wtorek 21 września 2021

Darii, Mateusza, Wawrzyńca

9°C słabe opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

Gm. Turek: Obradowali 8 minut. Do Kalinowej i Cisewa trafią potrzebne pieniądze

Gm. Turek: Obradowali 8 minut. Do Kalinowej i Cisewa trafią potrzebne pieniądze - Na sesji nie zabrakło radnej Kalinowej - Joanny Jasnowskiej.
Na sesji nie zabrakło radnej Kalinowej - Joanny Jasnowskiej.  

Mniej więcej 8 minut trwała XXXVI sesja Rady Gminy Turek, zwołana w czwartkowe popołudnie 17 sierpnia. W trakcie obrad podjęto tylko jedną uchwałę, ale jakże oczekiwaną przez mieszkańców takich miejscowości jak Kalinowa i Cisew. Chodzi oczywiście o uchwałę wnoszącą poprawki do budżetu na rok 2017.

Ze względu na nieobecność przewodniczącego Rady Gminy – Ireneusza Kolendy, sesja została zwołana przez wiceprzewodniczącego Stanisława Kaczmarka. Dlaczego należało zwołać sesję, by podjąć jedną uchwałę? Wyjaśniał to wójt Karol Mikołajczyk.

reklama

W ostatnich dniach pojawiły się propozycje zmian w budżecie nie cierpiące zwłoki. Chodzi m.in. o umożliwienie sołectwu Cisew udziału w pewnym konkursie. – Do 21 sierpnia mamy termin składania wniosków do Urzędu Marszałkowskiego w ramach konkursu „Odnowa wsi szansą dla aktywnych sołectw”. Jesteśmy zobligowani podjąć stosowne decyzje, zabezpieczające środki z naszej strony. Jednocześnie chodzi o wprowadzenie zmian w funduszu sołeckim sołectwa Cisew. Jesteśmy zobligowani datą 21 sierpnia, stąd prośba, by zwołać sesję i dokonać chociażby tej zmiany. Tu nie chodzi o duże modyfikacje, gdyż mówimy o kwotach rzędu 5 000 zł, ale musi być stosowna uchwała, zmieniająca zarówno budżet, jak i fundusz sołecki. (…) Zabezpieczamy 5 000 zł z budżetu gminy jako wkład własny tego projektu „Odnowa wsi szansą dla aktywnych sołectw”. Chcemy w ramach tych środków zakupić namiot promocyjny sołectwa, stoły, kosze, miejsce na rowery. Jednocześnie sołectwo wnosi o zmianę w funduszu sołeckim czyli przesuniecie kwoty 2 500 zł na zakupu materiałów, wyposażenia – tłumaczył Karol Mikołajczyk.

Samorządowcy musieli też zająć się sprawą dotacji z Urzędu Marszałkowskiego, przeznaczonej na zagospodarowanie terenu rekreacyjnego w Kalinowej. Mowa o pozyskanych 30 000 zł. – Póki co nie możemy podpisać umowy z wykonawcą, który już jest wyłoniony, bo formalnie nie ma tych pieniędzy w budżecie. Musimy więc to do budżetu wprowadzić, zabezpieczyć środki. Czas nagli. (…) Zwiększamy więc w budżecie środki na wspomniane zadanie o kwotę 30 000 zł, które to zostaną z czasem pokryte dotacją z Urzędu Marszałkowskiego, na co mamy stosowną umowę – informował wójt.

Uchwała w sprawie zmian w budżecie gminy Turek na rok 2017 została przyjęta przez obecnych na sesji radnych jednogłośnie.

reklama

Kolejna sesja Rady Gminy Turek odbędzie się najprawdopodobniej 28 sierpnia. Wtedy to trzeba będzie pochylić się nad dużo poważniejszymi zmianami w budżecie. Jak zauważył wójt, warto to zrobić pod koniec sierpnia, a nie teraz, gdyż na sesji w dniu 17 sierpnia radni nie mogli pojawić się w komplecie, np. z powodu urlopów.

Jeśli chodzi o zmiany w budżecie, to przed nami jest wiele spraw. Rozstrzygamy przetargi na kanalizację, oczyszczalnie ścieków, na wodociągi w Chlebowie i Korytkowie. Są też inne ważne zadania. Będziemy musieli więc dopasować środki budżetowe do kwot, które pojawiają się po przetargach. Te ważne kwestie, dotyczące działań, których koszt opiewa na setki tysięcy złotych czy nawet miliony, warto rozstrzygać w pełnym składzie Rady Gminy – stwierdził wójt.

AW

Podobne artykuły

Gm. Turek: Rolnicy i ogrodnicy świętowali w...

Gm. Turek: Rolnicy i ogrodnicy świętowali w Kalinowej

30 sierp.
Rozstrzygnięto przetarg na wykonanie wstępnej...

Rozstrzygnięto przetarg na wykonanie wstępnej...

26 lip.
Program Kolej Plus: Rozpisano przetarg na...

Program Kolej Plus: Rozpisano przetarg na wstępną...

29 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama