sobota 26 listopada 2022

Leona, Leonarda, Lesławy

2°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Russocice: Mrok na cmentarzu oburza sołtysa. "Ludzie by się pozabijali. Szkoda trzech żaróweczek?"

Russocice: Mrok na cmentarzu oburza sołtysa.
 

W poniedziałek 12 lutego odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Władysławów. W trakcie obrad kilka słów na temat oświetlenia cmentarza postanowił powiedzieć sołtys Russocic, a nie były to miłe słowa. Innego zdania był wójt Krzysztof Zając, który wskazywał, że cmentarna kaplica jest dobrze oświetlona. – Nie odwracajmy kota ogonem. Mi chodzi o cmentarz! – kontrował sołtys. – A gdzie się panu tak śpieszy tam? – dopytywał pół żartem wójt i wyjaśniał, że niektórzy mieszkańcy interweniują, by właśnie nie włączać lamp na cmentarzu nadmiernie i bez potrzeby.

Podczas sesyjnych wolnych wniosków Stanisław Kacprzak z Russocic stwierdził, że może kiedyś bardziej walczył o takie kwestie, jak oświetlenie. Teraz postanowił, że nie będzie nadmiernie się odzywał, ale mimo wszystko sprawę skomentował, gdyż ogarnia go wstyd w związku z cmentarzem. – Wstyd mi. Wstyd, że szkoda tych trzech żaróweczek oświecić. Był teraz różaniec, to te ludzie by się pozabijali – pomstował sołtys.

reklama

Nieco inne spojrzenie na tę kwestię miał wójt. – Oświetlenie trzech lamp wiąże się z tym, że nie oświetlamy trzech lamp, tylko cały cmentarz. To jest podłączenie jednolite i wtedy włączamy jeśli się nie mylę koło dziesięciu lamp. To oświetlenie działa przeważnie w sezonie listopadowym. Gdybyśmy sobie życzyli, żeby się trzy żarówki świeciły, to należałoby podciągnąć instalację, rozłączyć ją i inaczej zrobić podział oświetlenia.

Zdaniem wójta Zająca, na oświetlenie kaplicy narzekać nie można. – Oświetlenie kaplicy jest przez żarówki, które się świecą, ledowe. One się świecą całą noc, z boku kaplicy i na wprost. Tam jest wystarczające to oświetlenie.

Wójt Zając stwierdził, że osąd sołtysa może być nieco mylny, a w powiecie tureckim większość kaplic nie jest tak dobrze oświetlona, jak kaplica w Russocicach. Wójt wyjaśnił ponadto, że na cmentarz chodzi się w dzień, a nie wieczorem, a jeśli sołtysa to nie przekonuje, to rozwiązaniem - zdaniem wójta - może być wspólna wycieczka na okoliczne cmentarze. Jej celem byłoby sprawdzenie, czy palą się na nich lampy nocną porą, a może wręcz przeciwnie, nikt tam nie zwiększa w ten sposób zużycia energii. Sołtys Kacprzak stwierdził natomiast, że wójt odwraca kota ogonem.

AW

2
3
4
5

Podobne artykuły

Zniknęły Ci stroiki lub kwiaty z grobu?...

Zniknęły Ci stroiki lub kwiaty z grobu? Przejrzyj te...

22 sierp.
Wymiana oświetlenia ulicznego na terenie Turku....

Wymiana oświetlenia ulicznego na terenie Turku....

05-08-2021
Jest decyzja premiera w sprawie cmentarzy. Będą...

Jest decyzja premiera w sprawie cmentarzy. Będą...

30-10-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama