niedziela 26 września 2021

Cypriana, Justyny, Łucji

21°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Kaczki Średnie: Jak uprawiać kukurydzę? Uczniowie ZSR wiedzą to doskonale

Kaczki Średnie: Jak uprawiać kukurydzę? Uczniowie ZSR wiedzą to doskonale - Jan Gruca wręczył upominki uczestnikom spotkania.
Jan Gruca wręczył upominki uczestnikom spotkania.  

Niebawem wielu uczniów ZSR CKP w Kaczkach Średnich zwiąże swoją przyszłość z rolnictwem, stanie się kontynuatorami działań rodziców. Przyjdzie im się wtedy zmierzyć m.in. z zadaniem skutecznej uprawy kukurydzy. Jak dobierać dawki nawozów? Jakie mikroelementy zapewnić roślinom? Które odmiany wybrać, gdy kukurydza ma być przeznaczona na kiszonkę, a które, gdy kluczowe jest pozyskanie jak najlepszego ziarna? Tego wszystkiego nastolatkowie dowiedzieli się w poniedziałek 9 stycznia, kiedy to w ZSR CKP odbyło się spotkanie z przedstawicielami takich firm, jak ADOB, Osadkowski SA, EURALIS Nasiona Sp. z o.o., a także Handel Wielobranżowy MICHALAK. Uczniowie, którzy najpilniej przysłuchiwali się prelekcjom, a następnie najszybciej udzielili odpowiedzi na pytania ekspertów, otrzymali upominki.

Uczestników spotkania powitała wicedyrektor ZSR CKP - Angelika Dryjańska. – Witam was serdecznie na szkoleniu warsztatowym. Jego głównym inicjatorem jest pan Jan Gruca, radny powiatowy. (…) Wychodząc naprzeciw różnym innowacjom i zmianom, które dotykają rolnictwo, organizujemy dla was warsztaty z profesjonalistami. Oni w najlepszy i najbardziej efektywny sposób przekażą wam wiedzę, która będzie dla was istotna. Ona znajdzie przełożenia na działania w waszych przyszłych gospodarstwach.

reklama

Jako pierwszy głos zabrał zastępca dyrektora ds. sprzedaży firmy ADOB. Robert Nowak zachęcał młodych ludzi do tego, by poważnie rozważyli studnia na kierunkach związanych z rolnictwem. Specjalista przyznał, że może i nastolatkom wydaje się, że taki kierunek studiowania nie wywoła zachwytu wśród ich rówieśników, ale po latach okaże się, że to koledzy uczniów ZSR CKP będą żałować, że woleli iść na administrację, niż kształcić się np. na Uniwersytecie Przyrodniczym. Robert Nowak wyjaśniał, że takie firmy jak ADOB tylko czekają na dobrych specjalistów. To ciekawa ścieżka rozwoju, bo przecież ADOB ma dziś swoje przedstawicielstwa nawet w ekwadorskim Quito, brazylijskim Araraquara, Budapeszcie, Kijowie itd.

P.P.C. ADOB jest producentem nawozów i właśnie zagadnieniu racjonalnego nawożenia poświęcona była prelekcja. – Planując uprawę kukurydzy zakładamy, że zbierzemy jej dużo. Chcemy zebrać wiele, czy to ziarna, czy zielonej masy. Zawsze chcemy, by plon był możliwie najwyższy. Pamiętajmy, że powinniśmy na początku robić średnie założenia. Dopiero później, obserwując to, co dzieje się na polu, można wydawać kolejne pieniądze, bo przecież każdy składnik nawożenia kosztuje. Rzecz jasna oprócz takich czynników, jak pogoda, rodzaj gleb, minerały, są też czynniki związane z ochroną roślin. Chodzi o zachwaszczenie, o obecność omacnicy w kukurydzy. Akurat kukurydza nie jest podatna na choroby grzybowe i na szkodniki, niemniej jednak takowe występują – mówił Robert Nowak. Przedstawiciel firmy ADOB mówił o specyfice uprawy kukurydzy na glebach kwaśnych i bardzo kwaśnych, o wpływie wartości pH gleby na możliwość pobierania składników pokarmowych przez rośliny, takich jak np. azot, fosfor, potas itd. Poruszony został także temat uprawy intensywnej i ekstensywnej.

W dalszej części spotkania swoją prelekcję wygłosił przedstawiciel firmy EURALIS Nasiona Sp. z o.o. Sławomir Markiewicz opowiadał o tym, skąd biorą się nowe odmiany kukurydzy. Wyjaśnił też, że ich tworzenie nie jest sprawą tanią, ponieważ producenci nasion potrafią wydać na przygotowanie nowej odmiany około 1 000 000 Euro, mowa więc o potężnych pieniądzach.

reklama

Na pewno wasi rodzice czasem nabywają nasiona gdzieś tam, na rynku. Takie, które są z tzw. drugiego odsiewu. Trzeba zwracać na to uwagę. To są nasiona niższej wartości. (…) Są mieszańce kukurydzy, które cechę wysokiego plonu przenoszą tylko raz. Gdy ktoś odsieje to kolejny raz, tę kukurydzę, to już ten plon będzie niższy minimum o 25-30%. Dlatego właśnie nie opłaca się kupować na targach. Lepiej jest kupić najtańszą odmianę kukurydzy, ale w oryginalnie zapakowanym worku. Już macie wtedy dobre 30% zysku, większy plon masy ogólnej, więcej uzyskanego ziarna. Na dzień dobry z oryginalnych nasion macie zysk – przestrzegał Sławomir Markiewicz. Specjalista reprezentujący firmę EURALIS opowiadał także o tym, że najważniejszym elementem agrotechniki jest siew. Nastolatkowie mają teraz większą wiedzę na temat tego, jakie skutki przynoszą błędy popełnione podczas siewu kukurydzy, jak należy przygotować glebę, na jakiej głębokości lokować ziarno w ziemi, by zapewnić sobie szybkie, wyrównane i jednorodne wschody. Dzięki prezentacji multimedialnej uczniowie mogli przekonać się, jak w powiększeniu wygląda mikroskopijny, mający zaledwie 3 milimetry zalążek kolby kukurydzy.

Trzecim z prelegentów był przedstawiciel firmy Osadkowski SA, zajmującej się m.in. sprzedażą środków do produkcji roślinnej i zwierzęcej, jak również skupem płodów rolnych. Paweł Michnicki zaprezentował przyszłym rolnikom różne odmiany kukurydzy. Wskazał, które lepiej sprawdzą się na słabych glebach, czy też zapewniają stabilność plonowania, które nadają się na kiszonkę, a które warto nabyć, chcąc uprawiać kukurydzę na ziarno. Nastolatkowie mogli zapoznać się z danymi COBORU czyli Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych i przekonać się, na jakie plony można liczyć siejąc kukurydzę Kosynier, a na jakie siejąc Golden Nugget czy RGT Jogger.

Warto było słuchać uważnie wspomnianych wykładów, ponieważ pojawiły się także pytania dla uczniów. Osoby, które szybko na nie odpowiedziały, otrzymały okolicznościowe upominki. Wręczył je Jan Gruca, który wraz z Rafałem Janickim reprezentował podczas poniedziałkowego spotkania sieć sklepów MICHALAK, zajmujących się handlem wielobranżowym.

AW

Podobne artykuły

Części do pługa

Części do pługa

22 wrz.
Powiat Turecki z

Powiat Turecki z "Bezpiecznymi Gospodarstwami Rolnymi"

7 lip.
Najważniejsze powody dla których kiszonka z...

Najważniejsze powody dla których kiszonka z...

25 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama