piątek 14 sierpnia 2020

Alfreda, Maksymiliana, Selmy

reklama

Władysławów: OSP oczekują od gminy 650 000 zł. Strażacy z Chylina i Kuny chcą kupić wozy, inni planują remonty

Władysławów: OSP oczekują od gminy 650 000 zł. Strażacy z Chylina i Kuny chcą kupić wozy, inni planują remonty
 

W poszczególnych gminach do dnia 30 września można składać wnioski do budżetu na rok 2018. Rzecz jasna finanse samorządów są ograniczone, więc wiele pism i sugestii jest odrzucanych, ale niektóre trafiają do planów finansowych. Wnioski chętnie składają radni czy sołtysi, a w gminie Władysławów aktywność w tej kwestii wykazują również strażacy. Pojawia się tylko pytanie, czy wójt, gmina skarbnik i samorządowcy z Władysławowa dadzą radę sprostać oczekiwaniom strażackiej braci?

W czwartek 28 września odbyła się kolejna sesja rady Gminy Władysławów. Podczas obrad przewodnicząca Krystyna Michalak przedstawiła uczestnikom sesji wnioski, które do niej napłynęły. Pierwszym z przytoczonych wniosków było pismo OSP Chylin. Druhowie proszą o przekazanie im kwoty 250 000 zł.

reklama

Na co miałyby być wydane te pieniądze? Strażacy chcą wymienić wóz. Druhowie wskazali we wniosku, że obecnie użytkowany pojazd ma 38 lat, służy im od roku 1990 i jest już dość awaryjny. Jest to wóz leciwy, odbiegający od dzisiejszych standardów. Naprawy sprawiają, że jego utrzymanie jest kosztowne. Z tych właśnie powodów członkowie OSP Chylin proszą o przekazanie 250 000 zł na zakup innego auta, które poprawiłoby funkcjonowanie jednostki. Warto zaznaczyć, że OSP w Chylinie wystąpiła też o dofinansowanie do szeregu instytucji. We wniosku wskazano, że jednostka z Chylina wyjeżdżaja na każde wezwanie, druhowie uczestniczą w zawodach OSP, a młodzież osiąga świetne wyniki w zawodach CTiF. Ponadto w ramach współpracy z samorządem gminnym OSP Chylin udostępnia pomieszczenia na magazynowanie i wydawanie produktów żywnościowych, przeznaczonych na pomoc dla mieszkańców gminy.

Wniosek złożyła też OSP Kuny. Strażacy proszę o potwierdzenie zarezerwowania w budżecie 2018 kwoty 350 000 zł. Cel to oczywiście zakup samochodu bojowego. Druhowie wyjaśniają, że ich auto pochodzi z lat 80-tych, a nowy pojazd poprawiłby wizerunek jednostki, która jest częścią KSRG i bierze czynny udział w ratowaniu życia i mienia ludzi. Strażacy nadmienili, że uzyskanie dofinansowania z gminy umożliwi im dalsze pozyskiwanie środków finansowych.

Owe 600 000 zł (250 000 zł + 350 000 zł) to nie wszystko. OSP Chylin zamierza pozyskać nowy sztandar. Dotychczasowy ma już 40 lat i jego wzór odbiega od obecnie obowiązującego. OSP Chylin planuje też wydać własną monografię, ukazującą historię jednostki. Strażacy liczą na wsparcie z budżetu w wysokości ok. 5 000 – 6 000 zł. Swój wniosek złożyli też strażacy z Wyszyny. Otrzymali oni dotację MSWiA na remont garażu. Kwota ta jednak nie pozwala, by dokonać szerszego remontu garażu, dachu, malowania elewacji, zakupu szafek na sprzęt itd. Druhowie szacują, że koszt działań, które chcą podjąć, to ponad 58 000 zł, więc liczą na dofinansowanie z budżetu gminy w wysokości 25 000 zł. Jeśli chodzi o strażaków z Polichna, to wnioskują oni o 20 000 zł, potrzebnych do wykonania remontów w remizie. Jest to wskazane, gdyż w 2018 roku jednostka obchodzić będzie 100-lecie istnienia.

reklama

To część wniosków, które złożono. Czy władze gminy będą w stanie zaspokoić oczekiwania strażaków? Przekonamy się, gdy w grudniu uchwalony zostanie budżet 2018. Może być to trudne, choć z drugiej strony będzie to przecież budżet roku, w którym odbędą się kolejne wybory samorządowe...

AW

Podobne artykuły

Wideo: Kolejne nominacje i kolejne pompki. W...

Wideo: Kolejne nominacje i kolejne pompki. W...

5 czerw.
Druhowie z gminy Władysławów uczcili swojego...

Druhowie z gminy Władysławów uczcili swojego patrona

7 maj.
Drużyna z Kun najlepsza w Turnieju Piłki Nożnej...

Drużyna z Kun najlepsza w Turnieju Piłki Nożnej OSP...

13 lt.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama