Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

środa 05 października 2022

Flawii, Justyna, Rajmunda

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Żuki: II Rajd Rowerowy

Żuki: II Rajd Rowerowy
 

W niedzielę 4 czerwca odbył się II Rajd Rowerowy dla mieszkańców Żuk, organizowany przez Sołectwo Żuki. Przewodnikiem rajdu była Kinga Trzmielewska- mieszkanka Żuk, lokalny patriota, badacz i animator społeczności lokalnej.

Niestety pogoda w tym dniu nie była zbyt łaskawa dla rajdowiczów. Kiedy zbliżała się godzina 15:00, ciemne chmury zgromadziły się nad Żukami. Wszyscy z wielką nadzieją ruszyli w trasę. Pierwszym miejscem, w którym zatrzymała się grupa, był krzyż w Laskach, następnym punktem było bocianie gniazdo i kapliczka w Rogowie. Niestety na tym odcinku zaczęło padać, więc wszyscy schronili się pod altaną w Rogowie. Gdy wyjrzało słońce, rajdowicze wsiedli z powrotem na rowery i po opowiedzeniu kilku ciekawostek o bocianach i kapliczce, ruszyli dalej gęsiego do Kaczek.

reklama

Pan Krzysztof Świerk- dyrektor ZSR CKP w Kaczkach Średnich oraz Pani Ewa Pietrzak, córka Stanisława Żuchowicza, pierwszego dyrektora tejże szkoły, przybliżyli grupie historię szkoły i opowiedzieli o jej obecnej działalności. Uczestnicy obejrzeli także Izbę Pamięci, poświęconą Stanisławowi Żuchowiczowi. Po wizycie w szkole przewodniczka rajdu- Kinga Trzmielewska, powiedziała jeszcze kilka słów na temat dawnego dworu, Szkoły Podstawowej oraz Domu dla Dzieci i Młodzieży w Kaczkach Średnich. Następnie jaskrawożółta kolumna dotarła do kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny w Kaczkach Średnich, gdzie uczestnicy dowiedzieli się o historii tutejszej parafii. Kolejnym przystankiem była Ochotnicza Straż Pożarna w Kaczkach Średnich. Przy świetlicy czekał na grupę jej Prezes- Wojciech Antczak, który przywitał gości wyciem syreny strażackiej. Zaprezentował również wóz strażacki, a najmłodsi mogli do niego wejść i przymierzyć hełmy. Kolejnym przystankiem był krzyż na tzn. Pod Kaczkach. Następnie, aby dojechać do dawnego folwarku Turkowice, rajdowcy pokonali drogę, która jest jednocześnie granicą Żuk i Turkowic. Przedostatnim punktem był krzyż w Żukach. Po tym przystanku wszyscy szybko pojechali na plac przed Szkołą Podstawową w Żukach, aby ochronić się przed deszczem. Na miejscu czekało na nich ognisko i kiełbaski.

Na koniec każdy uczestnik otrzymał pamiątkową broszurę z rajdu, w której zostały opisane wszystkie przystanki na tegorocznej trasie. Teraz każdy może zostać przewodnikiem. Wystarczy zabrać się ze swoimi bliskimi na przejażdżkę i opowiedzieć kilka ciekawostek.

W tym miejscu pragniemy podziękować służbom oraz osobom zaangażowanym w organizację tego rajdu oraz ogniska.

Dziękujemy za gościnę Panu Krzysztofowi Świerkowi, Pani Ewie Pietrzak i Panu Wojciechowi Antaczakowi.

Dziękujemy za tak liczną frekwencję!

Do zobaczenia na kolejnych trasach!

reklama

Tekst: Kinga Trzmielewska
Zdjęcia: Łukasz Białek

2
3
4
5
6
7
8
9

Podobne artykuły

Aktywny koniec września. Europejski Tydzień...

Aktywny koniec września. Europejski Tydzień Sportu w...

z wczoraj
Szukali pyrki w polu, znaleźli w ognisku......

Szukali pyrki w polu, znaleźli w ognisku... "Święto...

21 wrz.
Niestraszny im deszcz! Rowerowa niedziela w Dobrej

Niestraszny im deszcz! Rowerowa niedziela w Dobrej

19 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama