wtorek 31 marca 2020

Balbiny, Kamila, Kornelii

reklama

Przykona: Dążą do rewitalizacji. Wsie Boleszczyn, Dąbrowa i Radyczyny mogą na tym skorzystać

Przykona: Dążą do rewitalizacji. Wsie Boleszczyn, Dąbrowa i Radyczyny mogą na tym skorzystać
 

W środę 29 marca, podczas XXIII sesji Rady Gminy Przykona samorządowcy przyjęli projekt uchwały w sprawie opracowania Programu Rewitalizacji Gminy Przykona na lata 2017-2023.

We wrześniu 2015 roku pojawiła się ustawa o rewitalizacji. Bardzo oczekiwany przez samorządy dokument, ale i bardzo trudny do zrealizowania, jeśli chodzi o programowe przygotowanie się do wypełnienia treści tej ustawy. My przystąpiliśmy do takiego projektu. Złożyliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego, w efekcie czego pozyskaliśmy środki finansowe na przygotowanie projektu rewitalizacji obszaru Przykony wyjaśniał uczestnikom sesji Mirosław Broniszewski.

reklama

Wójt mówił o tym, że rzeczywistość i założenia projektu nieco rozminęły się z oczekiwaniami władz Przykony. – Nasze oczekiwania były dalej idące. Rewitalizację rozumieliśmy i rozumiemy jako przywracanie czegoś do stanu pierwotnego, a najlepiej tworzenie czegoś nowego na tym stanie pierwotnym. Nasza myśl kierowała się w kierunku rewitalizacji terenów poprzemysłowych czyli terenów po kopalni węgla. (…) Dziś wiemy już, że mamy ograniczone pole manewru, gdyż projekt rewitalizacji może dotyczyć 20% powierzchni gminy, mniej więcej trzech miejscowości.

Podczas sesji można było usłyszeć, że owe trzy miejscowości, to Dąbrowa, Radyczyny i Boleszczyn. Możliwe jest też rozszerzenie działania w pewnym zakresie na teren miejscowości Laski, Ewinów, Bądków Pierwszy. Gmina na przygotowanie programu rewitalizacji wyda 10% jego ceny, 90% zostanie pokryte ze środków zewnętrznych. Później dokument ów należy wpisać na listę programów rewitalizacji Urzędu Marszałkowskiego.

Wójt Broniszewski tłumaczył, że nikt nie zapomina o pozostałych wsiach. – Projekt, zapisy w nim zawarte, które się ukażą i które zatwierdzimy w miesiącu czerwcu, nie uniemożliwią innym miejscowościom szans rozwojowych

AW

Podobne artykuły

Odnowią duży park za 19 mln. Będzie także...

Odnowią duży park za 19 mln. Będzie także amfiteatr!

24 st.
Dożynkowy zawrót głowy już w ten weekend!

Dożynkowy zawrót głowy już w ten weekend!

23-08-2019
Wideo: Pożar młodego lasu w m. Dąbrowa. Las...

Wideo: Pożar młodego lasu w m. Dąbrowa. Las gasi 11...

04-06-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama