sobota 01 października 2022

Heloizy, Igora, Remigiusza

7°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

Kaczki Średnie: 60 000 zł dla rolnika? 100 000 zł premii? Spotkanie "Wspólnie dla wielkopolskiej wsi" pokazało szanse

Kaczki Średnie: 60 000 zł dla rolnika? 100 000 zł premii? Spotkanie
 

Jak pozyskać pieniądze na restrukturyzację gospodarstwa? W jaki sposób handlować domowymi wyrobami? Co zrobić, by korzystać z dopłat do materiału siewnego? Odpowiedzi na te pytania znają rolnicy, którzy pojawili się w poniedziałek 13 lutego w Zespole Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich. Odbyło się tam spotkanie ''Wspólnie dla wielkopolskiej wsi”. Z mieszkańcami podturkowskich miejscowości spotkali się przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Rynku Rolnego, Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencji Nieruchomości Rolnych, Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.

Wszystkich przybyłych do auli ZSR CKP powitała zastępca dyrektora regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. – Organizatorami dzisiejszego spotkania jest siedem instytucji, pod honorowym patronatem wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmana. Celem tego spotkania jest nie tylko przekazanie państwu rozmaitych informacji. Chcemy także wysłuchać państwa, wsłuchać się w sugestie. Chcielibyśmy się dowiedzieć, co w działaniu danej instytucji należałoby zmienić, by funkcjonowała jeszcze lepiej, z korzyścią dla rolników oraz innych osób zamieszkujących obszary wiejskie. (…) Jesteśmy na terenie powiatu, który jest jednym z najlepszych w kraju jeśli chodzi np. o realizację dopłat. W powiecie tureckim szybko realizuje się zarówno zaliczki, jak i wypłaty końcowe. Poradzono sobie także z dużą ilością wniosków klęskowych – mówiła Lidia Czechak, chwaląc działania biura ARiMR w Turku.

reklama

Nieco później głos zabrał dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych. Krzysztof Świerk ciszył się z tego, że w zarządzanej przez niego szkole może odbywać się tak interesujące spotkanie: – Cieszę się, że to w naszej szkole prowadzimy dziś ten dialog. W rolnictwie następują duże zmiany. My jako ZSR CKP, dzięki zaangażowaniu pana starosty Mariusza Seńko, także będziemy dokonywać dużych zmian w naszej szkole. Zyska atrakcyjność kształcenia uczniów na kierunku mechanizacja rolnictwa, jak również kształcenie osób dorosłych. Kształcimy wszakże nie tylko młodzież, ale i osoby dorosłe, chcące uzyskać kwalifikacje rolnicze. Będziemy inwestować w takie gałęzie rozwoju, jak precyzyjne rolnictwo, agrotronika. Dzięki wsparciu władz powiatu mamy taką możliwość, także dzięki funduszom, które udało się pozyskać. Mam nadzieję, że dziś wyniosą państwo ze spotkania ''Wspólnie dla wielkopolskiej wsi” wiele cennych informacji, pomocnych w prowadzeniu działalności. Jak widać, sala audytoryjna jest pełna, co bardzo cieszy.

Przed rolnikami gorący czas. W okresie od marca do czerwca ruszyć powinny nabory dla takich działań, jak „Restrukturyzacja małych gospodarstw”, „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”, „Premie dla młodych rolników”, „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Przetwórstwo i marketing produktów rolnych”. W III kwartale 2017 roku ruszy nabór wniosków, związanych z działaniem „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach NATURA 2000”.

Wielu posiadaczy mniejszych gospodarstw pojawiło się w Kaczkach Średnich, by przekonać się, jak można zdobyć dofinansowanie w kwocie 60 000 zł (wypłacane w dwóch ratach, po 80% i 20%) na restrukturyzację. Przewidziany budżet na to działanie to 883 000 000 euro. Pieniądze te zostaną rozdzielone między 64 000 beneficjentów w całym kraju. Owa restrukturyzacja ma na celu poprawę wyników gospodarstw, ułatwienie ich modernizacji. O takie wsparcie mogą starać się posiadacze gospodarstw, o wielkości ekonomicznej mniejszej niż 10 000 euro rocznie. Trzeba też oczywiście przedłożyć biznesplan. Rolnik przyjmując 60 000 zł wsparcia zobowiązany będzie m.in. do osiągnięcia w perspektywie kilku lat wzrostu wielkości ekonomicznej gospodarstwa o co najmniej 20%, będzie musiał też prowadzić uproszczoną rachunkowość.

Inna opcja rozwoju to walka o premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Nabór powinien ruszyć już w marcu, a do podziału jest 414 000 000 euro. Premia o której mowa to 100 000 zł. Szanse na takie wsparcie mają te osoby, które mają ukończone 18 lat, są obywatelami UE, podlegają ubezpieczeniu w KRUS, a wielkość ekonomiczna ich gospodarstwa nie przekracza 15 000 euro. Premia 100 000 zł powinna zostać wydana w szczególności na budowę lub modernizację obiektów, zakup i instalację nowych maszyn, urządzeń, sprzętu komputerowego i oprogramowania. Jest to szansa dla tych mieszkańców wsi, którzy szukają zastrzyku gotówki, by zająć się np. sprzedażą rzemiosła, przetwórstwem, turystyką wiejską, sprzedażą internetową, działalnością weterynaryjną itp.

reklama

Osoby, którym nie w głowie działalność pozarolnicza, ale raczej kontynuowanie uprawi i hodowli, dowiedziały się m.in. tego, że w okresie od 15 stycznia do 25 czerwca 2017 roku można składać wnioski o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału kategorii elitarny lub kwalifikowany, mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie. Dotyczy to m.in. zbóż jarych i ozimych, roślin strączkowych, ziemniaków, mieszanek zbożowych i pastewnych. O takiej możliwości opowiadała przedstawicielka Agencji Rynku Rolnego. Powiatowy lekarz weterynarii, Jan Radzimski wyjaśniał rolnikom założenia rolniczego handlu detalicznego, który w myśl przepisów można prowadzić w gospodarstwach, rzecz jasna spełniając określone warunki. Ponadto podczas spotkania ''Wspólnie dla wielkopolskiej wsi” omówiono także takie zagadnienia, jak działalność prewencyjna i rehabilitacyjna KRUS, zmiany w obszarze świadczeń i ubezpieczeń społecznych rolników, zmiany w służbach doradczych oraz kryteria ocen przetargów pisemnych ANR.

AW

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22

Podobne artykuły

Powiat Turecki z

Powiat Turecki z "Bezpiecznymi Gospodarstwami Rolnymi"

07-07-2021
Dotacje na wymianę starych pieców ruszają od 15...

Dotacje na wymianę starych pieców ruszają od 15 czerwca

14-05-2020
Umowy na dotacje dla powiatu i Dobrej...

Umowy na dotacje dla powiatu i Dobrej podpisane....

09-08-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama