piątek 17 stycznia 2020

Antoniego, Henryki, Mariana

reklama

Przykona: Dążą do rewitalizacji. Wsie Boleszczyn, Dąbrowa i Radyczyny mogą na tym skorzystać

Przykona: Dążą do rewitalizacji. Wsie Boleszczyn, Dąbrowa i Radyczyny mogą na tym skorzystać
 

W środę 29 marca, podczas XXIII sesji Rady Gminy Przykona samorządowcy przyjęli projekt uchwały w sprawie opracowania Programu Rewitalizacji Gminy Przykona na lata 2017-2023.

We wrześniu 2015 roku pojawiła się ustawa o rewitalizacji. Bardzo oczekiwany przez samorządy dokument, ale i bardzo trudny do zrealizowania, jeśli chodzi o programowe przygotowanie się do wypełnienia treści tej ustawy. My przystąpiliśmy do takiego projektu. Złożyliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego, w efekcie czego pozyskaliśmy środki finansowe na przygotowanie projektu rewitalizacji obszaru Przykony wyjaśniał uczestnikom sesji Mirosław Broniszewski.

reklama

Wójt mówił o tym, że rzeczywistość i założenia projektu nieco rozminęły się z oczekiwaniami władz Przykony. – Nasze oczekiwania były dalej idące. Rewitalizację rozumieliśmy i rozumiemy jako przywracanie czegoś do stanu pierwotnego, a najlepiej tworzenie czegoś nowego na tym stanie pierwotnym. Nasza myśl kierowała się w kierunku rewitalizacji terenów poprzemysłowych czyli terenów po kopalni węgla. (…) Dziś wiemy już, że mamy ograniczone pole manewru, gdyż projekt rewitalizacji może dotyczyć 20% powierzchni gminy, mniej więcej trzech miejscowości.

Podczas sesji można było usłyszeć, że owe trzy miejscowości, to Dąbrowa, Radyczyny i Boleszczyn. Możliwe jest też rozszerzenie działania w pewnym zakresie na teren miejscowości Laski, Ewinów, Bądków Pierwszy. Gmina na przygotowanie programu rewitalizacji wyda 10% jego ceny, 90% zostanie pokryte ze środków zewnętrznych. Później dokument ów należy wpisać na listę programów rewitalizacji Urzędu Marszałkowskiego.

Wójt Broniszewski tłumaczył, że nikt nie zapomina o pozostałych wsiach. – Projekt, zapisy w nim zawarte, które się ukażą i które zatwierdzimy w miesiącu czerwcu, nie uniemożliwią innym miejscowościom szans rozwojowych

AW

Podobne artykuły

Dożynkowy zawrót głowy już w ten weekend!

Dożynkowy zawrót głowy już w ten weekend!

23-08-2019
Wideo: Pożar młodego lasu w m. Dąbrowa. Las...

Wideo: Pożar młodego lasu w m. Dąbrowa. Las gasi 11...

04-06-2019
Wideo: Volkswagen spłonął doszczętnie pod...

Wideo: Volkswagen spłonął doszczętnie pod Smulskiem

18-09-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama