niedziela 17 stycznia 2021

Antoniego, Henryki, Mariana

reklama

Gm. Turek: Budżet 2018 przekroczy 40 milionów! Idą na rekord

Gm. Turek: Budżet 2018 przekroczy 40 milionów! Idą na rekord
 

W poniedziałek 18 grudnia odbyła się XLI sesja Rady Gminy Turek. Podczas obrad przyjęta została uchwały budżetowana rok 2018. Wójt Karol Mikołajczyk nie krył zadowolenia z tego, że w gminie Turek nadchodzący rok będzie rekordowym, gdyż budżet przekroczy pułap 40 000 000 zł, a na różnego rodzaju inwestycje planuje się wydać aż 12 500 000 zł. Wójt zaznaczył też, że choć będzie to zarazem rok wyborczy, to nikt nie zamierza na siłę podejmować ryzykownie wysokich wydatków, nie planuje się zaciągania kredytów w bankach komercyjnych tylko po to, by na finiszu robić coś więcej, a zadania spłaty długów zrzucić na barki władz kadencji 2018-2023.

O założeniach budżetu 2018 mówił Karol Mikołajczyk. – Po raz pierwszy w historii gminy zarówno dochody, jak i wydatki, przekroczą 40 000 000 zł. Po raz pierwszy. Planujemy dochody w łącznej kwocie prawie 43 000 000 zł. Wydatki na poziomie 44 743 000 zł. To są duże kwoty. Oczywiście lwia część tej kwoty, około 13 000 000 zł, to będą wydatki na oświatę. Około 8 000 000 zł wydatki w ramach programu 500+. Możemy pochwalić się tym, że wydatki majątkowe, inwestycyjne, na ten moment planujemy na kwotę ponad 12 500 000 zł. Czyli rekordowo.

reklama

O jakich inwestycjach mowa? Chodzi oczywiście o rozbudowę infrastruktury wodociągowej i sanitarnej, czyli w głównej mierze o kanalizację. Tu planowane są przedsięwzięcia warte 6 500 000 zł. – Planujemy dalszy ciąg budowy kanalizacji. Tym razem w dużym Cisewie, Obrzębinie ze Słodkowem Kolonią, tym Obrzębinie północnym. Chcemy w przyszłym roku zakończyć budowę kanalizacji. To dobra informacja dla wszystkich. Od początku tej kadencji kanalizacja była naszym głównym zadaniem. Ta budowa sprawiała, że mieliśmy ograniczone możliwości realizacji innych zadań. Realizując w przyszłym roku te przedsięwzięcia powinniśmy w dużej mierze zamknąć temat. Oczywiście, w niektórych miejscach będzie trzeba tworzyć jakieś krótsze odcinki, kanały boczne. (…) Planujemy też budowę kolejnych 100 „przydomówek”, a także modernizację stacji uzdatniania wody w Grabieńcu. Jest całkiem realne, że do tych 6 500 000 zł dodamy jeszcze 3 500 000 zł na modernizację stacji uzdatniania wody w Kaczkach Średnich, Cisewie, Słodkowie. Jeśli to by się udało, to będzie oznaczało, że będziemy kończyć kadencję z rozwiązanymi problemami gospodarki wodno-ściekowej w naszej gminie. Taka klamrą uda nam się zamknąć coś kompleksowo – stwierdził wójt.

Spore pieniądze zostaną wydane na poprawę jakości dróg. Priorytet to droga łącząca dwa cmentarze, droga Obrzębin- Słodków Kolonia, na którą gmina otrzyma 2 100 000 zł dotacji. Drugie tyle musi dołożyć ze swego budżetu. Władze planują również zająć się kwestią ulic na osiedlach domów jednorodzinnych. Przez wiele lat mówiło się o tym, że tam nie można kłaść asfaltu, póki na nie założona zostanie sieć kanalizacyjna. Teraz, gdy prace związanie z kanalizacją zbliżają się ku końcowi, możliwym stanie się wykonanie ulic tam, gdzie obecnie są błotniste dróżki. – Chcemy zacząć globalnie rozwiązywać problem budowy dróg na tychże osiedlach – deklarował wójt. Planowana jest także rozbudowa cmentarza, inwestowanie w oświetlenie uliczne, a przy konstruowaniu budżetu nie zapomniano również o remontach w szkołach, ot chociażby w SP w Kaczkach Średnich. Środki finansowe wydatkowane będą także na świetlice, place zabaw itp.

Projekt budżetu na rok 2018 został przyjęty jednogłośnie przez 12 uczestniczących w sesji radnych.

AW

Podobne artykuły

Gmina Kawęczyn tworzy strefę inwestycyjną

Gmina Kawęczyn tworzy strefę inwestycyjną

25-12-2020
Uwaga, awaria wodociągu i utrudnienia w ruchu w...

Uwaga, awaria wodociągu i utrudnienia w ruchu w...

16-12-2020
Wsparcie Rządowego Funduszu Inwestycji...

Wsparcie Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla...

09-12-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama