sobota 25 września 2021

Aureli, Kamila, Kleofasa

19°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Brudzew: Fundusz sołecki jednak będzie. Zagroziła mu reforma oświaty

Brudzew: Fundusz sołecki jednak będzie. Zagroziła mu reforma oświaty
 

Lokalne samorządy obawiają się tego, jakie koszty wygeneruje reforma edukacji, stworzona przez PiS. Cała ta sytuacja doprowadziła do niejednomyślności i chwilowego podziału w Radzie Gminy Brudzew. Jedna grupa radnych uważa, że nie powinno wydzielać się w gminnym budżecie na rok 2018 funduszu sołeckiego i ok. 400 000 zł przeznaczyć na potrzeby szkół, druga grupa sądzi natomiast, że nie można lekceważyć potrzeb poszczególnych sołectw. – Wszystko spada teraz na barki samorządu. Każą nam wybierać i skłócają społeczeństwo – nie krył rozżalenia wójt Cezary Krasowski.

Gwoli wyjaśnienia - fundusz sołecki funkcjonuje w wielu gminach i pieniądze te przeznaczane są na takie działania, jak np. remonty świetlic, inwestycje w oświetlenie drogowe, tworzenie miejsc rekreacji, zakupy sprzętu sportowego, także na organizację imprez integracyjnych itp. Dzięki tym pieniądzom mieszkańcy wsi podczas zebrania mogą zdecydować, że za przysługującą im pulę środków chcą np. zbudować lub wyremontować plac zabaw, naprawić chodnik, wyremontować wiatę przystankową itp.

reklama

W trwającym 2017 roku w gminie Brudzew nie ma funduszu sołeckiego. Stało się tak dlatego, iż w 2016 roku zdecydowano, że kwota około 400 000 zł nie zostanie wydana na pomniejsze cele, ale owe pieniądze zostaną skumulowane i przeznaczone na działania strategiczne, jak np. wykup gruntów pod drogi w terenach inwestycyjnych. W tym roku pojawiła się natomiast idea, by owych 400 000 zł znów nie rozdrabniać, ale zakupić za te środki wyposażenie dla szkół. Wkrótce w podstawówkach pojawią się VII klasy, potrzebne wiec będą pracownie chemiczne, fizyczne, biologiczne. Obliczono, że wyposażenie podstawówek na terenie gminy Brudzew w tego typu pomoce naukowe, to koszt rzędu 400 000 – 450 000 zł.

Tak oto radni podczas sesji w dniu 29 marca mieli zająć się projektem uchwały w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie środków stanowiących fundusz sołecki. Okazało się jednak, że jednomyślności nie będzie, a zwolennicy owego niewyrażenia zgody będą w mniejszości.

Głos w sprawie zabrał m.in. radny Maciaszek. Samorządowiec wyjaśniał, że w żadnym wypadku nie jest przeciwnikiem dofinansowywania szkół, ale jego zdaniem robienie tego kosztem funduszu soleckiego to nie jest dobry pomysł. Pieniędzy można szukać w inny sposób, a przede wszystkim należy pamiętać, że skoro rząd wymyślił reformę, to rząd powinien zagwarantować środki na doposażenie placówek edukacyjnych. Podobnego zdania była wiceprzewodnicząca Ficner, która wskazywała, że fundusz jest już na jeden rok zawieszony, a zawieszenie go na kolejny rok sprawi, że w sołectwach nie uda się zrealizować rozmaitych zamierzeń, nakreślonych w tej kadencji.

reklama

Wójt mówił o tym, że rządowe decyzje skłócają społeczeństwo i podobnego zdania byli radni. Wspominali o tym, że już widać pierwsze oznaki tego, że mówi się tu i ówdzie, że „wójt likwiduje gimnazjum”, podczas gdy radni czy wójt nie mają w przypadku reformy nic do gadania.

Projekt uchwały w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie w 2018 roku środków stanowiących fundusz sołecki przepadł, gdyż 4 osoby były za, 6 przeciw, a 5 wstrzymało się od głosu. Nieco później przyjęto uchwałę w sprawie wyodrębnienia w 2018 roku funduszu sołeckiego. 11 osób poparło ją, 4 były przeciwne.

AW

Podobne artykuły

Radni Władysławowa za inicjatywą uczczenia...

Radni Władysławowa za inicjatywą uczczenia Powstania...

z wczoraj
W gminie Dobra podniosą opłaty za śmieci....

W gminie Dobra podniosą opłaty za śmieci. Powodem...

23 wrz.
Podziękowania i gratulacje dla strażaków...

Podziękowania i gratulacje dla strażaków podczas...

23 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama