poniedziałek 28 listopada 2022

Jakuba, Stefana, Romy

3°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Zarząd Powiatu otrzymał absolutorium. Starosta zapewnia, że inwestycji będzie coraz więcej

Zarząd Powiatu otrzymał absolutorium. Starosta zapewnia, że inwestycji będzie coraz więcej
 

W czwartek 29 czerwca odbyła się XXVIII sesja Rady Powiatu Tureckiego. Podczas obrad samorządowcy przyjęli sprawozdanie finansowe i sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2016. Jak zauważył starosta Mariusz Seńko, działania w roku 2016 to przedsmak dużych inwestycji. - Progres inwestycji jest zauważalny. Na pewno zauważalny będzie skok z poziomu 8 760 142 zł w 2016 roku do 22 000 000 zł w 2017. To znaczny progres inwestycyjny. Będzie to możliwe właśnie dzięki działaniom przygotowawczym, podejmowanym w roku 2016.

Na początku plan finansowy na rok 2016 zakładał, że dochody wyniosą 72 980 201 zł. Później, realizując budżet, dokonano w nim szeregu zmian. W wyniku tychże modyfikacji plan dochodów został zwiększony łącznie o 3 838 278 zł, a a plan wydatków o 5 028 278 zł. Koniec końców dochody wyniosły 77 872 752 zł (101,39 % planu), a wydatki 75 720 147 zł (prawie 95 % planu). 66 960 004 zł to wydatki bieżące, a 8 760 142 zł to wydatki majątkowe. Nadwyżka z roku 2016 to 2 152 604 zł.

reklama

Jakimi działaniami zajęto się w 2016 roku na terenie powiatu tureckiego? Oczywiście nie obyło się bez inwestycji drogowych, które są inwestycjami wielce pożądanymi, szczególnie rozpalają wyobraźnię mieszkańców i samorządowców. – Warto przytoczyć kilka inwestycji drogowych. Mowa o przebudowie ul. Kościuszki w miejscowości Dobra, ul. Południowej w Turku, przebudowie odcinka drogi powiatowej Natalia - Władysławów w miejscowości Russocice. Zajęliśmy się też przebudową drogi powiatowej Malanów – Żdżary na odcinku Miłaczew – Skarżyn. Podjęliśmy działania w miejscowości Cichów, przebudowaliśmy chodnik na odcinku Przykona – Dobra, Zieleń – Skęczniew. Te wszystkie działania mogły być zrealizowane dzięki dobrej współpracy z samorządami gminnymi. Ta forma współpracy się rozwinęła, pojawiły się kwoty dofinansowania od gmin – wyliczał starosta.

Mariusz Seńko przypominał, że Zarząd Powiatu na początku kadencji nakreślił sobie jasne priorytety – inwestowanie w szpital, szkolnictwo, także w infrastrukturę drogową. Te zamierzenia udaje się realizować. Szkolnictwo zyskuje i będzie zyskiwać dzięki pozyskaniu potężnych środków zewnętrznych, którą to kwotę trzeba liczyć w milionach złotych. W szpitalu przebudowywane są oddziały, a placówka znalazła się w tzw. sieci szpitali, co oznacza – jak wskazuje Starostwo Powiatowe – zawarcie przez Narodowy Fundusz Zdrowia z SP ZOZ w Turku umowy na udzielanie niezbędnych świadczeń  i zapewnienie ich finansowania przez najbliższe 4 lata, bez konieczności uczestniczenia w postępowaniu konkursowym ogłaszanym przez NFZ.

Jako Zarząd powiatu jesteśmy zadowoleni. Większość przygotowanych dokumentacji jest realizowana. Inwestycje wynikają z dokumentacji projektowych, więc nie są one tworzone tak ad hoc. Są to przemyślane działania, które w dalszej kolejności przechodzą w realizację inwestycyjną. Progres inwestycji jest zauważalny. Na pewno zauważalny będzie skok z poziomu 8 760 142 zł w 2016 roku do 22 000 000 mln zł w 2017. To znaczny progres inwestycyjny. Będzie to możliwe właśnie dzięki działaniom przygotowawczym, podejmowanym w roku 2016. (…) Ten budżet został dobrze wykorzystany do rozwoju powiatu tureckiego, w zakresie społecznym i inwestycyjnym – stwierdził starosta Seńko.

Radni nie mieli szczególnych wątpliwości co do tego, że starosta i Zarząd Powiatu zasłużyli na absolutorium. Wyjątkiem był Dariusz Młynarczyk, który zagłosował na „nie”. Obyło się nawet bez długiej dyskusji, gdyż Marian Mirosław Marczewski (który zawsze chętnie zabiera głos) nie uczestniczył w sesji, milczący był wspomniany radny Młynarczyk.

reklama

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za udzielenie absolutorium. Za zaufanie. Mam nadzieję, że kolejny rok również przyniesie wiele działań. Być może nawet te osoby, które dziś głosowały inaczej, uda nam się przekonać naszym działaniem. Myślę, że będziemy kontynuowali te działania, które przyjęliśmy na początku kadencji. Budżet roku 2017 wygląda imponująco. Są w nim ponad 22 000 000 zł przeznaczone na inwestycje. Myślę, że będzie to satysfakcjonujące dla wszystkich. Dziękuję kolegom z Zarządu Powiatu, radnym, pani skarbnik – mówił Mariusz Seńko.

AW

2
3
4
5
6
7

Podobne artykuły

"Nie będziemy lukrować, ani zamiatać pod dywan"....

24 list.
414 milionów euro z funduszu sprawiedliwej...

414 milionów euro z funduszu sprawiedliwej...

9 list.
W Smaszewie będzie bezpieczniej. Jest umowa na...

W Smaszewie będzie bezpieczniej. Jest umowa na...

28 paźd.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama