej niż zakładano (91,67% planu). Głosowanie nad udzieleniem absolutorium nie mogło nie zostać poprzedzone zapoznaniem się z szeregiem opinii czyli stanowiskami Regionalnej Izby Obrachunkowej i komisji, z Rewizyjną na czele. Te były przychylne.

reklama

W trakcie obrad wójt przypominał, że w wysokości budżetu kryje się pewien szkopuł. Przykona ma większe dochody niż wiele okolicznych samorządów, jest uznawana za samorząd zamożny, co sprawia, że pokaźną kwotę pieniędzy trzeba oddać. W Polsce obowiązuje tzw. „janosikowe”, które polega na tym, że bogatsze samorządy muszą przekazywać część dochodów na rzecz biedniejszych. Wójt Broniszewski informował, że Przykona musiała zapłacić „janosikowe” i inne narzucone opłaty. Tak więc gdy trzeba wydać ok. 2 000 000 zł w ramach jednej płatności, a na dodatek kolejne 2 000 000 zł jako opłaty środowiskowe, to nie jest to przyjemne.

Na co wydawano pieniądze? Aż 9 986 806,83 zł wydatkowano na oświatę i wychowanie, co niekoniecznie wszystkich zachwyca. Temat tego, że gmina dopłaca do subwencji potężne miliony, poruszyli przewodniczący Bryl i radny Dygas. Inne wydatki to m.in. administracja publiczna – 3 246 721 zł, pomoc społeczna – 2 237 068 zł, gospodarka komunalna i ochrona środowiska – 4 427 685 zł itp. Były też inwestycje w infrastrukturę drogową, oświetlenie uliczne, remonty świetlic itp.

Wójt Broniszewski otrzymał oczywiście absolutorium, potem przyszedł czas na gratulacje i kwiaty. By jednak nie było tak „słodko”, przewodniczący Bryl zaznaczył podczas sesji, że zmiana przewodniczącego w Radzie Gminy po poprzednich wyborach (czyli Witczaka na niego) to nie tylko zwykła zmiana nazwiska, ale i pewne zobowiązanie. To właśnie on będzie wymagać od wójta większej gospodarności. Wszakże środki uzyskiwane dzięki kopalni można liczyć w milionach, ale wiadomo, że jej koniec jest bliski.

AW

2
3
4
5

Podobne artykuły

Będzie staw i lampy na stadionie. Poznaliśmy...

Będzie staw i lampy na stadionie. Poznaliśmy...

z wczoraj
Sołtyska Joanna na czele Przykony!

Sołtyska Joanna na czele Przykony!

30 wrz.
Drogi będą jak z obrazka. Jest umowa na budowę...

Drogi będą jak z obrazka. Jest umowa na budowę ulic...

19 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama