wtorek 04 sierpnia 2020

Dominiki, Dominika, Protazego

reklama

Władysławów: Herb do wymiany. Lew zamiast podkowy?

Władysławów: Herb do wymiany. Lew zamiast podkowy?
 

Mieszkańcy gminy Władysławów przywykli już do tego, że ich herb to srebrno-niebieska szachownica, wewnątrz której znajduje się tarcza, a na niej krzyż, podkowa i strzała. Okazuje się, że niebawem to wszystko może się zmienić i gmina będzie miała inny herb. Przy okazji trzeba będzie wymienić pieczęcie, flagi.

Taką informacją podzielił się z uczestnikami sesji Piotr Szewczyński. Wicewójt (a może raczej p.o. wójta) mówił o tym, że w różnych gminach i miastach na terenie Polski trwa weryfikacja herbów.

Z czego wynika zamieszanie we Władysławowie? Ze słów Piotra Szewczyńskiego można wywnioskować, że przed laty formę herbu konsultowano nie z tą instytucją, z którą trzeba było to zrobić. – Nasi poprzednicy konsultowali się, ale nie z Komisją Heraldyczną, tylko z Centrum Heraldyki Polskiej. Ze stowarzyszeniem pozarządowym, które jest instytucją nie mającą prawa opiniować wtedy ostatecznie naszego herbu. Stąd kolejne wyzwanie przed nami.

Piotr Szewczyński wskazywał, że obowiązujący herb został ustanowiony w 2001 roku. Wprowadzenie nowego będzie wiązać się z kosztami. – Niestety trzeba będzie przygotować pewną kwotę pieniędzy, żeby pozmieniać pieczęcie, pozmieniać szyldy, pozmieniać flagi. Pewnie trzeba będzie dać specjaliście do weryfikacji wszystkie materiały historyczne, które posiadamy, aby na ich podstawie, za zgodą Komisji Heraldycznej działającej przy MSW, ustanowić nowy herb.

Nowy herb będzie najprawdopodobniej opierał się na tym, nadanym Władysławowowi jako dawnemu miastu w 1727 roku. Była to głowa lwa, zwrócona w prawą stronę. – Herb można powiedzieć królewski. Królowie mieli prawo używać takich herbów – mówił Piotr Szewczyński.

AW

Podobne artykuły

Absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu...

Absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu Powiatu...

30 lip.
XXIV Sesja Rady Miasta Turek w formie...

XXIV Sesja Rady Miasta Turek w formie...

29 lip.
Turek. Cena za śmieci od 1 sierpnia - 25 zł za...

Turek. Cena za śmieci od 1 sierpnia - 25 zł za...

7 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama