piątek 24 września 2021

Dory, Gerarda, Maryny

16°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Gm. Władysławów: "Walkiria" odkopuje i sprząta schrony

Gm. Władysławów:
foto: www.facebook.com/fundacjawalkiria/ 

Dwa schrony z okresu II wojny światowej zostały odkopane i posprzątane przez wolontariuszy fundacji „Walkiria”. Obiekty położone na terenie gm. Władysławów, w lasach Nadleśnictwa Turek, stanowiły część linii obronnej „Przedmoście Koło”. Niebawem uprzątnięte będą 2 kolejne schrony.

15 lipca b.r. posprzątany został polski schron bojowy nr 12 z 1939 r. należący do linii obronnej „Przedmoście Koło”. Obiekt zlokalizowany jest w lasach koło miejscowości Russocice, gm. Władysławów. Wolontariusze uprzątnęli z niego butelki, metalowy złom, a także usunęli z niego zalegającą ziemię. Po uporządkowaniu wnętrza tego militarnego zabytku, umieszczono w nim 3 tablice informacyjne.

reklama

W miniony weekend, 26 sierpnia b.r. „Walkiria” prace przy schronie nr 6 zaczęły się od odkopania go koparką. Po odsłonięcie wejścia schronu okazało się, że jest cały zaśmiecony: - Ktoś celowo nazwoził mnóstwo zbitych szyb, starych puszek po farbach i innych odpadów – piszą w swoim sprawozdaniu działacze „Walkirii”. Obecnie ten niedostępny przez wiele lat zabytek, jest otwarty na zwiedzających.

We wrześniu wolontariusze „Walkirii” zapowiadają powrót i dalsze prace przy schronach nr 5 i 7.

W pracach porządkowych, poza członkami „Walkirii”, brali udział harcerze z 36. Kaliskiej Drużyny Harcerskiej „ORŁY” oraz pracownicy Nadleśnictwa Turek.

reklama

oprac. M. Derucki

Podobne artykuły

Strzeleckie zmagania Radnych i Sołtysów z gminy...

Strzeleckie zmagania Radnych i Sołtysów z gminy...

20 lip.
Umowa na budowę nowej drogi wewnętrznej...

Umowa na budowę nowej drogi wewnętrznej Russocice -...

23 czerw.
Na skuterze o poranku z 2,86 promila....

Na skuterze o poranku z 2,86 promila. Nietrzeźwi...

7 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama