sobota 26 września 2020

Cypriana, Justyny, Łucji

reklama

Miliony od gmin dla szpitala? W Słupcy tak, w Turku nie ma tak dobrze

Miliony od gmin dla szpitala? W Słupcy tak, w Turku nie ma tak dobrze
 

Czy lekiem na problemy szpitala może być współpraca miejscowych gmin z władzami powiatu? O tym dyskutowano podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Tureckiego. Samorządowcom dała do myślenia sytuacja do której doszło w powiecie słupeckim, gdzie gminy wsparły przebudowę szpitala potężną kwotą 6 749 701 zł.

Podczas wspomnianej sesji głos zabrali m.in. radni Rusek i Radecki. Wojciech Rusek przekonywał, że należy dalej zwracać się do poszczególnych gmin o pomoc w utrzymaniu szpitala, gdyż taka współpraca leży w interesie wszystkich. Także Bohdan Radecki był tego samego zdania i dziwił się temu, że włodarze niektórych gmin podchodzą do sprawy w taki sposób, jakby w szpitalu w Turku leczyli się nie mieszkańcy wszystkich okolicznych samorządów, ale tylko starosta i radni powiatowi.

reklama

O tym, że o infrastrukturę kluczową, taką jak szpital, powinno się dbać przede wszystkim, przekonany jest starosta. – Uważam, że bez utrzymania tej jednostki zejdziemy do grupy powiatów drugiej kategorii. Powiatów, które będą miały duże problemy z zatrzymaniem u siebie społeczności, szczególnie ludzi w młodym wieku, jeśli nie będzie np. odpowiedniej opieki zdrowotnej, nie będzie warunków do wychowywania dzieci, warunków do rozwoju.

Zdaniem Mariusza Seńko konieczność dofinansowywania szpitala powinna spotkać się z większym zrozumieniem. – Kiedyś mówiliśmy już o powiecie wolszyńskim, gdzie 3 gminy przekazały 7 000 000 zł na przebudowę szpitala w Wolszynie. Żeby daleko nie szukać, to warto wspomnieć o przebudowie szpitala w Słupcy. Z ciekawości zadzwoniłem do kolegi starosty, by dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja z tą przebudowa. Otrzymałem informację, że gminy powiatu słupeckiego przekazały na ten cel łącznie ok. 6 750 000 zł – wyjaśniał starosta Seńko.

Tamtejsze gminy przyjęły, iż przemnożą ilość mieszkańców przez kwotę 80 zł. Nieco inaczej postąpiła Słupca, która przyjęła większy wskaźnik, tj. ilość mieszkańców x 160 zł. Tak więc oto Strzałkowo przekazało 1 696 799 zł, miasto Słupca – 2 334 773 zł, Ostrowite – 500 000 zł, Powidz – 182 000 zł, Lądek – 487 730 zł, Zagórów – 757 000 zł, gmina Słupca – 791 399 zł.

reklama

To jest dobry kierunek, by lokalne samorządy zrozumiały, że nie tylko w interesie administracji powiatowej leży rozwój infrastruktury, ale też w interesie samorządów gminnych. To wspólny interes – stwierdził starosta.

AW

Podobne artykuły

Koronawirus w Wielkopolsce. W Turku uruchomiono...

Koronawirus w Wielkopolsce. W Turku uruchomiono...

26 sierp.
Wideo: Ratownicy medyczni z SP ZOZ w Turku nie...

Wideo: Ratownicy medyczni z SP ZOZ w Turku nie...

26 lip.
Dziewięć nowych zakażeń i druga ofiara...

Dziewięć nowych zakażeń i druga ofiara koronawirusa...

11 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama