poniedziałek 28 listopada 2022

Jakuba, Stefana, Romy

3°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Miliony od gmin dla szpitala? W Słupcy tak, w Turku nie ma tak dobrze

Miliony od gmin dla szpitala? W Słupcy tak, w Turku nie ma tak dobrze
 

Czy lekiem na problemy szpitala może być współpraca miejscowych gmin z władzami powiatu? O tym dyskutowano podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Tureckiego. Samorządowcom dała do myślenia sytuacja do której doszło w powiecie słupeckim, gdzie gminy wsparły przebudowę szpitala potężną kwotą 6 749 701 zł.

Podczas wspomnianej sesji głos zabrali m.in. radni Rusek i Radecki. Wojciech Rusek przekonywał, że należy dalej zwracać się do poszczególnych gmin o pomoc w utrzymaniu szpitala, gdyż taka współpraca leży w interesie wszystkich. Także Bohdan Radecki był tego samego zdania i dziwił się temu, że włodarze niektórych gmin podchodzą do sprawy w taki sposób, jakby w szpitalu w Turku leczyli się nie mieszkańcy wszystkich okolicznych samorządów, ale tylko starosta i radni powiatowi.

reklama

O tym, że o infrastrukturę kluczową, taką jak szpital, powinno się dbać przede wszystkim, przekonany jest starosta. – Uważam, że bez utrzymania tej jednostki zejdziemy do grupy powiatów drugiej kategorii. Powiatów, które będą miały duże problemy z zatrzymaniem u siebie społeczności, szczególnie ludzi w młodym wieku, jeśli nie będzie np. odpowiedniej opieki zdrowotnej, nie będzie warunków do wychowywania dzieci, warunków do rozwoju.

Zdaniem Mariusza Seńko konieczność dofinansowywania szpitala powinna spotkać się z większym zrozumieniem. – Kiedyś mówiliśmy już o powiecie wolszyńskim, gdzie 3 gminy przekazały 7 000 000 zł na przebudowę szpitala w Wolszynie. Żeby daleko nie szukać, to warto wspomnieć o przebudowie szpitala w Słupcy. Z ciekawości zadzwoniłem do kolegi starosty, by dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja z tą przebudowa. Otrzymałem informację, że gminy powiatu słupeckiego przekazały na ten cel łącznie ok. 6 750 000 zł – wyjaśniał starosta Seńko.

Tamtejsze gminy przyjęły, iż przemnożą ilość mieszkańców przez kwotę 80 zł. Nieco inaczej postąpiła Słupca, która przyjęła większy wskaźnik, tj. ilość mieszkańców x 160 zł. Tak więc oto Strzałkowo przekazało 1 696 799 zł, miasto Słupca – 2 334 773 zł, Ostrowite – 500 000 zł, Powidz – 182 000 zł, Lądek – 487 730 zł, Zagórów – 757 000 zł, gmina Słupca – 791 399 zł.

To jest dobry kierunek, by lokalne samorządy zrozumiały, że nie tylko w interesie administracji powiatowej leży rozwój infrastruktury, ale też w interesie samorządów gminnych. To wspólny interes – stwierdził starosta.

AW

reklama
2
3
4
5

Podobne artykuły

"Nie będziemy lukrować, ani zamiatać pod dywan"....

24 list.
Przyjemne z pożytecznym! Miasteczko rowerowe w...

Przyjemne z pożytecznym! Miasteczko rowerowe w...

7 paźd.
Szpital w Turku dostanie pieniądze na podwyżki...

Szpital w Turku dostanie pieniądze na podwyżki dla...

6 paźd.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama