czwartek 21 stycznia 2021

Agnieszki, Jarosława, Nory

reklama

Kaczki Średnie: Rolnictwo z Futura Farm to nowe możliwości.Uczniowie ZSR poznają zalety specjalistycznego oprogramowania

Kaczki Średnie: Rolnictwo z Futura Farm to nowe możliwości.Uczniowie ZSR poznają zalety specjalistycznego oprogramowania
 

 Dziś rolnik równie często, co w traktorze, zasiada przy swoim laptopie. Właśnie z tego powodu Zespół Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich rozpoczął współpracę z firmą Futura Farm, która stworzyła nowoczesny program do zarządzania gospodarstwami. O jego zaletach opowiadali w czwartek 5 stycznia dyrektor Krzysztof Świerk oraz dyrektor regionalny Futura Farm – Tomasz Majcherek.

Parę tygodni temu, jeszcze przed świętami, udało nam się zawrzeć umowę o współpracy. Firma Future Farm współpracuje m.in. z uczelniami wyższymi. Głównym partnerem merytorycznym oprogramowania, które będziecie mogli wykorzystywać, jest Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. (…) Program, który został opracowany przez specjalistów, ma wam ułatwić pracę w gospodarstwie. Można w nim w sposób wirtualny prowadzić gospodarstwo. Część informacji, które wprowadzicie do programu, będzie się potem generowała wam automatycznie. To np. ułatwienie przy wypełnianiu wniosków do ARiMR – wyjaśniał dyrektor Świerk.

reklama

Oprogramowanie, o którym mówili Krzysztof Świerk i Tomasz Majcherek, ma wiele zalet. Pozwala m.in. radzić sobie lepiej z biurokracją, poprzez wspomniane generowanie wniosków potrzebnych w trakcie starania się o dotację czy kredyt. Umożliwia ono także sprawne zarządzanie pracownikami w bardzo dużych gospodarstwach. Osoby, które prowadzą nieco mniejsze gospodarstwa rodzinne, również znajdą zastosowania dla oprogramowania. Na komputerze, na tablecie czy smartfonie można prowadzić ciągle monitoring żywienia zwierząt, tworzyć statystyki ilości odstawianego mleka, przyrostów wagi bydła opasowego. Rolnik, który nie obawia się nowinek technicznych, może – kontrolując ilość nabywanej czy wytwarzanej paszy, prowadząc bilans nawożenia pól itd. – optymalizować produkcję rolną. Oprogramowanie Futura Farm jest narzędziem płatnym i komercyjnym, ale uczniowie ZSR CKP otrzymają uprawnienia, dzięki którym będą mogli zapoznać się z dobrodziejstwami tychże nowoczesnych rozwiązań.

Zdaniem Krzysztofa Świerka na nastolatkach, którzy planują związać się zawodowo z rolnictwem, ciąży dodatkowa odpowiedzialność. Wiadomo, że pewne nowinki nie są znane rodzicom uczniów, nie mają oni też często czasu na uczestniczenie w specjalistycznych szkoleniach. Właśnie dlatego to młodzi ludzie, przyszli gospodarze, powinni wprowadzać nowoczesność w swoich domach, oborach, w sposobie korzystania z parku maszynowego.

Współpraca z ZSR CKP przyda się firmie Futura Farm. Uczniowie korzystający z oprogramowania dokładnie je poznają i być może zauważą coś, co powinno być w nim zmienione czy ulepszone. Takie uwagi będą cenne dla Futura Farm.

reklama

Dyrektor Świerk namawiał uczniów, by poważnie myśleli o tym, że komputer to nie tylko Facebook, YouTube i Instagram. – Praktycznie za chwilę, w roku 2017 i 2018, nadejdzie przełomowy moment dla mechanizatorów rolnictwa. Będziemy mieli część środków z projektu, opiewającego na 15 000 000 zł, na pierwsze tego typu w Polsce centrum precyzyjnego rolnictwa. Wtedy będziecie mieli skomplikowany sprzęt i oprogramowanie. Będziemy wdrażać innowacyjne rozwiązania. Mi jako dyrektorowi będzie miło, gdy dołożycie wszelkich starań, by nadążać za tym, co w naszej szkole będzie się działo. Dzisiejsze ciągniki, dzisiejsze maszyny, to już nie jest to, co przed laty. Trudno podejść do nowego ciągnika bez diagnoskopu.

Krzysztof Świerk zaznaczył, że wbrew niektórym opiniom, dziś rolnictwo w Polsce jest „trendy” i można z niego całkiem dobrze żyć, można stworzyć z gospodarstwa dobry biznes. Trzeba jednak być otwartym na innowacje.

AW 

Podobne artykuły

Kolejne inwestycje w powiatowych szkołach w...

Kolejne inwestycje w powiatowych szkołach w ramach...

21-12-2020
Pierwsza pracowania biologiczna w ramach...

Pierwsza pracowania biologiczna w ramach funduszu...

14-12-2020
Wideo: Drugie miejsce w konkursie filmowym...

Wideo: Drugie miejsce w konkursie filmowym PATRIA...

01-12-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama