Koncert Charytatywny "Wszystko Uda Się" | MDK Turek | 23 września, 16:00

środa 19 września 2018

Januarego, Konstancji, Leopolda

reklama

Malanów: Na folkową nutę

Malanów: Na folkową nutę - foto: CKiBP w Malanowie
foto: CKiBP w Malanowie 

Pielęgnowanie i utrwalanie ludowej kultury by zachować pamięć tego, co dawne i piękne, to cel jaki postawili sobie organizatorzy „Festiwalu folkloru twórczości artystycznej powiatu tureckiego” – Stowarzyszenie Nadzieja w Malanowie i Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Malanowie.                  

Jak podkreślają inicjatorki koncertu: Krystyna Sobczak – prezes Stowarzyszenia Nadzieja i Małgorzata Przygońska - dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Malanowie: pielęgnowanie najcenniejszych wartości i tradycji folkloru, to szacunek dla przeszłych pokoleń i naszych przodków. Wstydem byłoby, gdybyśmy my teraz – umiejąc pisać, czytać i przenosić informację drogą internetową zaprzepaścili spuściznę przodków. Obie Panie przywitały gości, którzy zaszczycili swoją obecnością festiwal, a byli to: Sławomir Prentczyński - wójt Gminy Malanów, Andrzej Toms - przewodniczący Rady Gminy, Marzanna Szczap - skarbnik Gminy Malanów, Agnieszka Mozio - dyrektor gminnego przedszkola, członkowie Stowarzyszenia Nadzieja, oraz zaproszeni artyści z terenu powiatu tureckiego. Szczególnie gorąco przywitano młodych artystów z przedszkola, którym towarzyszyli opiekunowie i dumni rodzice.  To właśnie oni rozpoczęli część artystyczną festiwalu. Przygotowane przez Elżbietę Bartosik 6 latki zaprezentowały taniec wielkopolski Marynia, wiązankę taneczną: Polkę galopkęKujawiakaTe opolskie dziołchy, oraz piosenkę Czerwone jabłuszko. Występ młodych artystów udowodnił, że krzewienie kultury ludowej ma widoczne efekty, a występujące dzieci otrzymały gromkie brawa od zgromadzonych na sali gości i licznie przybyłych rodziców.                                                                                

reklama

W świat tradycji, w przerwach między występami, wprowadzały przybyłych prowadzące koncert Patrycja Klimek i Zuzanna Janik. "Dorosłą” część festiwalu rozpoczął zespół Alebabki z Dobrej, którego kierownikiem jest Halina Rutka. W Ich wykonaniu usłyszeliśmy utwory: Jedzie chłop przez pole, Wiersz, Tu jest mój dom. Kolejny zaproszony zespół to Serenada, działająca przy Centrum Kultury w Dobrej, a jego kierownikiem jest Małgorzata Wacławek. Zespół wykonał: W tą dzisiejszą środęCztery córy, Słoneczko na zachodzie, Hej z góry, góry. Po Dobrzanach przyszedł czas na przedstawicieli Gminy Przykona. Na scenie pojawił się zespół Zgoda działający przy Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej Gminy Przykona. Osobą prowadzącą zespół jest Halina Durkiewicz. Zespół zaprezentował utwory: Wyszłabym za dziada, Hanuś, Oj zagraj mi muzyko. Po występach gości z terenu powiatu tureckiego przyszedł czas na gospodarzy. Na scenie zaprezentowały się zespoły działające przy Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Malanowie. Jako pierwszy wystąpił zespół Jarzębinki z Dziadowic, prowadzony przez Annę Kłodawską. W Ich wykonaniu usłyszeliśmy: Powiedz mamo, Gdybym była młoda, Używaj dziewczyno, A ta nasza wioska. Malanów reprezentował ceniony i wielokrotnie nagradzany zespół Tradycja, prowadzony przez Jadwigę Włodarczyk w repertuarze: U mej mamy w Kumorze, Lebioda, Tam koło młyna. Z zespołu Tradycja wyodrębniła się kapela To my pod kierownictwem Kazimierza Rasińskiego. W wykonaniu kapeli usłyszeliśmy Oberka kaliskiego, Polkę cwaną, oraz Oberka na jednej nodze.                                                               

Po występie artystów przyszedł czas na podziękowania. Wójt Sławomir Prentczyński wręczając dyplomy kierownikom zespołów, podkreślił wagę i znaczenie tego typu wydarzeń mających na celu zachowanie w pamięci i kultywowanie tego co dawne. Stwierdził, że folklor raz utracony nie da się odzyskać. Stąd szczere podziękowania i podziw dla pasjonatów zgłębiania i kultywowania tradycji pod wieloma postaciami oraz życzenia wielu sukcesów i satysfakcji. Wyrazy uznania skierował do prezes Krystyny Sobczak i dyrektor Małgorzaty Przygońskiej za systematyczne wysiłki czynione w podtrzymywaniu corocznej tradycji organizowania imprezy. Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Toms podkreślił wagę naszych korzeni, naszej historii, łączności z przeszłymi pokoleniami jako elementy i niekwestionowane wartości współczesnego życia wsi.            

Prezes K. Sobczak dziękując za docenione wysiłki stwierdziła, że dla obu Pań to przedsięwzięcie wielką przyjemnością.                                                                                    

reklama

Po części „na swojską nutę”, przyszedł czas na „swojską kuchnię”. Załoga restauracji Hacjenda, jak zawsze nie zawiodła. Na stołach pojawiły się wiejskie specjały: bigos, kiełbasy, salcesony, sałatki, smalec, grochówka, ogórki, wiejskie bochny chleba. Tak potoczyła się wspólna biesiada z folkową nutą w tle.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Starostwu Powiatowemu w Turku i Gminie Malanów za współfinansowanie imprezy.

 ArNo / ckibp.malanow.pl

Podobne artykuły

Darcie pierza w Bibiannie już w ten weekend!

Darcie pierza w Bibiannie już w ten weekend!

17-11-2017
Malanów: Potrójne zwycięstwo Tradycji

Malanów: Potrójne zwycięstwo Tradycji

22-06-2017
Wideo: Darli pierze i nie tylko czyli

Wideo: Darli pierze i nie tylko czyli "Pierzok" w...

21-11-2016
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

reklama
reklama
reklama