Zbiórka dla OSP Międzylesie. Jest już 52% !!! POMAGAMY !!!

sobota 30 maja 2020

Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

reklama

Kolejne problemy turkowskiego szpitala. Rada powiatu siedzi cicho

Kolejne problemy turkowskiego szpitala. Rada powiatu siedzi cicho - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Turkowski szpital powiatowy otrzymał kolejny cios. Tym razem problem związany jest z funkcjonowaniem Oddziału Chirurgii Ogólnej w okresie od 1 do 15 marca b.r. Wielkopolski oddział NFZ zapowiada, że nie zapłaci szpitalowi za ten okres, gdyż według niego szpital świadczeń na wspomnianym oddziale nie realizował.

Pod koniec czerwca b.r. na biurka radnych powiatowych trafiło pismo, które Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ przesłał do dyrektora turkowskiego szpitala. Z treści wynika, że tutejszy oddział NFZ już po raz kolejny informuje dyrektora Dawida Klechę o swojej decyzji o zmniejszeniu kwoty, którą NFZ miał przekazać na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu leczenia szpitalnego na chirurgii ogólnej – hospitalizacji. WOW NFZ swoją decyzję argumentuje czasowym zaprzestaniem udzielania świadczeń w Oddziale Chirurgii Ogólnej w okresie od 1 do 15 marca b.r.

reklama

„Dyżur pod telefonem” się nie liczy

Według pisma, dyrektor turkowskiego szpitala już raz wyjaśniał, że czasowe zamknięcie Oddziału Chirurgii Ogólnej było związane z zaplanowanymi remontami pomieszczeń oddziału oraz ich dezynfekcją. Wg pisma dyrektor Klecha informował NFZ, że czasowe zaprzestanie działalności leczniczej na wspomnianym oddziale związane było z wygaśnięciem z końcem lutego umów z chirurgami. a świadczenia zostały zabezpieczone przez 2 lekarzy, którzy przez pierwszą połowę marca pełnili „dyżur pod telefonem”.

Wielkopolski oddział NFZ jednoznacznie stwierdził, że SP ZOZ w Turku w okresie od 1 do 15 marca nie realizował świadczeń, bo zgodnie z przepisami prawa nie mógł ich zrealizować. WOW NFZ powoływał na przepis, który mówi, że „świadczeniodawca udzielający świadczeń w trybie hospitalizacji zapewnia całodobową opiekę lekarską i pielęgniarską we wszystkie dni tygodnia”.

„Żadne przepisy regulujące zasady udzielania świadczeń w rodzaju leczenie szpitalne nie wskazują na możliwość pełnienia przez personel lekarski dyżurów pod telefonem” informuje dalej WOW NFZ. Ponadto wg analizy dokonane przez wielkopolskie NFZ wskazują na zwiększoną liczbę hospitalizacji pacjentów z powiatu tureckiego w oddziałach chirurgii szpitali w powiatach ościennych.

reklama

WOW NFZ w swoim piśmie przypomina, że może nałożyć na szpital karę umowną w przypadku udzielania świadczeń w sposób nieodpowiedni.

WOW NFZ poinformował naszą redakcję, że dyrektor Klecha aneks podpisał. Kwota, którą nie otrzyma szpital wyniesie 187 tys. zł.

Patrz: Wypowiedź dyrektora SP ZOZ w Turku, Dawida Klechy z marca b.r.

Niema sesja

Pomimo bardzo trudnej sytuacji szpitala oraz aktualnego kryzysu związanego z oddziałem chirurgii, na ostatniej, nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Tureckiego (4 sierpnia), tematu nie poruszono. Zatrważająca jest także cisza wokół tematu szpitala, która zapanowała w powiatowym obozie Prawa i Sprawiedliwości. Przypomnieć należy, że w poprzedniej kadencji za mniejsze uchybienia PiS organizował „żywiołowe” konferencje prasowe, a także wieszał plakaty wzorowane na listy gończe za starostami.

Marcin Derucki

Podobne artykuły

Nowe stacjonarno-mobilne respiratory już w...

Nowe stacjonarno-mobilne respiratory już w szpitalu

25 maj.
Kolejne dary dla Ratowników Pogotowia....

Kolejne dary dla Ratowników Pogotowia....

24 maj.
Komunikat Starosty Tureckiego w sprawie...

Komunikat Starosty Tureckiego w sprawie zagrożenia...

18 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama