czwartek 13 sierpnia 2020

Elwiry, Hipolita, Radosławy

reklama

Gm. Turek: Chcą wziąć 7 mln zł pożyczek. Rada już wyraziła zgodę

Gm. Turek: Chcą wziąć 7 mln zł pożyczek. Rada już wyraziła zgodę
 

W poniedziałek 8 maja odbyła się XXXIV sesja Rady Gminy Turek. Wszyscy uczestniczący w niej radni jednogłośnie poparli zaciągnięcie w latach 2017-2018 kilku pożyczek, mogących wynieść 7 400 000 zł. Cel to oczywiście rozbudowa sieci kanalizacyjnej, a także tworzenie przydomowych oczyszczalni.

Radni przyjęli trzy uchwały. Pierwsza dotyczyła wyrażenia zgody na zaciągnięcie i zabezpieczenie pożyczki długoterminowej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na realizację przedsięwzięcia „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Cisew – etap III " . Plan zakłada pożyczenie 1 200 000 zł w 2017 roku i 700 000 zł w roku 2018, co daje łącznie 1 900 000 zł.

reklama

Druga z uchwał związana była z kwestią pożyczki długoterminowej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na takie przedsięwzięcie, jak „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Obrzębin i Słodków Kolonia”. W tym przypadku mowa o 4 000 000 zł – 1 600 000 zł w tym roku i 2 400 000 zł w kolejnym.

Wójt Mikołajczyk wyjaśniał, że pożyczki z WFOŚ są w części umarzane, ale gmina Turek nie poprzestanie na takim ułatwieniu i powalczy o więcej. – Na zadania kanalizacyjne chcemy pozyskać dotację. Nasz wniosek jest oceniany w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska. Póki co budujemy zgodnie z harmonogramem kolejne odcinki, by w przyszłym roku zakończyć temat budowy kanalizacji przynajmniej w tych miejscowościach aglomeracyjnych. Oczywiście, one pewnie jeszcze się rozbudują. Próbujemy nadążać za rozbudową, która się realizuje. Powtarzam, naszym celem jest pozyskanie dotacji, która jest na poziomie 63%. Póki co budujemy z pożyczki – tłumaczył wójt.

Przyjęcie trzeciej z uchwał tożsame jest z wyrażeniem zgody na zaciągnięcie pożyczki długoterminowej, także z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, na realizację przedsięwzięcia pn. „Budowa biologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Turek”. Chodzi o kwotę rzędu 1 500 000 zł – pożyczenie do 700 000 zł teraz, następnie do 800 000 zł w 2018 roku. W tym przypadku gmina liczy na wsparcie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

AW

Podobne artykuły

Kryzys finansowy. Jak się z nim uporać?

Kryzys finansowy. Jak się z nim uporać?

24 lip.
Jak wybrać kredyt gotówkowy?

Jak wybrać kredyt gotówkowy?

19 lt.
Gmina Tuliszków z dofinansowaniem na przebudowę...

Gmina Tuliszków z dofinansowaniem na przebudowę...

03-10-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama