czwartek 13 sierpnia 2020

Elwiry, Hipolita, Radosławy

reklama

Dla władz Turku oddać pieniądze, to jak dać? Starosta skomentował dofinansowanie szpitala

Dla władz Turku oddać pieniądze, to jak dać? Starosta skomentował dofinansowanie szpitala
 

Koniec roku i półmetek kadencji 2014-2018 to moment, gdy wielu samorządowców dokonuje pewnych podsumowań. Zrobił to burmistrz Turku, zrobili także przedstawiciele władz powiatu, będący członkami PSL. W podsumowaniach tych przewija się interesujący temat dofinansowania szpitala kwotą przeszło 550 000 zł, udzielonego przez miasto. Sprawę skomentował starosta Seńko, subtelnie wskazując, że władze miasta mówią o wspieraniu, ale gdzieś w tym wszystkim zapomniano, że powiat też dał miastu 550 000 zł.

Podczas konferencji, której tematem były działania PSL-u, Mariusz Seńko postanowił odnieść się do pewnej konkretnej sytuacji z tego roku. Starosta przypominał, że lokalne samorządy niejednokrotnie wchodzą w różne formy partnerstwa. Partnerstwa, polegające na wymienianiu się środkami.

reklama

Gwoli wyjaśnienia - postronna osoba mogłaby się dziwić, dlaczego np. jedna gmina wspiera inwestycję w innej gminie itp. Ma to jednak sens, gdyż podczas oceny rozmaitych wniosków, podczas starania się o środki zewnętrzne, czynnik partnerstwa przynosi dodatkowe punkty. Dlatego bywa tak, że jeden samorząd przekazuje pieniądze innemu, ale po jakimś czasie drugi z wspomnianych samorządów przekazuje analogiczną kwotę pierwszemu, na jakąś inwestycję.

Jak zauważył starosta, wymiana środków dotyczy przeważnie inwestycji drogowych, choć nie zawsze. Mariusz Seńko przytoczył przykład pewnej współpracy z miastem Turek. W ocenie starosty wokół sytuacji narosły pewne niedomówienia. – My przekazaliśmy 550 000 zł na remont ulic. Konkretnie Zawiszy Czarnego, Kazimierza Wielkiego, Mieszka I, Łokietka. Te 550 000 zł przekazaliśmy do miasta uznając, że wymieniamy się na punkty w ramach współpracy – wyjaśniał starosta dodając, że w naturalny sposób powiat oczekiwał przekazania takiej samej kwoty przez miasto.

Zdaniem starosty kwestia tejże współpracy stała się nie do końca czytelna. – Wskazuje się, że samorząd miejski dofinansował inwestycyjnie pewne zakupy w szpitalu. Przyjmujemy, że tak faktycznie się stało, w formie dotacji została ta kwota, którą pożyczyliśmy, zwrócona. Jednak generalnie to analizując, to była to wymiana pieniędzy.

reklama

Warto dodać, że w grudniu wydrukowana została mini-gazetka (4 strony), stanowiąca sprawozdanie z działalności burmistrza i samorządu miasta Turek - lata 2015-2016. Na stronie 3 pojawił się krótki tekst „Miasto wsparło szpital powiatowy”. Czytamy w nim, iż „kwotą ponad 566 000 zł, w latach 2015-2016 samorząd miasta wsparł szpital powiatowy w Turku, mając na uwadze, że z tej lecznicy korzystają w znacznej mierze właśnie turkowianie”. Dalej czytamy: „W roku 2015 miasto miało dofinansować remont dróg powiatowych, jednak na wniosek Starostwa Powiatowego, wsparty został szpital”.

Jak zauważył starosta Seńko, władze powiatu jakoś nie uzurpują sobie tego, że wyremontowały miejskie ulice za 550 000 zł. – To była wymiana kwot, które zostały wcześniej umownie zapisane w umowie partnerskiej.

AW

Dla władz Turku oddać pieniądze, to jak dać? Starosta skomentował dofinansowanie szpitala

Podobne artykuły

Kolejne gminy z dotacją w ramach programu...

Kolejne gminy z dotacją w ramach programu "Pięknieje...

31 lip.
Wideo: Ratownicy medyczni z SP ZOZ w Turku nie...

Wideo: Ratownicy medyczni z SP ZOZ w Turku nie...

26 lip.
Dziewięć nowych zakażeń i druga ofiara...

Dziewięć nowych zakażeń i druga ofiara koronawirusa...

11 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama