Dni Turku i Gminy Turek już za 6 dni!

poniedziałek 02 sierpnia 2021

Gustawa, Kariny, Stefana

14°C całkowite zachmurzenie Pogoda 7 dni »
reklama

Posłowie poskąpili sołtysom większych uprawnień i pieniędzy

Posłowie poskąpili sołtysom większych uprawnień i pieniędzy - foto: iTV Sejm
foto: iTV Sejm 

Niejeden sołtys w powiecie tureckim był ciekaw, co też wydarzy się w czwartek 26 stycznia, podczas trwających w Warszawie obrad Sejmu RP. Wtedy to parlamentarzyści zajęli się poselskim projekt ustawy o sołtysach i radach sołeckich. Zmian jednak nie będzie, gdyż został on odrzucony już po tzw. pierwszym czytaniu. To, dlaczego PiS nie poprze regulacji wspierających sołtysów, wyjaśniał z sejmowej mównicy... dawny sołtys Kowali Pańskich, a obecnie poseł Ryszard Bartosik.

Co tu kryć – trzeba było być wielkim optymistą, by sądzić, że projekt ustawy zyska poparcie większości. Była to wszakże propozycja posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego, nie partii rządzącej. Ludowcy chcieli np. by nie było tak jak dziś, gdy w jednych gminach sołtysi są zapraszani na sesje Rad Gmin, w innych ich nie ma na tychże obradach. Przewodniczący Rady Gminy byłby każdorazowo zobowiązany do zawiadamiania sołtysa, na takich samych zasadach jak radnych, o sesji. To nie wszystko. Wzmocnieniu roli sołectwa służyć miała propozycja, wedle której sołectwa miałyby działać tak jak organizacje pożytku publicznego, dzięki czemu lokalne wspólnoty posiadałyby szersze uprawnienia co do pozyskiwania pozabudżetowych środków na wykonywanie planowanych zadań.

reklama

Był też jeden pomysł, który sprawiał, że bardzo ciężko było uwierzyć w to, że PiS poprze projekt PSL-u. Projekt przewidywał bowiem, że sołtysom, niezależnie od diet i zwrotu kosztów podróży służbowych, przysługiwałoby wypłacane z budżetu państwa wynagrodzenie związane z pełnioną funkcją, w wysokości połowy wynagrodzenia minimalnego. Obecnie byłoby to więc 1 000 zł brutto. To spora kwota, więc nie dziwi to, że sprawa wywołała spore emocje.

To, dlaczego PiS nie poprze projektu, wyjaśnił podczas obrad Sejmu poseł Ryszard Bartosik. – Sołtys nie wykonuje zadań państwowych i rządowych. Ponadto sołtysi wykonują swoje zadania społecznie i to powoduje, że cieszą się w swoich środowiskach szacunkiem i uznaniem. Proponowane wydatki nie są przecież bez znaczenia dla budżetu państwa. Te propozycje finansowe należy uznać za chęć uzyskania celów politycznych przez określone środowisko za pieniądze państwa. Kwestia podstawową w tej sprawie jest zapis Konstytucji, artykuł 164, który mówi, że podstawową jednostką samorządu terytorialnego jest gmina. Proponowane zmiany są w sprzeczności z tym zapisem – mówił poseł, prezentując stanowisko PiS.

reklama

Poselski projekt ustawy o sołtysach i radach sołeckich przepadł już po pierwszym czytaniu. Za jego odrzuceniem opowiedziało się 234 posłów, 201 było przeciw odrzuceniu, 3 wstrzymało się od głosu.

AW (także sołtys)

PS. Jak wskazują media ogólnopolskie, prawdopodobnie 500 zł miesięcznie, za 2 dni szkolenia i gotowość do ewentualnej służby, otrzymywać będzie ok. 35 000 żołnierzy obrony terytorialnej, tworzonej przez Antoniego Macierewicza.

Podobne artykuły

Gmina Malanów: Zmiana władz w sołectwie Miłaczewek

Gmina Malanów: Zmiana władz w sołectwie Miłaczewek

27 lip.
Listy do redakcji: Więcej pytań o stan...

Listy do redakcji: Więcej pytań o stan szpitala, niż...

13 czerw.
Radni

Radni "PIS i Niezrzeszeni" chcą sesji w sprawie...

5 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama