czwartek 19 lipca 2018

Alfreny, Rufina, Wincentego

reklama

Ranking szkół "Perspektyw" zasmuca. I LO poza czołową pięćsetką, ZST i ZSR CKP poza zestawieniem

Ranking szkół
foto: freeimages.com / Yaroslav B 

Styczeń to czas, gdy wielu uczniów myśli o zbliżających się feriach, studniówkach. Niestety, ten dość radosny moment zmącił najwyraźniej Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych „Perspektyw”. Niestety, w tym roku szkoły z terenu powiatu tureckiego nie mogą pochwalić się zdobyciem wyższych lokat czy znaków jakości. Najlepszymi szkołami A.D. 2018 według "Perspektyw" są natomiast XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie oraz Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu.

Ranking Szkół "Perspektyw" opiera się na ocenie takich kryteriów, jak sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych, a w przypadku techników pojawia się czynnik zdawalności egzaminów zawodowych itd. Gdy specjaliści „Perspektyw” zliczą te rozmaite czynniki, powstaje końcowa punktacja.

reklama

Po pierwsze warto zauważyć, że część Ranking Szkół "Perspektyw" poświęcona technikom jest skonstruowana tak, że... nie ma już właściwie o czym pisać. W roku ubiegłym mogliśmy emocjonować się chociażby tym, że „łeb w łeb” w zestawieniu wojewódzkim idą ZST i ZSR CKP, zajmując odpowiednio 84 i 86 miejsce. Tym razem nie wiemy do końca, jak wyglądają współczynniki tych placówek, gdyż ranking techników w skali województw został skrócony. „Perspektywy” nie pokazały już listy 100 czołowych techników w Wielkopolsce, jak robiły to w latach ubiegłych, ale ujęły na niej tylko 23 szkoły. W gronie owych 23 placówek nie ma ani ZST, ani ZSR CKP.

Złą wiadomością jest to, że tym razem I Liceum Ogólnokształcące w Turku nie znalazło się na liście najlepszych 500 liceów w kraju. Gwoli przypomnienia - szkoła ta w Ogólnopolskim Rankingu Liceów Ogólnokształcących 2017 znalazła się na pozycji 409. Wówczas był to awans aż o 55 miejsc. W roku 2016 turkowski "Ogólniak" zajmował lokatę nr 464 (2015 - 498, 2014 - 321, 2013 - 404 miejsce, 2012 - 466).

Rzecz jasna I LO ujęto w zestawieniu wojewódzkim, ale i w tym przypadku jest to pozycja niższa, tj. 42. To spadek o 12 miejsc, ponieważ rok temu I LO im. Tadeusza Kościuszki uznano za 30 liceum w Wielkopolsce. W 2016 roku w zaprezentowanej grupie liceów ogólnokształcących w województwie wielkopolskim ILO figurowało na 36 miejscu, a w roku 2015 na 46 pozycji. I LO nie zdobyło tym razem tytułu „Brązowej Szkoły 2018”.

reklama

Czy faktycznie miejscowe szkoły złapały „zadyszkę”, a może po prostu metodologia tworzenia rankingu sprawiła, że szkoły z powiatu tureckiego nie wypadły w nim najlepiej, niekoniecznie w winy braku dobrych wyników? Na te pytania będą musiały sobie odpowiedzieć dyrekcje szkół i ich kadry pedagogiczne.

AW
Źródło: www.perspektywy.pl

Ps. Decyzją redakcji opcja komentarzy pod tym materiałem nie będzie dostępna. Pragniemy uniknąć „tradycyjnych” potyczek na wypowiedzi, które często godzą w poszczególne placówki edukacyjne.

Podobne artykuły

488 zdało, 79 nie zdało. Maturzyści poznali...

488 zdało, 79 nie zdało. Maturzyści poznali wyniki...

3 lip.
Ostatni dzwonek w turkowskim liceum

Ostatni dzwonek w turkowskim liceum

22 czerw.
Turek: Triumf FC Po Nalewce w Golden League 2018!

Turek: Triumf FC Po Nalewce w Golden League 2018!

4 czerw.
reklama
reklama
reklama