poniedziałek 14 czerwca 2021

Bazylego, Elizy, Justyny

23°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Kawęczyn: Jan Nowak otrzymał absolutorium. Radni poparli wójta jak jeden mąż

Kawęczyn: Jan Nowak otrzymał absolutorium. Radni poparli wójta jak jeden mąż
 

Już niebawem, w czerwcu, we wszystkich lokalnych gminach radni decydować będą, czy należy przyznać wójtom i burmistrzom absolutorium. Wójt Jan Nowak ma tę procedurę już za sobą, gdyż radni poparli jego działania jednogłośnie i bezdyskusyjnie. Rok 2016 pokazał, że jest się z czego cieszyć, gdyż zadłużenie gminy jest „kosmetyczne”, pojawiła się budżetowa nadwyżka, realizowane są kolejne inwestycje, mieszkańcy odnoszą spore sukcesy w sporcie itd. Są też i pewne problemy, ot chociażby mała liczba urodzeń.

W trakcie sesji, zwołanej w czwartek 25 maja w świetlicy w Marianowie, radni przyjęli najpierw sprawozdanie z wykonania budżetu za 2016r., a później pochylili się nad kwestią absolutorium. W tym celu samorządowcy wysłuchali opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz stałych komisji Rady Gminy Kawęczyn, w tym stanowiska Komisji Rewizyjnej. Podczas czwartkowych obrad można było usłyszeć, że w 2016 roku planowano osiągnąć dochody w wysokości 20 491 611 zł. Ostatecznie dochody wyniosły 20 376 966 zł, co oznacza, że zrealizowano 99, 44% planu. Wydatki osiągnęły poziom 18 918 758 zł, co oznacza, że założony plan (20 841 414 zł) został wykonany mniej więcej w 91%.

reklama

Tak oto budżet roku 2016 zamknął się nadwyżką dochodów nad wydatkami w wysokości ok. 1 458 000 zł. Nadwyżka ta będzie rozdysponowana w roku 2017 na takie działania, jak np. remonty dróg, budowa przydomowych oczyszczalni ścieków, zakup rozmaitego wyposażenia, dofinansowanie działań jednostek OSP, a nawet obrączkowanie bocianów. (Kawęczyn: Podzielili prawie 1,5 miliona złotych nadwyżki).

Wójt Jan Nowak postanowił szerzej opowiedzieć o kilku zagadnieniach, związanych z funkcjonowaniem samorządu. Sprawą, która martwi władze Kawęczyna, jak również wiele innych samorządów, jest kwestia gospodarowania odpadami. Niestety widać jak na dłoni, że firmy dyktują w kolejnych przetargach coraz wyższe ceny za swe usługi. Na domiar złego nie wszyscy mieszkańcy uiszczają opłaty. – Z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na dzień 31 grudnia 2016 roku na konto wpłynęło 458 174 zł. Zaległości z ubiegłego roku wyniosły 63 731 zł – mówił wójt wyjaśniając, że gmina musi niestety wystosowywać upomnienia.

Radości mieszkańcom gminy dostarczył za to moment, gdy Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę w sprawie zatwierdzenia listy operacji typu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i oszczędzanie energii” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dzięki temu doszło do podpisania stosownych umów pomiędzy wicemarszałkiem Województwa Wielkopolskiego Krzysztofem Grabowskim a władzami gmin Kawęczyn, Tuliszków i Władysławów. – Byliśmy jedną z trzech gmin w naszym powiecie, które otrzymały tę pomoc. Sięgała ona kwoty około 650 000 zł. Złożyliśmy takie wnioski, które właściwie w całości zostały zaakceptowane – wspominał wójt.

reklama

W ubiegłym roku odbyło się znaczące wydarzenie w naszej gminie. Wydarzenie związane ze sportem pożarniczym, CTIF. Gościliśmy u nas premiera i zarazem prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP Waldemara Pawlaka i innych, szacownych osób. To niecodzienna sytuacja, gdy gminę odwiedza obecny czy były prezes Rady Ministrów – mówił wójt Nowak, wspominając dzień, gdy sala sportowa Zespołu Szkół w Kawęczynie zapełniła się strażakami zawodowymi i druhami OSP, nastolatkami z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, lokalnymi samorządowcami itp. Powodem były obchody XX-lecia uprawiania sportów pożarniczych według regulaminu CTIF w gminie Kawęczyn. Wójt przypominał, iż w gminie Kawęczyn organizowano także Festiwal Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej, uczono również 1050. rocznicę Chrztu Polski.

W dniu 31 grudnia 2016 roku gminę Kawęczyn zamieszkiwało 5 371 osób. Wójt nie ukrywał podczas sesji, że liczy na to, iż w gminie zacznie się rodzić więcej dzieci. W ubiegłym roku na świecie pojawiło się 47 nowych mieszkańców tegoż samorządu.

Skoro nikt nie chciał dodatkowo dyskutować nad tym, czy należy poprzeć ubiegłoroczne działania wójta, radni przeszli od razu do głosowania. Obecni na sesji samorządowcy jednogłośnie poparli uchwałę ws. udzielenia absolutorium. Tuż potem bukiety kwiatów powędrowały na ręce wójta Jana Nowaka i skarbnik Edyty Balcerzak.

Podczas sesji Jan Nowak otrzymał też podziękowania od przedstawicieli Wielkopolskiej Izby Rolniczej, którzy wysoko cenią sobie wieloletnią współpracę z wójtem Kawęczyna. Janowi Nowakowi dziękowali przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej – Marek Pańczyk oraz Przemysław Tomczak, reprezentujący Biuro Powiatowe WIR w Turku.

AW

Podobne artykuły

Zasiedlenie kuropatwą w gminie Dobra.

Zasiedlenie kuropatwą w gminie Dobra.

27-08-2020
Tuliszków. 9 godzin obrad Rady Miejskiej i brak...

Tuliszków. 9 godzin obrad Rady Miejskiej i brak...

10-08-2020
Absolutorium dla Zarządu Związku Komunalnego...

Absolutorium dla Zarządu Związku Komunalnego Gmin...

06-08-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama