czwartek 13 sierpnia 2020

Elwiry, Hipolita, Radosławy

reklama

Przykona: Dążą do rewitalizacji. Wsie Boleszczyn, Dąbrowa i Radyczyny mogą na tym skorzystać

Przykona: Dążą do rewitalizacji. Wsie Boleszczyn, Dąbrowa i Radyczyny mogą na tym skorzystać
 

W środę 29 marca, podczas XXIII sesji Rady Gminy Przykona samorządowcy przyjęli projekt uchwały w sprawie opracowania Programu Rewitalizacji Gminy Przykona na lata 2017-2023.

We wrześniu 2015 roku pojawiła się ustawa o rewitalizacji. Bardzo oczekiwany przez samorządy dokument, ale i bardzo trudny do zrealizowania, jeśli chodzi o programowe przygotowanie się do wypełnienia treści tej ustawy. My przystąpiliśmy do takiego projektu. Złożyliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego, w efekcie czego pozyskaliśmy środki finansowe na przygotowanie projektu rewitalizacji obszaru Przykony wyjaśniał uczestnikom sesji Mirosław Broniszewski.

reklama

Wójt mówił o tym, że rzeczywistość i założenia projektu nieco rozminęły się z oczekiwaniami władz Przykony. – Nasze oczekiwania były dalej idące. Rewitalizację rozumieliśmy i rozumiemy jako przywracanie czegoś do stanu pierwotnego, a najlepiej tworzenie czegoś nowego na tym stanie pierwotnym. Nasza myśl kierowała się w kierunku rewitalizacji terenów poprzemysłowych czyli terenów po kopalni węgla. (…) Dziś wiemy już, że mamy ograniczone pole manewru, gdyż projekt rewitalizacji może dotyczyć 20% powierzchni gminy, mniej więcej trzech miejscowości.

Podczas sesji można było usłyszeć, że owe trzy miejscowości, to Dąbrowa, Radyczyny i Boleszczyn. Możliwe jest też rozszerzenie działania w pewnym zakresie na teren miejscowości Laski, Ewinów, Bądków Pierwszy. Gmina na przygotowanie programu rewitalizacji wyda 10% jego ceny, 90% zostanie pokryte ze środków zewnętrznych. Później dokument ów należy wpisać na listę programów rewitalizacji Urzędu Marszałkowskiego.

Wójt Broniszewski tłumaczył, że nikt nie zapomina o pozostałych wsiach. – Projekt, zapisy w nim zawarte, które się ukażą i które zatwierdzimy w miesiącu czerwcu, nie uniemożliwią innym miejscowościom szans rozwojowych

AW

Podobne artykuły

Większe pieniądze na rewitalizacje dużego...

Większe pieniądze na rewitalizacje dużego parku....

10 sierp.
Umowa podpisana. Wkrótce rusza rewitalizacja...

Umowa podpisana. Wkrótce rusza rewitalizacja parku...

9 lip.
Park Miejski to istna dżungla. Zarośnięty i...

Park Miejski to istna dżungla. Zarośnięty i...

19 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama