sobota 26 września 2020

Cypriana, Justyny, Łucji

reklama

Dobra: 950 000 zł na nowy wóz dla OSP. Stary dostaną Piekary albo Strachocice

Dobra: 950 000 zł na nowy wóz dla OSP. Stary dostaną Piekary albo Strachocice
 

Mimo wakacji i sezonu urlopowego we wtorek 25 lipca odbyła się kolejna sesja Rady Miejskiej w Dobrej. Podczas obrad zapadła decyzja, które szczególnie ucieszy strażaków OSP Dobra, która to jednostka znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Władze gminy uznały, że warto zaciągnąć pożyczkę w wysokości około 950 000 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, by kupić druhom nowiuteńki wóz bojowy typu średniego. Samorządowcy liczą na to, że uda się uzyskać zapowiadane umorzenie pożyczki na poziomie 40%.

Uczestnicy sesji usłyszeli, iż pożyczka w wysokości do 950 000 zł zostanie zaciągnięta w tym roku, auto także zostanie zakupione w najbliższych miesiącach. Spłata pożyczki odbywać się będzie w latach 2018-2023. Co ważne, regulamin udzielania wsparcia przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska przewiduje umorzenie 40% kwoty pożyczki. Jest jednak pewna kluczowa wytyczna – umorzona kwota musi być wydana przez gminę na inwestycje związane z ochroną środowiska.

reklama

O tym, że od dawna mówiło się o zakupie wozu dla OSP Dobra, wspominał burmistrz. – Podejmowaliśmy wielokrotnie rozmaite próby pozyskania auta. Ostatnia próba została podjęta w tym roku, kiedy to WFOŚ ogłosił konkurs na doposażenie OSP. 38 wniosków zostało złożonych na samochody bojowe. Przeszliśmy ocenę merytoryczną pozytywnie, ale radość trwała krótko. Po kilku tygodniach dowiedzieliśmy się, że komisja nie przyznała żadnego samochodu, natomiast zaproponowano inne rozwiązanie. Możliwość pożyczki dla samorządów. Po kilku spotkaniach z Zarządem Gminnym OSP, po rozmowach na temat oczekiwań druhów stwierdziliśmy, że w miarę korzystnym rozwiązaniem jest ta pożyczka. Można ubiegać się o zmniejszenie tej kwoty o 40%. Te pieniążki muszą być później zainwestowane w ochronę środowiska. Stwierdziliśmy więc zgodnie, że nasi strażacy działający w KSRG zasłużyli na ten samochód. To auto się im należy. Jednostka jest dobrze wyszkolona, czasy wyjazdów do zdarzeń są dobre. Sądzimy, że nowe auto doda splendoru i spowoduje, że funkcjonowanie jednostki będzie jeszcze lepsze – mówił Andrzej Piątkowski.

Uchwała w sprawie zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na zadanie pn. „Wsparcie techniczne Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrej należącej do KSRG, poprzez zakup średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego wraz z wyposażeniem” została przyjęta jednogłośnie przez uczestniczących w sesji radnych.

Zakup nowego wozu będzie zapewne powodem do radości dla jeszcze jednej jednostki. Burmistrz Piątkowski wyjaśniał, że do OSP Dobra trafi nowy pojazd, a któraś z pozostałych jednostek otrzyma Jelcza ze zbiornikiem o pojemności 6 000 litrów, użytkowanego obecnie przez druhów z Dobrej. Auto dostaną najprawdopodobniej strażacy z Piekar lub Strachocic. – Na ten temat będziemy rozmawiać, gdy ten nowy samochód przyjedzie do Dobrej – wyjaśnia burmistrz.

AW

Podobne artykuły

Wideo: Motocyklista, pieszy i dziecko w...

Wideo: Motocyklista, pieszy i dziecko w szpitalu po...

6 wrz.
Odszedł prezes OSP Dobra Grzegorz Pawłowski

Odszedł prezes OSP Dobra Grzegorz Pawłowski

19 sierp.
Wideo: Wybuch gazu i śmierć mężczyzny. Tragedia...

Wideo: Wybuch gazu i śmierć mężczyzny. Tragedia w...

28 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama