wtorek 29 listopada 2022

Błażeja, Margerity, Saturnina

3°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Rada Powiatu uchwaliła budżet 2017. Wrząca-Piętno, szpital, bieżnia przy ILO - w to będą inwestowane pieniądze

Rada Powiatu uchwaliła budżet 2017. Wrząca-Piętno, szpital, bieżnia przy ILO - w to będą inwestowane pieniądze
 

W środę 28 grudnia odbyła się XXII sesja Rady Powiatu Tureckiego. W jej trakcie samorządowcy przyjęli projekt budżetu na rok 2017. Jak przekonali się uczestnicy obrad, w przyszłym roku kwota wydana na inwestycje może osiągnąć pułap 15 000 000 zł.

Projekt budżetu, po uwzględnieniu pierwszych poprawek, zakłada osiągnięcie dochodów na poziomie 75 556 270 zł,w tym dochodów bieżących - 73 103 770 zł i majątkowych - 2 452 500 zł. Planowane wydatki to 78 206 270 zł. Mowa tu o wydatkach bieżących w wysokości 68 414 834 zł i majątkowych – 9 791 436 zł. Jak łatwo policzyć, zakładany deficyt budżetu wynosi 2 650 000 zł.

reklama

Rzecz jasna najciekawszą częścią budżetu jest wykaz zadań majątkowych. Aż 4 000 000 zł wydatkowane zostaną na działania w SP ZOZ. Te pieniądze będą potrzebne, by zająć się modernizacją oddziału chorób wewnętrznych oraz przebudową budynku głównego, związaną z adaptacją III piętra na oddział chirurgii ogólnej.

Jeśli chodzi o działania na drogach, to największą inwestycją będzie przebudowa około 5 km drogi powiatowej Dzierzbin-Smaszew-Wrząca, wraz z przebudową skrzyżowania z drogą powiatową Grzymiszew-Piętno-Malanów w miejscowości Piętno. Na ten cel zapewniono w budżecie 2 103 534 zł, ale oczywiście prace te będą wykonane także przy wykorzystaniu środków zewnętrznych. Ponadto planowane są takie inwestycje, jak przebudowa skrzyżowania ulic Dobrskiej i Uniejowskiej oraz Placu Sienkiewicza w Turku, a także przebudowa odcinka drogi powiatowej Miłaczew - Skarżyn. Na te zadania wydzielono w budżecie 295 639 zł i 200 000 zł. 1 387 000 zł ma być przeznaczone na dofinansowanie kosztów drogowych inwestycji w mieście Turek i gminie Brudzew.

Radni opozycyjni tradycyjnie już dopominali się przebudowy ul. Smorawińskiego w Turku. Starosta Seńko uspokajał samorządowców mówiąc, że inwestycja ta na pewno zostanie zrealizowana do końca kadencji. Tak więc stanie się to najpóźniej w 2018 roku, ale może stać się i w 2017. Mariusz Seńko zaznaczył, iż sporo zależy tu od podejścia do tematu tejże inwestycji burmistrza Antosika i władz miejskich.

Wspomniane działania to tylko część przykładów zadań majątkowych. Setki tysięcy złotych wydane zostaną także na wspieranie szkolnictwa zawodowego i kształcenia młodzieży w powiecie tureckim, dofinansowanie wdrożenia elektronicznej dokumentacji medycznej, cyfryzację geodezyjnych rejestrów publicznych, dofinansowanie budowy bazy śmigłowcowej w Ostrowie Wielkopolskim itd.

reklama

Starosta Mariusz Seńko zaznaczył, iż pula 9 791 436 zł przydzielonych na wydatki majątkowe już za chwilę powinna znacznie wzrosnąć. Trzeba pamiętać bowiem, że w edukację zainwestowane zostaną wielkie pieniądze. Wiadomo, że na 15 000 000 zł opiewa wartość projektu w ramach WRPO „Nowoczesne technologie w kształceniu zawodowym elementem rozwoju gospodarczego obszaru funkcjonalnego powiatów tureckiego i kolskiego”, który będzie realizowany w latach 2016-2019, a pojawią się i inne działania, wspierające innowacyjne kształcenie zawodowe młodzieży, budujące kadry dla potencjalnych inwestorów. Ze słów starosty wynika, że już na początku 2017 roku konieczne będą poprawki budżetu i kwota pieniędzy wydzielonych na wydatki majątkowe wzrośnie zapewne do około 15 000 000 zł.

Skoro już o edukacji mowa, to warto wspomnieć o dwóch ważnych wydatkach. Władze powiatu postanowiły dodatkowo przeznaczyć po 50 000 zł na potrzeby I LO w Turku i ZSR CKP w Kaczkach Średnich. Pieniądze te będą spożytkowane na przygotowanie dokumentacji dwóch inwestycji. W Kaczkach wiąże się to z poprawą warunków lokalowych (przebudowa i termomodernizacja budynku garażowo-magazynowego), a w liceum chodzi natomiast o ulepszenie obiektu lekkoatletycznego. Swej radości nie krył radny Andrzej Wojtkowiak, który chwalił to, iż w „Ogólniaku” wreszcie powstanie bieżnia tartanowa.

Budżet powiatu tureckiego na rok 2017 został przyjęty przy 2 głosach przeciw.

AW

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

Podobne artykuły

414 milionów euro z funduszu sprawiedliwej...

414 milionów euro z funduszu sprawiedliwej...

9 list.
W Smaszewie będzie bezpieczniej. Jest umowa na...

W Smaszewie będzie bezpieczniej. Jest umowa na...

28 paźd.
Jest umowa, będą bloki. Inwestycja mieszkaniowa...

Jest umowa, będą bloki. Inwestycja mieszkaniowa w...

13 paźd.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama