czwartek 13 sierpnia 2020

Elwiry, Hipolita, Radosławy

reklama

Władysławów: OSP Kuny wreszcie w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym!

Władysławów: OSP Kuny wreszcie w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym!
 

Strażacy z Kun czekali na tę chwilę wiele lat. Chodzi oczywiście o włączenie jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Oficjalne uroczystości, związane z wejściem do KSRG, odbyły się w Kunach w piątek 3 marca.

W wydarzeniu wzięli udział m.in: komendant wojewódzki PSP w Poznaniu - mł. bryg. Andrzej Bartkowiak, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP – mł. bryg. Arkadiusz Przybyła, starosta powiatu tureckiego – Mariusz Seńko, przedstawiciel posła na Sejm RP Ryszarda Bartosika – Filip Nowakowski, komendant powiatowy PSP w Turku – st. bryg. Dariusz Stasiak, komendant powiatowy Policji w Turku – mł. insp. Michał Grzelak. Zjawili się też lokalni samorządowcy, nie zabrakło także mieszkańców Kun.

reklama

Dzisiejsza uroczystość jest szczególnym wydarzeniem dla jednostki OSP Kuny, która działa na rzecz lokalnej społeczności i mieszkańców gminy niemal 100 lat. Zapewniam, że władze gminy zawsze starały się dbać o bezpieczeństwo swoich mieszkańców i osób przebywających na terenie gminy. Cieszymy się, że kolejna jednostka OSP weszła w skład KSRG. W tym miejscu należy zaznaczyć, że jej włączenie w te struktury jest dla nas niebywałym wydarzeniem. KSRG stanowi fundament ratowniczy kraju. Skupia wokół siebie najlepsze jednostki ratownicze służby, inspekcji, straży. Wejście w te struktury jest prestiżowe i stanowi wyróżnienie dla jednostki, za jej dotychczasowe działania – mówił podczas swego przemówienia Piotr Szewczyński.

Wicewójt wyjaśniał, że jednostka, która trafia do KSRG, ma zarazem dużą szansę dalszego rozwoju. Mowa tu o rozwijaniu się dzięki pozyskiwaniu sprzętu, doskonaleniu umiejętności podczas szkoleń, rozwijaniu się pod względem organizacyjnym. Taka OSP to siła pierwszego reagowania, gdy stanie się coś złego.

To powód do dumy, ale też wyzwanie. To większe obowiązki. Wierze jednak, że brać strażacka sprosta postawionym przed nimi zadaniom. Gratuluję i życzę szczęśliwych powrotów z podejmowanych interwencji. Życzę także rozwoju jednostki, realizowania obranych celów. Druhu prezesie Andrzeju – wszystkiego najlepszego! – mówił Piotr Szewczyński.

reklama

Radości w piątkowe popołudnie nie krył komendant powiatowy PSP w Turku. – Nadszedł ten dzień. Nadszedł po latach starań, które podejmowaliśmy wspólnie. Najpierw temat włączenia OSP Kuny do KSRG pojawił się w momencie budowy autostrady. Wykonane analizy wskazywały, że czasy dojazdów na autostradę mogą być przekraczane, jeśli nie będzie jednostki położonej blisko niej. Gdy autostrada została uruchomiona, nasze przypuszczenia niestety się sprawdziły. W 2008 roku podpisany został tzw. plan włączania jednostek do KSRG. Kuny zostały wskazane jako kolejna jednostka po OSP Władysławów, które powinna znaleźć się w KSRG. Żeby tam wejść, trzeba było spełnić określone warunki. Kolejne lata poświęcono na doposażanie jednostki, szkolenie druhów. Wszystko po to, by można było z pełnym przekonaniem wystąpić o przyłączenie jednostki do KSRG. Miło mi dzisiaj, że mogę tę jednostkę do niego włączyć. 23 sierpnia 2016 roku podpisano porozumienie, pomiędzy komendantem powiatowym, prezesem jednostki i wójtem, w sprawie włączenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kunach do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Przychylnie odniosła się do tego Komenda Wojewódzka, zaaprobowała ten projekt. Decyzją komendanta głównego z dniem 1 grudnia 2016 jednostka została włączona do KSRG. Dziś dokonujemy włączenia uroczystego. Życzę wam druhowie tylu powrotów, ile wyjazdów. Głęboko wierzę, że sprostacie obowiązkom, które spoczęły na waszych barkach – stwierdził st. bryg. Dariusz Stasiak

OSP w Kunach powstała w 1922 roku, z inicjatywy nauczyciela miejscowej szkoły, druha Alfreda Ludwika Delonga. Pierwszym prezesem OSP Kuny został Ludwik Puławski, ówczesny właściciel majątku ziemskiego w Chylinie i Piorunowie. W 1923 roku do użytku została oddana strażnica OSP, zbudowana dzięki zaangażowaniu mieszkańców i składkom. W 1935 roku powołana została orkiestra dęta OSP. Podczas wojny straż poniosła duże straty. Zginął m.in. wspomniany Alfred Delong. W okresie powojennym trwało odbudowywanie potencjału jednostki, jej doposażanie, brano udział w zawodach, uczestniczono w akcjach gaśniczych itp. W latach 60-tych postanowiono przystąpić do generalnego remontu remizy. W 1978 roku do jednostki trafił samochód typu Żuk. W latach 80-tych roku Zarząd podjął się wyzwania budowy nowej strażnicy, co udało się zrobić w przeciągu kilku lat. W 2006 roku zakupiono używany wóz strażacki. Dziś prezesem OSP Kuny jest druh Andrzej Nowak, a naczelnikiem druh Przemysław Ptak.

AW

Podobne artykuły

Wideo: Kolejne nominacje i kolejne pompki. W...

Wideo: Kolejne nominacje i kolejne pompki. W...

5 czerw.
Druhowie z gminy Władysławów uczcili swojego...

Druhowie z gminy Władysławów uczcili swojego patrona

7 maj.
Drużyna z Kun najlepsza w Turnieju Piłki Nożnej...

Drużyna z Kun najlepsza w Turnieju Piłki Nożnej OSP...

13 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama